şükela:  tümü | bugün
 • japon edebiyatı uzmanı oğuz baykara'nın hazırladığı sözlük.

  ayraç yayınevi tarafından 2002 yılında basılmış sözlük okurlara şu tanıtım yazısıyla sunulmuş:

  bu sözlükte yaklaşık olarak 3000 sözcük vardır. bunlar, günlük yaşamda ve dil eğitim kitaplarında en sık kullanılan sözcüklerden oluşur.

  başlıkların anlam ve kullanım biçimlerini açık seçik anlatmak, öğrencinin kendi kendine japonca tümce kurmasını sağlamak amacıyla her başlıkla ilgili çeşit örnek tümceler, deyimler ve sözcük takımları verilmiştir.

  sözcükler, örnek tümce ve deyimler önce japoncanın kendi standart yazı sistemi olan kanji ve kana simgeleriyle yazılmış, sonra da metne latin harfleriyle olan okunuşları eklenerek herkesin sözlüğü rahatça kullanmasına olanak sağlanmıştır.

  sözcüklerin özel kullanım biçimleri hakkında yer yer geniş açıklamalar yapılmış ve ele alınan sözcükle ilişkisi bulunan diğer sözcüklere göndermelerde bulunulmuştur.

  sözlüğün sonunda japoncanın genel bir dilbilgisi özeti vardır.

  (kaynak: bigglook, http://www.bigglook.com/siir/baykarakimdir.asp)
 • boğaziçi üniversitesi yayınevince yapılan 1. baskı (2014) nüshasında, sözlüğün sonunda bir harita yer almakta. haritada küçük şehirler nokta ile, nüfusu 1 milyonu geçenler ise daire içinde nokta ile gösteriliyor. ancak bu işaretlerin izahının hemen yanında bir açıklama mevcut: (mart 1983'e göre) şeklinde. aradan geçen 30 yıla rağmen, güncelleme ihtiyacı hissedilmemiş.

  bununla birlikte, şimdiye kadar gördüğüm en güzel baskılı sözlük diyebilirim. hatta en sevimli tasarım ödülü diye bir şey varsa, bu kitabın hakkıdır. sadece kapak tasarımı değil, kenarları kırmızı sayfaları ve kırmızı ayraç ipiyle elde tutması bile keyif veriyor insana. japonca öğrenesi olmayan birinde bile, japonca'ya karşı bir merak uyandırıyor.

  içerik olarak da gayet güzel. sadece 3000 kelimelik bir sözlük olmasına rağmen, işin hakkını veriyor. her kelimenin örnek kullanımı, romaji imlası ve türkçe çevirisi ile birlikte verilmiş. sözlüğün başında hiragana ve katakana tablosu ve devamında imla rehberi yer alıyor. sonda ise 21 sayfalık dilbilgisi özeti ve japonya haritası var. sözlüğün kendisi ise 923 sayfa.