şükela:  tümü | bugün soru sor
  • freud sonrası dönemin önemli psikanalitik kuramcılarından karen horney, insanın çocukluktan itibaren taşıdığı bir güvensizlik duygusundan bahseder ve bu duyguya temel kaygı adını verir. horney temel kaygının düşmanca ve saldırgan bir dünyada terk edilmiş, bir başına bırakılmış ve çaresiz kalmış hissetmeyle ilgili olduğunu öne sürer.

    temel kaygı emniyet, güven, sevgi, sıcaklık ve hoşgörünün var olduğu bir evde büyümekle asgariye indirilebilir ancak bu kaygı herkeste mevcuttur ve hiçbir zaman tam olarak ortadan kalkmaz. horney (1937) insanların temel kaygı ile baş etmek için çeşitli stratejiler geliştirdiğini söyler. bir çocuk kendisini terk edenlere karşılık vermeyi deneyebilirken bir diğeri kaybettiği sevgiyi geri kazanabilmek için karşısındakine boyun eğebilir ve çevresindekileri kızdıracak bir şey yapmamaya dikkat eder. üçüncü bir seçenek de güvensizlik hissini telafi etmek için şişirilmiş bir kendilik kavramı geliştirmektir. anne-babasının sevgisini asla kazanamayacağına inanan bir çocuk diğerleri üzerinde güç kazanmaya çalışabilir ve bu sayede çaresizlik hislerini telafi edebilir.

    temel kaygıdan kaynaklanan bu örüntüyü tanımlamak için horney kısır döngü terimini kullanır. güvensizlik hissi sevgi ihtiyacına dair yadsınamayacak bir farkındalık ortaya çıkarır. bu ihtiyaç, mevcut stratejiler kullanılarak karşılanamazsa (ki horney bu ihtiyacın çoğunlukla var olan yöntemlerle karşılanamadığını ileri sürer), kaygı ve güvensizlik hisleri daha da artar. sadece şefkat ve sevgi ihtiyaçlarının doğru ve yeterli şekilde karşılanabilmesi bu döngüyü kıracaktır.

    (neurotic personality of our times - çeviri: ceylan özge kunduz)
  • tanım: potansiyel olarak düşmanca olduğu düşünülen bir dünyada hissedilen yalnızlık ve çaresizlik duygularıdır.

    - karen horney