şükela:  tümü | bugün
  • dershanelerden ozel okula donusecek liselerin genel adi. bu temel liselerde haftada 20 saat yuz yuze egitim, kalan saatlerde sinav olmak uzere sabah-aksam grubu olarak ikili ogretim yapilabilecek. temel liseler icin okul bahcesi veya mustakil bina sarti aranmayacak.
  • kapatılacak dershanelerin yeni adı..
  • "özel okula dönüşecek liselerin adı "temel lise" olacak. temel liseler, haftada 20 saat yüz yüze, kalan saatlerde de sınav yapmak üzere sabahçı-öğlenci olmak üzere ikili öğretim yapabilecek. özel okula dönüşen liselerde okul bahçesi ya da müstakil bina şartı aranmayacak."

bir saçmalık daha, böyle eğitim mi olur.
  • ismi anlatılmaya başlanıp yarım bırakılmış bir karadeniz fıkrasını andırıyor.
  • eğitime veril(me)yen önemin ürünüdür. düz liseler kalktı kapatmak istedikleri dersaneleri ne halt edecekler. al sana temel lise. işe yarar mı ne gerek var! zaten ne kadar önemli ki eğitim şü anda.
    tanım: en fazla birkaç sene ömrü olacak liselerdir.
  • 5 temmuz 2014 tarihli ve 29051 sayılı resmî gazete'de yayımlanarak millî eğitim bakanlığı özel öğretim kurumları yönetmeliğinin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (o) bendine eklenmiş terimdir.
  • reklamları/tanıtım afişleri dönmeye başlayan okullar. gidişat gösteriyor ki zaten içi boşaltılan devlet liselerinden parası yetenler/gelecek kaygısı olanlar bu okullara kayacak; devlet okulları da fakir ve/ya çöp öğrencilere kalacak.
  • dershanelerden özel okula dönüşecek liselerin adıdır.

1 eylül 2015 tarihinde dershanelerin fiili varlığı , (anayasa mahkemesi iptal etmezse) sona erecektir.
    isteyen her dershane temel liseye dönüşebilecektir.

temel liseler, haftada 20 saat yüz yüze, kalan saatlerde de sınav yapmak üzere sabahçı-öğlenci olmak üzere ikili öğretim yapabilecektir.
    özel okula dönüşen liselerde okul bahçesi ya da müstakil bina şartı ,5 yıl süre ile aranmayacaktır.

1- dershanelerin temel liselere dönüşümünü destekliyorum.
    şu anda , hafta sonunda dershanelere giden öğrencileri incelerseniz, şu gerçekle karşılaşırsınız: önemli bir bölümü , yüksek puanla girilen anadolu liselerinden
    ya da iyi kolejlerdendir.
    okullarında eğitimin kalitesi nispeten daha yüksektir .

üzücü olan bu çocukların pekçoğu beşinci sınıftan beri dershaneye gitmektedir.

beş gün okul, iki gün dershane çocuklar için ciddi bir eziyet olmaktadır .

bu çocuklar hafta sonlarını aileleri ile geçirmelidir . sinemaya, tiyatroya, bir spor etkinliğine gitmelidir .

gönül ister ki , dershaneler açık kalsın , ufak tefek eksikleri olan da dershanelerde sadece eksik olduğu alanlarla ilgili destek alsın .
    ancak bu mümkün olamamıştır.
    radikal bir kararla kapatılmasından başka bir çare kalmamıştır.
    doğru bir iş yapılmıştır.

2- birinci madde ile çelişkili gibi görünse de , eski bir dershane öğretmeni olarak dershanelerin , genel olarak yararlı yönlerinin de çok olduğunu söyleyebilirim.

ama kime yararlı ?

öğrenci okulundaki öğretmeni sevmemiştir, iletişim kuramamıştır, bir başka öğretmenden dersi dinleme şansını yakalar . yararlı olur.

öğrenci konuları aslında okulunda anlatıldığında da anlamıştır , ancak unutmuştur. bir öğretmen tekrar anlatınca konuyu hatırlar . yararlı olur.

ancak okulunda dersi anlayamamış öğrenci dershanede de anlamayacaktır. bu tür öğrencilerin öncelikle iyi bir rehberliğe ihtiyacı vardır .

dershaneler kapatıldıktan sonra , ( hafta sonuna asla sarkmayacak şekilde ) okul çıkış saatlerinde ek dersler konularak bu ihtiyaçlar karşılanabilir.

3- peki temel liseler kaliteli bir eğitim sunabilecek mi?
    işte , sanırım asıl incelenmesi gereken madde budur.
    şu anda dershanelerde çalışan öğretmenler çalışma şartlarının ağır olması ve alınan ücretin de meb 'in bile altında kalması nedeniyle ya benim gibi başka sektöre geçmekte ya da kpss 'yi kazanır kazanmaz dershaneden kaçmaktadır.
    patronlar, akademik olarak yetersiz bu öğretmenlere bol bol ek ders yaptırarak olayı çaktırmamaya çalışmaktadır .
    dershanesini temel lise yapan patronlar, yüksek ücretlerle devlet okullarından iyi öğretmenler transfer etmedikçe de bu durum düzelmeyecektir.

4- bazı kolejlerde uygulanan bol not verme durumu, korkarım temel liselerin tamamına yakınında olacaktır .
    meb üzerine düşen görevi hakkıyla yaparsa bu sorunu çözer. aksi halde ciddi bir haksızlığa yol açacaktır. daha keskin bir çözüm de teog ve ygs-lys'de diploma notu faktörünü tamamen etkisiz yapmaktır .