şükela:  tümü | bugün
  • bir neslin kadınlara karşı hırt olmasına sebebiyet vermiş, koskoca bir neslin bilinç altına sanki kadınlar zayıf ve zavallı varlıklarmış gibi ilmik ilmik işlemişlerdir.
    hayır bunu ben demiyorum, çizgi filmi hatırlarsanız siz de bana hak vereceksiniz.

öncelikle safinaz'dan başlayalım.
    neden balık etli değil? incecik sıska bir kadın.
    yani kadınlar zayıf karakterlidir, güçsüzdürü bizim beyinlerimize yıllarca kazıtmışlar.
    peki kaba sakal ve temel reis'e ne demeli?
    biri kadınların efendi adam yerine piç adam tercihindeki piç adamı diğer de efendi adamı oynuyor.
    safinaz genelde kaba sakal'a yavşıyor, sonra kaba sakal kötü davranıyor daha sonra temel reis ıspanak yiyiyor ve gidip kurtarıyor, safinaz temel reise gidiyor.

bakın burayı iyi irdeleyin, sadece bu olaydan sayfalarca yazı yazılabilir.
    yani kadınlar güce tapan varlıklar!
    güc kimdeyse ona gidiyor. peki temel reis'in yediği ıspanak neyi temsil ediyor?
    libidoyu.
    ulan resmen cinselliği bile işlemişler o ufacık dimağlara.
    yani ıspanağı yiyene yatakta iyi olana kadınlara gelir demişler yıllarca. biz de saf gibi bunları izlemişiz.
    şimdi sol framedeki seksist başlıkların, cinsiyetçi saldırıların sebebini anlıyor musunuz?
    onların hiçbir suçu yok, bir nesli böyle heba ettiler.
    çocuklarınıza izlettirmeyin, uzak tutun!
    lanet gelsin atom fiziğine de prafasörlüğüne de kuantumuna da!
  • tüm dünyanın izlediği çizgi filmi bir tek biz doğru anlamışız çaktırmadan demek ki.

tüm dünya kadını güçlü kılmaya çalışıp, haklarını da verirken bir tek biz veremiyorsak tek suçlusu popeyes evet. hı hı tabi.
  • bu eleştirileri yaparken bir kere de "belki bu gördüklerimiz yönlendirme değil de sadece durum tespitidir." diye düşünüyor musunuz?
  • doğru olduğunu düşünmediğim önerme.

burada bir durum tespiti yapılmış gözüküyor bence. kadınlar tarih öncesi devirlerden itibaren, diğer hayvanlarda olduğu gibi, güçlü olan erkek bireyleri seçip türünün ve çocuklarının hem devamlılığını hem de güvenliğini düşünmüştür.

taa ki güvenlikli bir toplumsal yaşama geçilip yaşamın devamlılığının paraya ve ondan önce üretime dayanmasına kadar.

üretmek dediğimizde de sadece çiftçiliği düşünmememiz gerekli bu durumda. bilgi üretimi, fikir üretimi de bu kapsamda değerlendirilmelidir.

kısacası temel reis'te yapılan, yönlendirmeden çok bunca yıllık fikirlerin harmanlanmasıyla bir çizgi film çıkartmaktır.

benim hatırladığım bir bölümündeyse safinaz ıspanak yiyip temel reis'i kabasakal'ın elinden kurtarıyordu. demek istediğim önemli olan bir güç unsuru var ortada. onu yiyen, kullanan güç sahibi oluyor.

bu libidodan çok, farklı durumlarda farklı cinsiyetlerin söz hakkı olabileceğini işaret edebilir bence.
  • 90 yılın ardından gelen müthiş bir tespit. bravo. bi 10 yıl daha bekleseydin popeye'ın 100. yıl kutlamarında dile getirirdin bunu ama olsun bu da bişey
  • bunlar daha bir şey değil. bu yersiz ve gereksiz cinsiyet duyarı kasma hareketi öyle bir noktaya gelecek ki herhangi bir eserde kötü olmayan erkek karakter erkeğin doğasına özgü en ufak bir hareket yaptığı anda eser seksist ilan edilecek.