şükela:  tümü | bugün
  • öss , ygs'nin yeni versiyonudur. 40 soru türkçe 40 soru matematik içerir.

aslında bunun yerine adayların alese girmeleri daha mantıklıdır. zira çok bir farklılık göremiyorum. tarih coğrafya felsefe bilmeyen hukukçuların yetişmesini sağlayacaktır.
  • (bkz: bakalorya)

lise bitirme sınavı tarzında yapılsın, geçemeyen diploma alamasın, geçene kadar sınırsız sayıda girebilsin, ayrıca 3 kere girip geçemeyen yetersiz mezunlar iş garantili meslek edindirme kursuna yönlendirilsin, yine sınava sınırsız sayıda girsin. lise başarısı ve bu sınavdaki performansın birlikte değerlendirilmesi üzerinden üniversitelere ya da ikinci derece sınava başvurulabilsin. eğer bilgiye sahip olmanın ötesinde onun analiz ve sentezini yapamayanlar üniversiteye giderse, yüksek liseden bir farkı kalmaz, yetenekli ve çalışkan olan adamın da diplomasının değeri düşer.

bir de başka bir 4 yıllık fakülte bitirmemiş olanların doğrudan hukuk, kamu yönetimi vb. bazı bölümlerine girememesine dair düzenleme yapılırsa 25-30 sene sonra çok farklı bir ülke olma potansiyelimiz artar, en azından daha kötü olmayacağımızı garanti ederiz.
  • kazık kadar insanın soruda verilen cümlede dolaylı tümleci bulması halinde yeterli sayıldığı sınavdır.

aynı insan iç organlarının yerini, doğal afette ne yapması gerektiğini vs bilmez.

iki anlatım bozukluğu, bir dilbigisi sorusu çözdüğü zaman yeterli sayılıyor insanlar.

o yüzden eğitimde, genel kültürde, mesleki bilgi düzeyinde falan dökülüyoruz.

o yüzden üniversite mezunu genç ve cahil işsizler ordusu besliyoruz.

pisa sonuçları ortada.

fazla söze gerek var mı ?
  • hayırlı olsundur, ömrü ne kadar olacaktır, uygulamada neler yaşanacaktır bundan sonrası izlenip görülecek...
  • adı ve uygulanış sistemi tamamen "tnt" anımsatmaktadır.
    bu sistem özetle türk eğitim sisteminin ve öğrencilerin umutlarının altına tyt koymaktan başka bir şey değildir.