şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: bakalorya)

  lise bitirme sınavı tarzında yapılsın, geçemeyen diploma alamasın, geçene kadar sınırsız sayıda girebilsin, ayrıca 3 kere girip geçemeyen yetersiz mezunlar iş garantili meslek edindirme kursuna yönlendirilsin, yine sınava sınırsız sayıda girsin. lise başarısı ve bu sınavdaki performansın birlikte değerlendirilmesi üzerinden üniversitelere ya da ikinci derece sınava başvurulabilsin. eğer bilgiye sahip olmanın ötesinde onun analiz ve sentezini yapamayanlar üniversiteye giderse, yüksek liseden bir farkı kalmaz, yetenekli ve çalışkan olan adamın da diplomasının değeri düşer.

  bir de başka bir 4 yıllık fakülte bitirmemiş olanların doğrudan hukuk, kamu yönetimi vb. bazı bölümlerine girememesine dair düzenleme yapılırsa 25-30 sene sonra çok farklı bir ülke olma potansiyelimiz artar, en azından daha kötü olmayacağımızı garanti ederiz.
 • öss , ygs'nin yeni versiyonudur. 40 soru türkçe 40 soru matematik içerir.

  aslında bunun yerine adayların alese girmeleri daha mantıklıdır. zira çok bir farklılık göremiyorum. tarih coğrafya felsefe bilmeyen hukukçuların yetişmesini sağlayacaktır.
 • aslında sözlüğe yazar alımında baya faydalı olabilecek test. açılan başlıklarda yapılan türkçe katliamının hepimiz görüyoruz.
 • mühendis ve doktor yetiştirecek olan üniversitelere girecek adayların, din kültürü sorularına maruz kalacağı sınav. din kültürü denilen de müslümanlık. hani bi de sana gidipte tüm dinlerden ya da putperestlikten sorular sormayacak. rezillik.
 • buna girecem bakalım kaçıncı olacam. sadece turkce- matematik olaydi çok iyi olacaktı. yırtık dondan çıkar gibi çıkardılar 40 soru daha. melek sayısını sormasalar catlarlardi zaten.

  4 nisan da tekrar başvuru yapılabilecek sınav. ucret maalesef 50 den 75 e çıkıyor.

  lanet 40 soru hevesimi kaçırdı. ne güzel derece yapacaktim.
  osym

  din yerine felsefe sorusu görmek istiyorum. almadım diyecem sorun olur mu acaba. bilgisi olan var mı ?

  başvurdum gitti.
 • 2018 yılı için sınav yerleri açıklanmış olan sınav.
 • bilgiden çok dikkat, hız ve pratikliği ölçen sınav. özellikle türkçe ve matematikte seri ve dikkatli olmak çok önemli çünkü esas olay zamanı kullanabilmek.

  matematik soruları genellikle uzun ve değişik tarzda hazırlanmaya çalışılır. fen ve sosyal yorum ağırlıklı, türkçe ise olması gerektiği gibi. yks’de esas belirleyici olan şey ise direk bilgiyi ölçen alan yeterlilik testidir.
 • hayırlı olsundur, ömrü ne kadar olacaktır, uygulamada neler yaşanacaktır bundan sonrası izlenip görülecek...
 • adı ve uygulanış sistemi tamamen "tnt" anımsatmaktadır.
  bu sistem özetle türk eğitim sisteminin ve öğrencilerin umutlarının altına tyt koymaktan başka bir şey değildir.