• polatlı'ya 15 20 km uzaklıkta, sıfır adet ağaç, bir adet gölet, bir adet süper!market, bir adet belediye binası, ve yaklaşık otuz adet emlakçıdan ibaret olan bir yer.
  • kılıçdaroğlu tarafından yeniden ilçe yapılma sözü verilmiş.
    öncelikle temelli hiç bir zaman ilçe değildi. vaktiyle beldeydi, şu anda mahalle olmuş.
    sonralıkla yeniden mi başlıyoruz, sizi ilçe, öbürünü il yapacağız siyasetine!
    bu tür siyaset anlayaşının temelli gittiğini sanıyordum ama gitmemiş. yerinden öğrendik...
  • aylar önce yazıp kenara attığım aşağıdaki satırların kahramanı olmuş bu kelime. bugün okudum o satırları yeniden, nasıl bir hüzünle ve bıkkınlıkla yazdığımı hatırladım, ve en önemlisi hala peşinde koştuğumu farkettim temelli'nin, ne olursa olsun....

"peşinden koştukça benden uzaklaştığını hissediyorum bu kelimenin. tam yakaladım diye elimi uzatmışken, bakıyorum ki çok uzağımda hala. sürekli bir göz yanılması, sürekli bir gönül yorgunluğu...

geçen haftalarda istanbul’dan ankara’ya döndüm, yine. dört yaşındaki yeğenim de evdeydi, kapıda karşıladı beni. bavulumu bir kenara bıraktım, içeri girmeye hazırlanıyordum ki şu cümleler döküldü ağzından; “teyze, ben odana girip bavulunu görmeyince anladım senin yine gittiğini. ama en büyük bavulunu almamışsın ya, çok uzağa gitmediğini de anladım”. yol yorgunluğu, beklemenin huzursuzluğu, tekrarlanan hayal kırıkları... hepsinden biraz biraz varken içimde, bu cümlenin altında bin kat ezildiğimi hissettim o an. bir anda dümdüz oldum, incecik oldum, üflesen savrulurum oldum, oldum da oldum. çünkü beni böyle tanımıştı yeğenim, çünkü kendini bildi bileli ben böyleydim. bir bavulla geliyordum, bir bavulla gidiyordum. bazen iki günlüğüne, bazen birkaç haftalığına... kısa süreli gidiş gelişler için küçük bavullar, uzun tatiller için büyük bavullar, sıra sıra, boy boy, renk renk, çeşit çeşit... böyle bir teyzeydim işte; geniş bir bavul koleksiyonu olan, ama kalıcı olmayan bir teyze. o an şunu demek istedim ona; “temelli kalabilmek için gidiyorum”, ama diyemedim. anlamaz diye değil, ben anlamadığım için diyemedim. yoksa “temelli gidebilmek için kalıyorum” mu demeliydim, karar veremedim. kelimeler boğazıma takıldı, ve çıkmadı bir türlü. hala orada duruyorlar o gün bugündür. ne yaptığımı ve ne istediğimi anlamadığım için bekliyorlar orada. tek anladığımsa; “temelli”nin peşinde olduğum; bazen giderek, bazen kalarak... ama bir türlü varamadığım bir temelli’nin peşindeyim."

hazır anmışken bu kelimeyi; “temelli ne güzel kelime” demişti perüzat da *. evet, güzel kelime. belki güzel olduğu için uzak olan bir kelime, belki de uzakta olduğu için güzel görünen bir kelime.

bir gün yakından görürsem, uzun uzun anlatabilmek dileğiyle...
  • adı şurdan gelir:
    ankara'nın bu cenahına yerleştirilen göçmenler yetkililere sorarlar:
    - biz burda temelli mi kalacağız?
    - evet, temelli...

politik alicengiz oyunlarına (ilçe olacakken mahalle olmak...) ve arsa spekulatörlerinin mafyatik alavere daleverelerine sahne olmuş bozkır parçası; yok disneyland, buraya gelecek, kuvvet komutanlıkları buraya taşınacak, çankaya üniversitesi kampüsü buraya geliyor, gölbaşı ve civarı toprakları kanserojen haberleri v.s. ile bir kaç kişinin sahibi olduğu araziler villa milla arsası ayağına
    millete fahiş fiyatlarla kakalanmıştır.
    baykuşlar uçar şimdi o beldelerde, villa denilen boş viranelerde...
    (bkz: inşaat ya resulallah)
  • yollara saçılmış kavun ve karpuzlar cenneti olan ankara yakını.
  • ankara polatlı yolunda bir gölet ve köy
  • ankara'nın sincan ilçesine bağlı bir semt.
    halkı bronz çağında
  • bulgaristan'dan göç eden türklerin bir bölümünün yerleştirilmesi için sıfırdan inşa edilmiş "örnek köy"ün bulunduğu yerleşimdir. örnek köy'ün alan seçimi ve inşaasının kararını atatürk bizzat kendi verdiği için ata'nın köyü olarak da bilinmektedir. zamanın geleneksel inşaat bilgisine göre şaşırtıcı detaylara sahip konutlar da ata'nın evleri olarak bilinmektedir. örnek köy hilal şeklinde gelişmiş parsel dokusu ve merkezinde yıldız şeklinde bir havuz olarak planlanmıştır. fakat yıldız biçimli havuz daha sonra yıkılmış ve bu alana bir lojman binası inşaa edilmiştir. günümüze kadar korunan örnek köy bugün rant baskısı altında belki de son yıllarını yaşamaktadır.
  • ankara merkeze 50 km uzaklıkta olduğu için temelli ismini almış.(tem yolundan)
  • mardin ili dargeçit ilçesine bağlı bulunan ılısu baraj gölünün altında kalacak olan yerleşim yeri...
hesabın var mı? giriş yap