şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
797 entry daha
  • o kadar çok kargaşa varki, bir taraf ölene dek savunuyor bir taraf konuyu kestirip atıyor. buradaki kargaşa bence uzunca incelemeden yorum yapıldığından kaynaklanıyor.

böyle bir yatırım stili var ve tüm borsalarda başarıyla azımsanmayacak bir kitle tarafından uygulanıyor. gece gece uzatamıcam ama küçük bi google aramasıyla güncel ve ciddi bilgi paylaşan yazılara denk gelebilirsiniz.

sadece ekleyeceğim mini bir uyarı, her şey gibi bu yatırım felsefesine de tüm paranızla girmeyin. ve bence kenarda paranız yoksa önce oluşturmaya başlayın. bu harika bir başlangıç olacaktır.
  • -cumhuriyetle yaşıt bankanın yatırım şirketi
    -cumhuriyetle yaşıt banka
    -yassı çeliğin ağa babası ve ağa babanın himayesindeki yavrusu
    -alınca lord olunan marka
    -otobüsçü
    -traktörcü
    -yakıtçı benzinci
    -beyaz eşyacı
    -tuğra sever enişte'ci
    -tarımcı tohumcu
    -cam sağlıktır'cı

bunların da tahtası kapanırsa ülkenin tabutuna zaten son çivi çakılmıştır ve olay benim 3-5 liralık götüboklu birikimimi kurtarmanın çok ötesindedir. hal böyleyken neyinden korkayım bu şirketlerin?

bunlardan bazılarının temettü verimliliği yüksek, bazılarının ise görece düşük. çoğu temettü verme geleneğine sahip. vermeyenler de ya "şimdilik" vermiyor ya da vermemesine geçerli sebepler sunup, gelecek yıllarda kuvvetle muhtemel vereceğini belli ediyor. kaldı ki bu "şimdilik" temettü vermeyenlerin ya da temettü vermeye ara verenlerin hepsinin ortak noktası ise kaya gibi şirketler olmaları. dönemsel olarak temettü vermemeyi tercih etmeleri için geçerli ve rasyonel sebepler sunmaları. benim için önemli olan da o güveni, yani "ben profesyonel şekilde" yönetiliyorum mesajını vermeleri zaten. bu benim için kâfi. 1-2 yılda voleyi vurup çekileyim kumarı oynamıyorum ki ben? gayet mütevazı şekilde yatırım yapıyorum kendimce. karlılıklarını devam ettirdikleri, faaliyet raporlarını şeffaf ve düzgün şekilde açıkladıkları ve beni yani yatırımcısını "düzmeye" uğraşmadıkları müddetçe de özellikle sanayi şirketlerimize para yatırmaya devam edeceğim. ne yapayım? altın mı alayım? dolar mı alayım? e bunlar bir yatırım şekli değil ki? tl'nin değer kaybetmesine bel bağlamak bir yatırım şekli midir? tl değer kaybediyor da ne oluyor peki? ev mi alacaksın? 500.000'lik ev 1.5m oldu. hadi al o evi. e vaktiyle aynı paraya alınca lord olduğum şirketin hissesini alsaydım, şimdi o evden 2 tane alırdım ama. zira doları da, altını da ezmiş geçmiş haspam. bana mısın dememiş. 10 senede 30 kat değerlenmiş.

normalde kapısının önünden geçemeyeceğim şirketlere ortak oluyor, karlarından pay alıyorum. ilaveten ayı gibi de değerleniyorlar. e daha ne? neymiş.."bize bebek şirket lazım abijim.. bunların tahtası zaten büyük, yürümüyor böyle şirketler yürümüyor! hikayesi bitmiş bunların abijim!"

ya bi' git ötede oyna ya :) yürümüyormuş... hikayesi bitmişmiş. vallaha mı? onlar bu hale gelirken yanlarındaydın ve artık yürümeyeceklerini düşünüyorsun he mi? zaten bunların hepsi de "ya beyler biz çok değerlendik, çok büyüdük, hedefimize ulaştık. bundan sonra yan gel osman yan gel moduna geçiyoruz. haydi 1-2-3... ahanda yatışa geçtik. daha da kendimizi kasmanın alemi yok" diyorlar ya da deme şansları varmış gibi çek panpa.
  • bilanço okumayı bilmeyenler ya da tek tek hisse senetleri ile uğraşmak istemeyenler için şu bakınızları buraya bırakalım. şüphesiz araştırmayı sevenler için piyasalarda pek çok enstrüman ve her zaman fırsatlar vardır.*

(bkz: azimut portföy gsp fonu)
    (bkz: aya)**

(bkz: ztm15) *
  • olmayan şeydir uzmanı olarak söylüyorum, paranız yoksa saçma sapan bir ideal peşinde koşarsınız, sadece geçen senelik çeyrekte vestel çok yüksek bir temettü açıkladı %24 oranında bir temettü ki bu rekordur çok az şirket bu seviyeye çıkar sadece içeriden benim bildiğim bir yatırımcı ana hisse lot kâr harici 114.000.000 (yüz on dört milyon tl) bu temettü böyle zengin eder insanı yoksa 3-5 yatır emeklilik kafası ile değil, finalde hep zengin daha çok kazanıyor boşu boşuna ayda 2 lot alıp bir çürük bir ipliğe hülya dizmeyin.

onun dışında ucuz kalmış borçsuz ihracat yapan şirket bulmaya çalışın.

hesabın var mı? giriş yap