şükela:  tümü | bugün
  • emlak defterleri. osmanlı döneminde, hane sayısı, mahalle sayısı ve oturan şahısların kaydedilirdi. nüfus, müslim-gayrimüslim sayımı, kız-erkek sayımı ve mal dökümü bu defterlere yazılırdı.
  • 1844-1845 yıllarında tutulan ve hane hane erkek nüfusun (bunlara ait eşya ve emlâkın) kaydedildiği defterler. dönemin nüfusu ve gelir yapısı hakkında bilgi verir. yazı türü rik'a olup gayet okunaklıdır.
  • balıkesirin köyleri için tutulanlarından, dedenin adını bilirsen; kardeş sayısı, koyun, keçi, at, eşek, inek sayısı, zeytinlik, bağ ve tarla dönümü, hatta denenin tipini+lakabını bile öğrenebileceğin defterlerdir.

    defterler kent arşivinde. lakin köyünün hangi defterde/sayfada olduğunu merak eden varsa şuradan öğrenebilir;
    http://kentarsivi.balikesir.bel.tr/…defterleri.aspx
  • muazzam değerli defterlerdir.aile ve sülale tespiti için çok önemli yere sahip.her aile lakabı ile kaydedilmiş ancak çoğu aile günümüze kadar aynı sülale adını kullanmamış.ailelerin yıllık vergisi ile konumu dahi öğrenilebilir.köylerin eski adını bulmak ve öğrenmek mümkün.defterlerin sonunda köyün tamamının vermiş olduğu toplam vergi miktarı yazıldıktan sonra köyün iki ihtiyar heyetinin, birinci ve ikinci muhtarın ve imamın isim ve mühürleriyle kayıt bitiriliyor.