şükela:  tümü | bugün
 • dünyada pek çok ülkede uzun zamandır süregelen bi medya trendinin türkiye'ye uyarlanmasının hashtagi. insanlar önce çöple kaplı bi yerin fotoğrafını çekiyor, bütün çöpleri topladıktan sonra tekrar çekip bu etiket altında paylaşıyor. çevreye duyarlı insanların sessiz sedasız ve paylaşım ucuzluğuna düşmeyen kişisel çabalarının kitleselleşmesi ancak sosyal medya kelebeklerinin etkileşim damarını dürtmek suretiyle olurdu.. ve oldu! yurt dışında epeydir #trashtag etiketiyle trend olan çöp toplama nihayet ülkeye sıçradı. ilk defa ithal bi challenge işimize yarayacak gibi. modası geçene kadar insanlar en azından çevrelerine o gözle bakacak, gençler trend yakalama uğruna çöplere sarılacak...sanki..
  yani..
  ümitsizliğim,hemen aklıma düşüveren toplumsal davranış kodları yüzünden.

  şöyle manzaralar oluşuverdi zihnimde:
  1- "amaan kim arayacak şimdi dağda bayırda.." mantığıyla evdeki çöpleri mahallesine yayıp öncesini, o üç beş parça çöpü toplayınca da sonrasını fotoğraflayıp haştegi basıp ortama salan,kendisinin bi kampanya dahilinde poşetlenip ağzının bağlanması taraftarı olduğum hazırcı tayfa.
  2- "lan at, at! gerizekalılar sürü halinde topluyolar nassa!" tipi kimyasal atıklar!

  aslında bu ikinci maddeden yola çıkarak ve kültürel dürtüler doğrultusunda yeni bi çâlınç önerisi oluştu kafamda.
  'gözünün önünde çöp atanın öncesi ve "allah ne verdiyse"den sonrasını fotoğrafla ve paylaş'. hashtag olarak da allahyarattıdemedim. nası?
  ilkel benlik güdülerini aşamayanlar için trendi yakalama fırsatı. süper hizmet.

  aman ha editi: kan varsa "ocak dışı" sayılıyorsun!sadece silkeleyeceksin!
  adanalı??