şükela:  tümü | bugün
  • tlc kanalında eğlenerek izlediğim program.

temizlik bağımlıları'nda her bölüm, temizlik fobisi olan birinin evine giden temizlik ekibi, acilen tepeden tırnağa bahar temizliğine ihtiyaç duyan evleri adam etmek için zaman karşı yarışıyor.
  • çöp ev kıvamındaki evlerde temizlik bağımlısı olan kişilerin yaptığı temizliği, zaman zaman düştükleri ümitsizliği, eninde sorunda başarılı olduklarını çarpıcı biçimde gösteren bir ingiliz yapımı. yerlisi de yapılmak istendi ancak kurgu olduğu çok belli olduğu için tutmadı.
  • yıllar önce severek takip ettiğim program, hala var mıymış, dur bakayım bir.

türkiye' de yapılanı tutmamış, tutmaz tabi, türkiye' de o kadar çığırından çıkmış ev bulunmayacağını hepimiz biliyoruz. bu topraklarda en pasaklı insan bile, toplum baskısıyla mum gibi yapar evini, mum... bir türk annesinin yetiştirdiği biri evini öyle belediye çöplüğüne çevirse, evlatlıktan red edilir. arkadaşlarım arasında temizliğim yüzünden dalga konusu olmama rağmen, annem gelecekse evde nasıl temizlik yapıyorum, haberiniz olsa yardıma gelirsiniz, o derece. hakikaten gelsenize ya annem geleceği zaman!

benim annem, her gün yerleri çamaşır suyuyla silip, tüm aileye sakın yere basmayın diye ültimatom veren kadındı be! annemin bu takıntısı sayesinde çocukken uçmayı öğrendim ben, ne diyorsunuz?
  • şu anda tlc kanalında izlediğim program. orijinal adi obsesif cleaners .ingiltere de obsesif kompulsif temizlik bağımlılığı olan kişiler köpeği bağlasan durmaz denilen evleri temizlemeye gidiyorlar. amaç her iki tarafı da orta noktada birlestirmek. benim dikkatimi çeken şey pislikten mide bulandırıcı ev sahiplerinin son derece pişkin tavırları . hep bir mazeretleri var. evler temizlendikten sonra bunların çocukları eve geliyor ve "aa oh oh ne güzel olmuş. artık annemle /babamla daha sık görüşebiliriz " diyor yüzsüzler . var ya sizin allah belanızı versin. lan siz ne biçim evlatsiniz . lan bu evler bu hale gelinceye kadar siz ne halt ediyordunuz.neyse işte temizlik bitiyor . kompulsif olan vatandaş ayrılırken bunlara " bak artik dikkatli ol. eskisi gibi olmasın tamam mi" diye nasihat ediyor. bizim pasakli ne dese beğenirsiniz? "canım kendine değer ver. hayatta temizlikten daha önemli şeyler var "gibisinden teselli ediyorlar. valla ben olsam o temizledigim eve tekrar döner ta orta yerine. neyse ya bana ne daha fazla küfretmeyim. diğer taraftan obsesif olanlar ise temizlik malzemelerine yüzlerce pound harcıyorlar. mutfak kirlenmesin diye yemek yapmayanları mı ararsın, yatağı bozulmasın diye yer yatağında yatanı mı ya da her gün evinin zeminini boyayanı mı. bir de bu ingiliz orta sınıf mı alt sınıf mı bilemedim bunların evi acayip küçük ve eski. acıdım resmen. sanki yüz yıl evin ne kapısına ne mutfağına el değmiş. her yer yapış yapış. kısaca sözlük burada "ne mutlu türküm diyene " tam yerinde kullanılacak bir ifade olurmuş. valla bak. gurur duyuyorum ülkemin temiz insanlarıyla.
  • insanı paniğe sevk eden program..

temiz obsesifler benim eve gelseler, kesin elestirirler beni diyip, utanç içinde evi temizleyim diyorsun.

kediyi öperken " bunun kirlilik ölçümü kesin 5000 falan çıkar, ama çok tatlı şerefsiz" diyip kısa bir iç huzursuzluğu yaşıyorsun..

pis obsesiflerin hep bahaneleri var ve asla bişey atmak istemiyorlar. evde biriktirdiğin o kavanozları atmali miyim, acaba ben o pislerden mıyım? gerginliği yaşıyorsun..

temizlerin kanepesi ölçümde 70 falan çıkınca acaip rahatliyorum ya o zaman da acaba temizlik obsesifi miyim paniği oluyor.

beyninde deli sorular..
  • her ikisinin de agır tuketici oldugu , biri bir sürü nesne alıp evi doldurmus, digeri asırı temizlik malzemesi-enerji tüketiyor, dünyaya zarar tarafları bir araya getirip, normal insan olma cabalarını izledigimiz program. tumuyle kurgu bence, ne kadar pis,tembel, sisko biri de olsa akıl saglıgı yerinde bir insan kopeginin mıctıgı odada yatmaz.her bolumunde once kavga ediyormus gibi yapıp sonunda sarılıp barısıyorlar. yine de mal gibi yeni bölümünü gorursek izliyoruz , insanların bakmaktan hoslandıgı kavga ,rezillik, acizlik, ağlamak gibi eksınlar içeren dizi.
  • gece gece ben de temizlik yapma isteği uyandıran program. kadın tam zamanlı banka müdürü ve evi mükemmel. ilham almalıyım.
  • her izlediğimde sinirlerimi fena şekilde alt üst eden program.

insan dağınık olabilir, çok temizlik yapamayabilir ama bu orospu çocukları lağım çukurundan bile pis evlerde yaşıyor. kendin yapamıyorsan parasıyla temizlik şirketi, çalışanı tut onlar yapsın. bu nasıl bir rahatlıktır göt evladı ya.
  • öğrenci evi versiyonunun ülkemizde tutabileceği program.

uğur dündar eşliğinde evler basılsa falan...
  • hayatını temizlik üzerine kuran ve hayatını üşengeçlik üzerine kuran insanların oluşturduğu program. genel izlenimim temiz olanlar daha zayıf, enerjik ve mutlu, pis olanlar ise hem şişman hem de mutsuzlar.

obsesif arkadaşların evime ara sıra uğramalarını isterdim. arada benim de ipin ucunu kaçırdığım oluyor. ne güzel olur hem onlara terapi, hem bana.