*

• orgüt,kurum ve organizasyonlarin muhaliflerine kar$i yürüttükleri hareketler.
    genellikle kitle kiyimlari halinde olmu$lardir.
    ornegin : 1935 ispanya'da franco'nun muhalif demokratlara kar$i giri$tigi harekat;
    1938 stalin'in kronstadt temizleme harekati,
    1939 almanya'da nsp'nin komünistleri topluca yoketme giri$imleri;
    1973 yunanistanda cuntanin egitim kurumlarinda devrimci ogretim üyelerini yargisiz infazla kur$una dizdirmesi;
    1980 togo cumhuriyetinde düzen kar$iti olsun olmasin yüzlerce insanin ortadan kaldirilip binlercesinin hapislere tikildigi tasfiye hareketi...
    ..vs.vs.vs. gibi ornekler cogaltilabilir.
    insanoglunda iktidar hirsi oldukca bu tip temizleme hareketleri de varligini koruyacaktir.
  • bekar ve erkekseniz daha zor oluyo...
    ozelliklede eve genin bi yarisi girip sabahin korunde cikiyosaniz...
    sonra biri tel edip aksama size gelioz dediinde yaklasik 2 saat icinde ev pril pril oluyo...
    ve klasik soz solenio "aslinda haftada bi kez supurup iki gunde birde bulasik yikasak bu kadar kotu olmaz"
    ama sonuc yine ayni!
  • odami toplamaktan nefret ediyorum. hep daginik ve annem evde ciglik cigliga. bi kez gaz olup elimde cifler marclar falan temizledim. bayaa da iyi oldu. adama benzedi benim oda...:)
  • bu harekat sirasinda insan kendini kaybetmemeli. boole bi durumda hem fiziksel hem ruhsal acidan sorunlar yasanabiliyo. fiziksel olarak sirt, bel, kol, bacak gibi bilimum yerler aariyo, ruhsal olarak ise, etrafi toplarken herseyi biyerlere kaldiriyosun soona çok lazim olan biseyi bulamiyosun kafayi yiyosun, aglamaya bile basliyosun! (bkz: nerde ulan bu)
  • bizim evde pek hareketsiz bi harekat. seyrek gorulur hatta sakarninjanın odasında rastlanmaz:)
  • anneannemin hiç sektirmeden hergün giriştiği, evin, içinde kimse yaşamayan aşırı düzenli, temiz ve sıkıcı bi tiyatro dekoru görünümü almasına sebep olan, gereksiz, yorucu hijyen krizi.bi arkadaşım bu yüzden anneanneme "hijyen teyze" adını takmıştı.
hesabın var mı? giriş yap