şükela:  tümü | bugün
 • altinci his ile yarisabilecek bir histir. gunluk hayatimizda kisisel ve cevre temizligi konularinda davranislarimizi belirler. temizlik hissi herkeste farkli oldugundan herkesin temizlik anlayisi da farkli olur. orneklerle acalim.

  kimileri dus yaparken eger suyun tazyiki yeterli degilse guzelce durulanmis gibi hissetmez. burada temizlik hissi durulanma hissidir.

  kimileri ise dus jeli ile dus aldiginda ya da sivi sabunla el yikadiginda, normal kalip sabunun verdigi tendeki gicirtiyi hissedemez. burada tendeki gicirti temizlik hissidir.

  kimileri beyaz bir masayi derinlemesine temizlemesine ragmen eskiden kalma bir kahve lekesini goz ardi edemez bir turlu. kirle hic bir ilgisinin olmadigini bilmesine ragmen temiz hissetmez. burada gorsel estetik temizlik hissidir.

  annelerimizden duyariz bazen, "bu evi ne kadar temizlesem de bir rahat edemiyorum" diye. cogu zaman o ev eski bir evdir. ev temiz olsa bile, dokuktur, ciziktir parkeleri. temizlik hissi vermez. bazen banyo fayanslarinin rengi ya da deseni bozar temizlik hissini, koyudur o renk, kaotiktir o desen. bazen de tam tersidir imrenilerek bakilir baska evde bulundugunda bu fayanslara. zaten hep baska evlerde bulunur.

  ulkemizdeki taharet kulturunde su kullanimi temizlik hissi verir. avrupa'da ya da amerika'dakiler ise tuvalet kagidiyla silmekle yetinirler. temizlik hissi temizlik anlayisinda degisiklige yol acmistir burada.

  dagda, teknede su azsa hand sanitizer (bagislayin turkcesini bulamadim) kullanilir ama suyla sabunun yerini tutmaz. eksik olan durulanma hissidir, tendeki gicirtidir, temizlik hissidir.
 • evi bok götürüyorken de hissedilebilen garip bir his(miş).

  - "report spam"e tıklandığında,
  - hiç istemediğimiz mailler için from ve subject'i girip "geldiği anda sil" filtreleri oluşturulduğunda,
  - ne zaman üye olduğumuzu bile hatırlamadığımız newsletter'ların en altındaki "unsubscribe" linkine tıkladıktan hemen sonra
  - aylardır 1000+ yazıp duran google reader'da "mark all as read" yapınca

  yanık kablo kokusu geliyor beynimden.
 • banyo yaptıktan sonra örtüleri yeni açılmış yatakta uykuya dalmaktır. bundan daha güzel bir dünyevi zevk olamaz :)
 • geri dönüşüm kutusunu, çöp kutusunu, bulaşık makinasını boşaltınca ve sifonu çekince gelen his.
 • eşsiz bişi bu üzerine bişi söylemeye gerek yok. elini pril ile yıkadığında yaşanan mükemmel temizlik hissini hissetmemiş yoktur bence. o, saçlardaki gıcır gıcırlık falan. demin nereye varabilir diye merak ederek günaşırı duş alan binsan olduğum halde 10 kere şampuanladım kafamı. 3'ten sonrası bişi fark etmiyor. köpük tutmuyor zaten. aklınızda olsun. bu alanda 1 gerzek yeterli. saç diplerim acıyor.
 • gitarımın tellerini değiştirdiğimde kapıldığım histi. don değiştirmişim gibi hissederdim. hey gidi haşır neşir metal günleri.
 • en cezbedici olanı belki de banyodan çıktıktan sonra yaşanan histir.
 • süpürgeyle halıyı çekerken boruya giren küçük sert tanelerin çıkardığı "çıklıçrlıkçıl" sesinin verdiği temizlik hissini hiçbir şey vermiyor.