şükela:  tümü | bugün soru sor
 • istanbul büyükşehir belediyesi çöp arabalarının arkasında yazan cümle
 • bok götüren arapları birazcık da olsa yola getirmek umudu ile, beş vakit abdest yanına konan, slogan cümle
 • temizlik imamdan olsaydı, cemaate kısaca billur derdik
 • istanbula geldiğim ilk günlerde bir temizlik arabasının arkasında görüp, dolmuşta kendi kendime gülmeme ve rezil olmama neden olan yazı.
 • hz muhammed tarafından söylenen, temizliğin önemini vurgulayan motive gücü yüksek bir sözdür.
  islam, tanrı'ya teslim olmuş mümin insanlardan budist ve ayarındaki inanışlar silsilesi gibi sadece ruh olgunluğu-temizliği değil beden temizliği de ister. (bkz: necasetten taharet) kamil kişi odur ki hem bedenen hem de ruhen temizlenmiş, ibadetleri, düşüncesi ve davranışları tertemizdir. kimse ne ondan ikrah eder ne de kendisi kimseyi ikrah ettirir.
  günümüzde bunu sadece çöp arabalarıyla özdeşleştiren zihniyet vardır bu doğrudur.
 • (bkz: iman/#44603)
 • bulunduklari mevkileri iyice babalarinin ciftligi gibi gormeye ba$layan buyuk$ehir belediyesi ve ilce belediyelerinin her firsatta gozumuze soktuklari vecize. birincisi kamu hizmeti yapan kurumlarda bir din, mezhep veya inanc propogandasi yapilamayacagi icin laiklik ilkesine aykiridir. (ornegin ho$goruyu anlatmak icin hic bir adliye binasina "size vurana sol yanaginizi uzatin" yazamayacaginiz gibi.) ikincisi ise imani olmayan (yani inancsiz, kafir, munafik(inanir gibi gorunup inanmayan) vbg) insanlarin temiz olamayacagini ongordugu ve yaftalama yaptigi icin kanun onunde herkesin e$it oldugu ilkesine aykiridir. (sana ne karde$im elalemin temizliginin imaniyla korelasyonundan? bu zaten senin gorevin.)

  gizli propoganda araci olarak kullanilmasinin en kisa zamanda bir dava konusu olmasini ve kullanan butun belediyelerin bir $ekilde ceza gormesini (olmayacak i$ ya) gonulden dilemekteyim.
 • hz. muhammed'in özlü sözlerinden biri... bin dört yüz küsur yıl önce söylenmiş olduğu düşünülünce, insanı gerçekten etkileyen bir söz...

  bunu bir peygamberin söylemiş olması ve dolayısıyla insan için, insanlık için çok önemli olan bir konuyu dinî bir motif haline getirmiş olması, bazı arkadaşlarımızın nedense çok canını sıkıyor.

  bazı gazetelerin, dergilerin, hatta internet sitelerinde, her gün güzel bir söz yayınlanır. ben bu sözleri ilgiyle takip ederim. zaten böyle bir köşeye konmak için seçildiğine göre elbette çok anlam ifade eden müthiş deyişlerdir.

  beni sözün özü, bana olan katkısı, beni düşündürmesi, beni kamçılaması, beni düşündürmesi, bana yeni bir fikir, yeni bir şevk kazandırmesı, beni heveslendirmesi, güzel şeyler yapmaya sevketmesi önemlidir. kimin söylediği o kadar önemli değildir ki...

  temizlik günümüzde özellikle hijyenik olmasıyla olağanüstü bir önem ve değer kazanmışken, kendini bilmez kişilerin, bunu anlamaması, uygulamaması, ya da tam tersini yapması, bu güzel sözü söyleyeni ve onun mensup olduğu dini suçlu duruma düşürmez.

  bu sadece o kişinin, dini de, islâm'ı da, imanı da anlamadığını ve algılamadığını gösterir. ne zaman bunu algılayabilecek nitelikteki insanlar dine sahip çıkarlarsa, din o zaman gerçek mensuplarını bulmuş olacaktır.
 • "imân olmasaydı etrafı bok götürürdü. ne mutlu ki imân var." dedirten
  belediye araclarında boy gösteren grafik tümce.
  sanki herkesin bilecegi, önemsenmez bir sorunun cevabını verir gibi:
  -neden temizlik?
  -temizlik imandandır.
 • bugun kartalda gorup beni dumura uğratmıştır meğerse sadece kartal veya sultanbeyli gibi yerlerde değilde heryerde varmış akpnin bir oyunu olsa gerek..