*

şükela:  tümü | bugün
 • böyle bir piyes vardı bir vakitler epey bir oynandı, seyirci de geldi izledi filan sonra anlam veremediğimi bir politically correct tutumla ismi temizlikçi kadın tuhaflıkları olarak değiştirildi. daha bi kibar oldu. oysa ilk ismi yazanların dünyasını daha saf, daha orjinal anlatıyordu, diyaloglar daha gerçekçi idi, bir pervasız dünyanın ve buna itirazların tarifiydi, tam da bu yüzden öyle kalması daha doğru idi. yıllarca oynamış bir piyesin ismi böyle bir politikayla değiştirilir mi ki? yani piyesi seyretmeye geldim ki başka bir oyun var. benimki de ayrı bir tuhaflık herhalde. tuhaf şey.
 • hakkında yazılmış şeylerle, ekşi sözlük camiasının ilk yıllarının - nesillerinin demografik olarak nasıl da küçük, orta ve büyük ölçekli burjuvaların, onların internete girme, yazı yazma fırsatını sırf bu sayede genç yaşında kazanmış veletlerinin hakimiyetinde olduğunu gösteren tarihten bir yaprak.

  hani altıncı nesil geldi şöyle oldu böyle oldu deniyor, kalite düştü deniyor ama sözlük de bir şekilde türkiyeyle, evine hiç temizlikçi girmemiş, sosyal kökeni nedeniyle günün birinde parası olsa bile hizmetçi kullanamayacak bir takım insanlarla tanışmış oldu, bu temizlikçi kadın "salaklıkları" hakkında yıllarca hiç tepki almadan bir sorun veya kabalık algılamasında bulunulmadan altına yüzlerce entri girildikten sonra bir takım sesler de ancak yükselmiş oldu. buna da şükür diyelim, şimdilik.
 • misal "ay benim dolapta kalan son sarmalarımı yimiiiş", "kıymetlimisss her şeyimiss eşyamı atmışşş", "temizlik yaparken kabloları da süpürüo bunnaaar" şeklinde tanımlanan salaklıklarmış bunlar efenim. kıymetli yiyeceklerinizi canı çekerse yemesin diye uyarmayan, kıymetli eşyalarınızı çöp görünümlü olarak muhafaza etmeyen, kablolara dokunmayın oraları ben temizleyeceğim demeyen salaklardır bunları anlatanlar şahsi kanaatimce. ve bu salaklar çok düşük gelir seviyesinde bir aileye doğup, çalışıp, burs kazanıp eline üniversite diploması alan kişilerden çıkmaz. genelde hazıra rahata alışık tiplerden çıkar. çünkü bunların anası da emekçidir, babası da. 10. katta cam silmeye götü yemeyenlerin camını siler bu kadınlar. ha bunların erkek kısmısı futbol hakkında çok şey bilince erkek sanır kendini. kadın kısmısı fare görse düşer bayılır. tüm bu söylediklerim de bu kadınları acındırmak filan değil. acınacak durumda olanlar belli zaten. ne var ki durumun idrakinde değiller...
 • bu konudaki yüzlerce entri sözlük moderasyonu tarafından temizlikçi kadın tuhaflıkları başlığına taşınmıştır:

  (bkz: temizlikci kadin tuhaflıkları)
 • epey zaman geçtı üzerinden ama her gece rüyama girer bu salaklıkların tuhaflığa dönüşmesi.

  bir nevi temizlikçi kadın tatsızlıkları durumu. katliam değil olay, kıyım değil yanlış anlama.
 • her seferinde adsl modemin kablosunun yerinden çıkarılıp, ters olarak geri takılması. dolayısıyla her temizlik günü eve gelişimde internetin olmaması.
 • bilimum telefon dialogları aynen bu şekil gelişir:

  1.
  fatma hanım*: x hanım, hani salonda bir vazo vardı..
  anne*: hangi vazo
  fatma hanım:hani hediye gelmişti.. büyük...
  anne: ee.. evet?
  fatma hanım: ha işte o vazo... artık yok!!
  anne: aman fatma hanım, kırdın vazoyu? nasıl kırdın?
  fatma hanım: tozunu alıyordum... masaya koyarken.. böyle sanki elime biri çarptı... kaydı gitti elimden.. ama görmeniz lazım tuz buz oldu.. topladım ama... çok yazık oldu... gitti vazo... üzüldüm yemin billah... bik bik bik... cik cik cik...
  anne: (dumura uğramış ve üzüldüğünden mi yoksa kızdığından mı bilmem suratı mora çalıyor)
  tamam fatma hanım... hadi eve gelince konuşuruz...

  2.
  fatma hanım: x hanım sizin bir elbiseniz vardı... siyah beyaz...
  anne: hangi elbise fatma hanım? siyah beyaz elbisem mi var benim?
  fatma hanım: evet siyah beyaz?
  anne: nasıldır? tarif et bakalım...
  fatma hanım: * işte içinde hem siyah hem beyaz var `:?!?!?`
  anne: .............
  fatma hanım:.............
  anne: sen benim beyaz elbisemden bahseden ama fatma hanım? hani şu altında iki tane siyah şerit var?
  fatma hanım: yok o öyle değil... üst taraflarda da sihaylıklar var... ben onu yıkadım makinede....
  anne: ..............
  telefon: dıt dııııııt...
 • dolaba muntazam bir şekilde asılı olan akustik gitarı düşürmek bu klasmana girmese de yeni başlık açmaya gerek yok. öküzlük çünkü.
 • klorak döküp rengini ağarttığı, bir bölümünü süt gibi yaptığı koyu kahverengi halıya rengi tutsun diye çay demleyip dökmek.

  allah belamı versin bunu gördüm ,isim de verebilirim.

  (bkz: ben yandım sen yanma)