şükela:  tümü | bugün
352 entry daha
  • yıllarca bize gelen bir teyze vardı... sadece temizlik de değil; yemeğimizi yapardı, her türlü ilgilenirdi evle. ilk geldiği zaman, ben orta okula gidiyordum. sanırım aramızda bir konuşma geçmiş ve ona "sen geldiğinden beri dışarıdan güzel yemekler söylemiyoruz" demişim. tabii o yaşta bir çocuk olarak herhalde burger king, mcdonald's daha çok ilgimi çekiyor. kimse suçlamasın bu yüzden.
    kadın o laftan dolayı kurmuş kafada bir şeyler. benim evdeki bir eşyayı saklayıp, o çalmış gibi göstereceğimi düşünmüş. yani ben ona suç atacağım, bir daha da bize gelemeyecek... oha diyorum. insanlar bazen akıl almaz senaryolar yaratıyor. yani bir çocuğun bu lafı demesine bozulmuş olabileceğini anlarım ama kafasına giren bu düşüncedeki korkunçluk!?!?? anlayamıyorum.
  • ev telefonunu arayanlar hakkında inatla not almamak için diretmesi.

+ee şey bugün sizi 4 kişi aradı cebinizi aramalarını söyledim.
    -kimlerdi arayanlar?
    +sizi aramadılar mı?
    -valla bugün en az 10 kişi cebimi aradı bunlardan hangi 4 tanesi seni arayanlardı ki?
    +sizi de ne çok arayan var ya...
  • çerçevelerdeki fotoğrafları çıkartıp, yerine, ortada bulup beğendiği başka fotoğrafları koyması.
  • özellikle rica edilmesine karşın siz banyo yaparken sıcak su kullanması ve tabii ki sizin soğuk su şoku yaşamanız. özellikle kış günlerinde tadından yenmiyor!
  • bir kısmının, evlerini temizlemeye gittikleri kişilerden daha varlıklı olması.
  • orta sınıf ve az üstü, temizlikçi kadın tuttuğunda ortaya daha da tuhaflıkların çıkması muhtemel durumdur. çünkü bu insanlar köle mi tutarlar, işi temizlik olan kişiye belli ücret karşılığı iş mi teklif ederler? pek belli değildir.
    muhtemelen orta sınıf ve az üstü insanların geçmişten gelen bu tür gelenekleri olmadığı için olayı içselleştirmeden, büyük birşey başarmışım gibi karşısındaki tek kişiye! herşeyi yaptırmaya kalkarlar. temizlikten tut; ütülemek, pencere silmek, yemek yapmak, çocuk bakımı, hanımına veya beyine psikolojik destek, onları üstün gösterme jestleri gibi birçok hizmet beklerler. olmayınca da - bu kadar para verdim (verdiği para da en fazla 800tl ile1000tl arası) bana trip atıyor, tuhaflıklar yapıyor diye serzenişte bulunurlar. tabii karşı taraf da bunu iş olarak görmediği için aynı şekilde davranışlarda da bulunabilirler. mesela; - kadın yemeği beğenmediğini bana söyleyince, ben ne yaptım beğenirsin? ertesi günkü yemeğe tükürdüm! yanındaki, -- ayy kız ne yaptın? deli seni. eee anladı mı peki? -yok be! hatta aferin dedi. dünden daha iyi olmuş diye de ekledi. -kakarakikiri-
    ee işte biri bunu iş olarak karşısındakine sunmazsa, karşısındakide bunu, ezilmişliğin psikolojisiyle algılayıp gizli intikamlar peşinde koşar.
  • bazı orospu çocuklarının dalga geçtiği tuhaflıklardır.

bu aciz yavşaklardan evinin geçimi için başkasının pisliğini temizlemek zorunda kalan insanların kusurları yerine aynı evi paylaştığı annesi, babası, eşi ya da kardeşinin kusurlarını da bu sözlükte ifşa edip aynı alaycı tavırlar içine girmesini bekliyorum.

olmaz ama değil mi? aynı evi paylaştığın insanlarla gündelik hayatta yaşadığın bu tip anlaşmazlıklar yok senin değil mi? olsa da böyle muhabbet dönsün diye kullanmak yanlış olurdu değil mi? saygısızlık olurdu sanki?

hala farkında değil misin o insanla tek farkın farklı bir ailede doğmak? umarım reenkarnasyon diye bir şey vardır ve sen de o dalga geçtiğin insanla aynı şartlar içerisinde benzer bir ailede dünyaya gelirsin yeniden.
  • bizim yurtta temizlikleri yapan teyzeler bir gu ben banyodayken odama dalmis, temizliyorlar ortaligi. bir de temizlik yaparken kattaki butun pencere ve kapilari aciyorlar havalandirma amacli, disarida da kar yagiyor. ben banyodan cikip odama girdim, zaten banyoda kurulanma aliskanligim olmadigindan uzerimdeki bornoza ragmen disardan esen ruzgarla tir tir titriyordum, "abla ne zaman biter isiniz?" diye sorunca "hocam sen bir 15 dakika daha yikan en iyisi." demisti. bir yerimde pislik mi gordu, basindan mi savmak istedi hala emin olamiyorum.
  • evde yemek olmasına karşın illa kahvaltı etmesi. (varsa) sucuklu yumurtalı ve bilimum malzemeli. afiyet olsun, yemesin demiyorum, ama haftasonu veya misafirler için alınan birkaç peynir çeşidi her seferinde nasıl bir damlacık kalana kadar yeniyor? gözüm kaldığından değil ama 2-3 arkadaş şarap-peynir sohbeti için bana gelecekken haftabaşında alınan ve ellenmeyen bir kaç peynir çeşidinin resmen birer bıçak sırtı kadar kaldığını keşfetmek hiç hoş olmuyor.
  • iş seyahatine yurt dışına gidecek ve de otelin doluluğu sebebiyle ortağıyla aynı odada kalmak durumunda olan babamın valizine kışın bizde kalan anneannemin çamaşırını koyması.

babamın banyo yaptıktan sonra fark etmeden kayınvalidesinin beyaz çamaşırını giymesi ve ortağına rahatsız olduğunu çaktırmamaya çalışmasının sebebi tuhaflık.
188 entry daha