• hayvansever kitle burda "sokaktaki hayvanlar için alıyoruz" geyiği yapıyor hâla.

yıl 2014, bahçede köpeğime bakarken, sokakta da 2-3 kediyi köpeğimin mamasıyla besliyorum.
    yıl 2015, sokakta beslediğim kediler 15 oldu, artık 15kilogramlık 2 mama alıyorum, biri köpeğime, biri sokaktakilere.
    yıl 2016, sokakta beslediğim kediler 30un üzerine geldi.

ve o an anladım, bu iş beslemekle çözülmeyecek. her yeni mama alacağım paraya, beslediğim bir kediyi kısırlaştırdım. yalan olmasın ya 11 ya 12 kedi kısırlaştırdım. zaten diğerleri beslemeyi kestiğim için yavaş yavaş dağıldı.

sonuç olarak şuna geleceğim; beslemek kısa vadeli bir ego mastürbasyonu. asıl yapılması gereken, sokak hayvanlarının kısırlaştırılması. tabii ki bunu yerel yönetimler, kontrolle ve sevgiyle yapmalı. lâkin ortada bunu yapan bir yerel yönetim yok. tıpkı hayvanları besleyen yönetim olmadığı gibi.

bu sebeple, bir yerden başlamak istiyorsanız hayvansever arkadaşlar, mantığınızla hareket edin, beslemek anlamsız bir kürek çekme. kısırlaştırmak çözüme direk götürecek bir durum. kısırlaştırma olmadan ilk sene 1 olan kedi sayısı 3. sene en iyi ihtimalle 9 olacaktır. az matematiği olan da 4. seneyi hesap eder. besleyebilcek misin?

not: kısırlaştırdıktan sonra, bütçeniz varsa besleyin tabii ama önce kısırlaştırmaya odaklanılmalı.
  • neredeyse 10 yıldır hem evdeki hem bahçemdeki kedilerim için vazgeçilmezimdi. geçen yaz sonu itibari ile bahçemdekilere verdiğim micho mamanın içeriğinin değiştiğinden kuşkulanmaya başladım. hem kusmalar arttı hem de yiyen tanıdık ve gezgin kedi sayısı çok azaldı. son 6 aydır da bonacibo kısır kedi maması için içerik değiştirildi gibime geliyor. zaten zam konusunda çıldırdılar. memlekette enflasyon koşar adım, farkındayım. ama "ne de olsa rakibimiz yok" anlayışıyla resmen tepemize çıktılar. bir bütçe ayırıyorum, bakıyorum iki ay içinde yine zamlanmış.üstelik kargo ücretsiz olabilsin diye 15kgyu geçmek gerekiyor. bonacibo kedi mamalarının gramajlarını öyle bir ayarladılar ki, kum almazsanız zaten en az 250tllik sipariş vermeniz gerekiyor. kumların da fiyatını çok artırmış olmamak içn 10ltden 8.5ltye indirdiler poşetleri. zam var mı, var..ama az.mamalardaki kadar göze batmıyor kumlarda. yani bir oyun bir senaryo adı başını gidiyor. eskiden herkese önerirdim, ayaklı reklam panosu halindeydim. maalesef artık ilişkimizi noktalamak durumunda kalıyorum.sözlükçüler,lütfen alternatif mama markaları konusunda yeşillendirin..

***zaman ayırıp mesaj atan herkese teşekkür ederim. ancak, mamaplus öneren çok oldu. mamaplus, lider pet food markası. lider pet ise reflex, bonnie, proline,trendline ve enjoy gibi birbirinden sorunlu ve kedilerime yedirmeyi göze alamadığım bir çok şaibeli mama markasını üreten firma. yani ambalaj farklı, içerik benzer-zihniyet aynı. yine de çok çaresiz kalırsam,numune istemeyi planlıyorum. sonuca göre en kötü ihtimalle başka bir mama ile karıştırıp veririm:(. bu arada nd, acana, sanabelle,advance,hills,proplan ve r.canin almayı ben de isterim. ama 6 kedi ile, sabit olmayan gelirim ve ak-vergiler sebebiyle son 5 senedir bu mümkün değil.

**edit: mamaplus catplus kısırlaştırılmış kedi maması, 3 haftalık deneme süresi sonucu: allerjik reaksiyona bağlı aşırı yalanma, karın-bacak ve kulaklarda bölgesel kelleşme ve genel tüy dökme sorunlarımız çok azaldı. diyare - kusma olmadı. dışarıdakilere bu mamayı vereceğim. 10 (-+) kediyle ancak ekonomik mamalarla başaçıkabiliyorum. içeridekilere ise bu mamayı düşük tahıllı hypoallergenic felicia ile karıştırarak veriyorum. geçiş süreci bu hafta bitince sadece felicia vermeyi düşünüyorum. en azından kağıt üstünde içeriği çok güzel.bir diğer düşük tahıllı alternatif ise spectrum.veterinerlerde olan serisi.
    mamaplus ve spectrumun üreticisi lider pet güven vermiyor.evet. mamaplus-catplus ile temizmama-bonacibo içeriği neredeyse aynı.hatta bonacibo daha zengin.evet. ama bir şekilde formulasyon farkından olsa gerek, bonacibo yüzünden sağlıklarından olan kedilerim, catplus ile toparlandı. yine de pirinç unu ve tavuğun hassi-asiyet yarattığını varsayarak düşük tahıllı mamaya geçiş yapacağım evde.
  • sürekli zam yapan orta kalite kedi-köpek maması satan site.

gene zam yapmışlar, %18-20 oranında.

aldığınız ürünü bir daha aynı fiyata alamıyorsunuz. bu da insanın canını sıkıyor ve ister istemez başka yerleri ve markaları tercih ediyoruz.
    başarısız fiyat politikaları yüzünden eski sempatikliği kalmadı. mamaların ucuzluğu ya da pahalılığı değil sadece olay. bu kadar oynak fiyat mide bulandırır.

bari direkt dolar bazında fiyatlandırın, sizin de kafanız rahat olur.
  • yola uygun fiyat ve "temiz içerik" politikasıyla çıktıklarından çok büyük bir kesim başından beri sokakta baktıkları hayvanlara buranın mamasını aldı ve her ne kadar dönem dönem zam gelse de "köpekler/kediler diğer mamaları yemiyor, daha ucuz ve dandiğini alacağıma bunu alayım" kafasıyla başta kızıp kızıp sonra devam etmiştim almaya yine.

ama şu son yaptıkları "anında zamlar" öyle midemi bulandırdı ki, bu sefer benim gibi sonuna kadar sizi bırakmamış ve her ay düzenli olarak sokak hayvanlarına hem kuru hem yaş mama alan birine bile illallah ettirtiniz. bırakın sizden alışveriş yapmayı, üyeliğimi sildirmek için bile mail atacağım, o denli bir tiksinme yarattı şu apaçık fırsatçılığınız!

he bir de diyorsunuzdur tabii bu tepkileri görünce "boş verin alan alıyor" nasılsa diye ama inanın o "alan alıyor" kitlesinin başını çeken en büyük enayilerinizden birini kaybettiniz. önceden etrafımdakiler de kızıp kızıp yine sizden almaya devam ederdi ama artık konuştuğum kişiler bile asla sizden alışveriş yapmayacağını söylüyor kesin bir şekilde. fiyat indirseniz bile almayacağım, nasıl bir kin yarattığınızı görün!

gerekirse daha fazla para verip başka mama alacağım ama sizin gibi fırsatçılara para kazandırmayacağım.

edit: soran çok olduğu için belirteyim. şimdilik hem kedi hem de köpekler için econature aldım. hoş internette okuduğuma göre koklayıp bırakan ve yemeyen hayvan sayısı da çokmuş ama bu biraz da bizim onlara alıştırdığımız mamalar yüzünden işte. protein oranı iyi en azından. bakalım bizimkilerde durum ne olacak. başka mamaya geçmeye karar verirsem onu da yazarım.

edit 2: econature'ı bizim buranın köpekleri yemedi maalesef. van dog kuzulu pirinçliye geçtim ama ne yazık ki onun da 15 kilosu en ucuz sitede 320 şu an. şimdilik bizim buradaki petshop 250'den verdi sağ olsun ama zamsız fiyattan ne kadar devam eder bilemiyorum. kedilere econature'dan devam şimdilik.
  • edit 4: köpek mamalarını 4 yıldır kullanıyorum, bonacibo kuzulu. aynı zamanda iki senedir güneyde başka bir adresteki köpekler için kucho standart mamalarını veriyoruz. kaliteyi bozmadılar, hala toplam altı köpekte hiç mama kaynaklı sorun yaşamadık. sindirim sistemleri, tüyleri, derileri gayet iyi. etrafıma hep öneriyorum, çok iyi mama. bonacibo ilk aldığımda 63 liraymış şimdi 92, fiyat artışı da böyle oldu. hala bayağı ucuzdur muhtemelen, dört yıldır diğer markalar kaç para bakmadım...

----

baştan söyleyeyim denemedim daha. fakat, ciddi bir firma, ciddi yatırım, cesaretli girişim, o açıdan baştan tebrikler. kendilerine güveniyorlar, ücretsiz fabrika ziyaretleri düzenliyorlar. içerikleri açık açık yazıyor, fabrika türkiye'de izmir'de, yani hile varsa hesap sormak için çek cumhuriyeti'ne, macaristan'a falan gitmeye gerek yok.

içerik olarak kuzulusunun içinde ilk sırada kuzu eti var (kuzu eti ürünü falan değil 'et'), bu ancak en kaliteli mamalarda bulunan bir özelliktir ki bunların en ucuzunun da çuvalı 150 tl civarındadır. temizmama en pahalı ve iddialı ürünleri olan bonacibo'yu 62 tl'ye satıyor. hem içerik olarak hem de besin değeri olarak, eğer yazdıkları doğruysa, en kaliteli mama sınıfındalar. üç çuval ısmarladım, üç akbaş iki golden retriever üzerinde yaz sıcaklarında test edeceğim. birkaç hafta sonra burada yazacağım hayvanata iyi mi geldi kötü mü geldi. bence her hayvan sahibi bir denemeli, ucuz, kaliteli, hesap sorulabilir olabilen bir yerli malı gibisi var mı?

edit: söylediğim gibi bir kaç haftadır bonacibo kullanıyoruz. golden rerieverlar için bazı sonuçları yazacağım. akbaşlar için daha sonra tekrar edit gelecek. benim bildiğim bir mama eğer köpek tarafından itirazsız yeniliyor, alıştırılarak verildikten sonra ishal, kusma gibi durumlara sebep vermiyor ise birinci testi geçer. bonacibo ilk testi geçti, hiç sorun yok, hatta hiç alıştırmadan, direkt değiştirmemize rağmen mamayı sıkıntı çıkmadı. esas test ise, mamanın içinde köpeğin besin olarak kullanmadığı, sadece hazım için veya tat için kullanılan dolgu (filling) diyebileceğimiz maddelerin yoğunluğuna bakmaktır. iyi bir mamada dolgu çok olmamalıdır. bunu anlamak ise çok kolaydır, köpeğin dışkı miktarına bakarsınız. bizim golden retreiverların ikisinde de dışkı miktarı artmadı, ki önceki mamaları da çok kaliteliydi (n&d). bu demek oluyor ki bonacibo'daki içeriğin oldukça önemli bir miktarı köpek tarafından sindirilerek kullanılıyor, atık az oluyor. daha önce hills kullanmıştık ve inanılmaz dışkı artışı olmuştu mesela. zaten bu sebeple hills kullanmayı kesmiştik, rahatlıkla söyleyebilirim ki bonacibo hiils'den bayağı iyi bir mamadır. şu anda karşılaştırılabilecek mamalar mesela orijen, n&d lamb (kuzu), proplan shredded lamb and rice olabilir ki, bunların 15 kilosu yaklaşın 180-200 tl civarı. bonacibo'nun daha uzun vadeli sonuçlarını da yazarım buraya sonra...

edit 2: yaklaşık 7 aydır kullanıyorum. iki golden retriever için hala sonuçlar çok çok iyi. an itibariyle mamaların akbaşlar için 6 aylık performansı hakkında yazabilirim. iki erkek, bir dişi yetişkin akbaşta da bonacibo kuzulu son derece iyi, enerjileri iyi, neşeliler, tüyleri parlak, dökülme, kızarıklık vs. olmadı, severek yiyorlar. bu arada akbaşlar yavruladı ve anne bir buçuk aydır, enikler yaklaşık iki haftadır yüksek enerjili yavru mamalarını yiyorlar. onlar da topaç gibiler, sorun yok. özetle benim tecrübeme göre kendi anlattıkları gibi son derece kaliteli, premium mamalar yapıyorlar. iyi ithal mamaların da üçte biri fiyatına alabiliyoruz hala. sağolsunlar, umarım bozmadan devam ederler...

edit 3: üç yıl olmuş kullanmaya başlayalı. golden retrieverların biri 9 biri 8 yaşında. akbaşlar (üç adet) daha gençler. hepsi severek yiyorlar. hiçbirinde daha egzama vesaire gibi sorunlar görmedik, ki akbaşlar da goldenlar da bu tip deri/tüy sorunları yaşayan türler, daha önce maalesef yaşamıştık. köpeklerin enerjileri gayet yüksek. sindirim sistemi falan son derece iyi. yani sonuçta, temizmama kaliteyi bozmadı, fiyatları hala son derece makul, ithal mamalarla kıyaslayınca makul ötesi. internet sitesi çok iyi çalışıyor, hızlı yolluyorlar, bedava yolluyorlar. tavsiye etmeye devam ediyorum, ayrıca teşekkür ediyorum kendilerine...
  • tek bir kargo şirketi ile çalışmıyorlar. o yüzden, eğer semtinizdeki yurtiçi kargo'nun "her zaman yaptığı şey" dediğiniz şeyi yapmasını istemiyorsanız, siparişinizde diğer kargo seçeneklerini seçmeniz daha akıllıca olur.

ayrıca doğrudan tüketiciye satiş demek, aracı kullanmamak anlamına gelir. yani, bu malın üzerine kar koyup size satan ikinci üçüncü şahıs veya kurumlar yok demektir.

temizmama da internet üzerinden satış yapan her firma gibi bazı kargo şirketleri ile anlaşmalıdır. sizin seçiminiz olan, x kargo şirketinin sizi "evde bulamaması" temizmama'nın suçu değildir.
  • kediyi kısırlaştırmaya götürdüğümüz veteriner beslenmesine çok dikkat etmeniz gerekiyor dedi. temizmama dan aldığım kuru mamalarla beslediğimi, iki gün önce de kısırlaştırılmış kedi maması siparişi verdiğimi söyledim. ben olsam almam dedi, rafında ki mamaları göstererek (marka hatırlamıyorum) şunlar daha iyi olur, yok efendim o mamalar kanıtlanmamış vs dedi, dinlemedim tabi. dokuz aydır bu mamalarla besleniyor ve dana gibi oldu. şişmanladı demiyorum bak, bildiğim puma oldu herif. geçen yine uğradık veterinere, kediyi görünce (geçmiş muhabbeti unutmuş olacak sanırım) ne kadar güzel bir kedi olmuş, tüyleri çok parlak vs gibi şeyler söyledi ve hangi mamayı kullandığımızı sordu. bonacibo light kullanıyoruz dedim, surat yine beş karış oldu. bu ne marka sevdasıymış arkadaş anlamadım ki. hayır, kanıtlanmış, kayda geçmiş bir sıkıntısı var mı diyorum ona da cevap vermiyorsun, nasıl olacak? neyse kendi adıma gönül rahatlığıyla kullandığım mamadır. konserve mamasını sevmedi bizim kedi gerçi whiskas falan da yemiyor rahatsız.
  • kedi kuru mama markaları: bonacibo, micho ve mito.

kedilerin ihtiyacı olan değerlere göre mama formülü tasarlayan firma. kedilerin sağlıklı beslenmesi için iç organ ürünleri yemeleri gerekir. normal insanların yemeyi tercih ettiği tavuk göğsü, kuzu pirzola ve antrikot hiç bir mamanın içine konmaz. hem sürekli kullanımında hayvana zararlı(böbrek, karaciğer sağlığı) hem maliyeti yüksek. o yüzden tavuk eti unu ve kuzu eti unu denilince akla hayvanın işkembe, bağırsak ve ciğerinden yapılan kurutulmuş iç organları gelmelidir.
    bir de tahılla karışık mamalar vardır ki onların içine de belli bir oranda tahıl konulur. o da mito markası.

şuradaki videoda tavuk eti ununun nasıl elde edildiği anlatılmaktadır.

muadillerine göre ucuz görünmesinin sebebi yerli malı olması. izmir'li çağatay yem tarafından üretiliyor. normalde diğer ithal mamalarla aynı fiyat ama yabancı markaların üzerinde ithal vergileri olduğu için bize pahalıya geliyor. işte tam da burada çağatay yem, müşteriye uygun fiyata mama temin etmek için aracıyı devreden çıkararak direkt olarak kargo yoluyla ulaşıyor. haliyle veterinerler ve diğer mama satıcıları para kazanamadığı için bu mamayı kötüleyebiliyorlar. ama 2 yıldır kullandığım bu mamadan ölen kedi olmadığı gibi 2 yavru kedi tosuna döndü. bir tane de 2 aylık golden yavru köpeğimiz 3 ayda annesinin boyuna ulaştı ve henüz adet görmemesine rağmen sevişecek çift arayacak kadar azgınlaştı. bir de bu mama üreticisi her ay tesisine müşteri çağırıyormuş ve mama yediriyormuş tesisi gezdirerek. o kadar güveniyorlar mamalarına. halbuki ben royal canin'in arkasında şu yazıyı okudum: "insan besini değildir yemeyiniz." sen bu mamayı kedine veriyorsun. bence orada bir dur düşün..

ben, çağatay yem'in sanal reklamcısı, propagandacısı değilim. ama bazı arkadaşlar bu mamanın neden ucuz olduğunu bilmeden saçma sapan yorumlar yapıp ithal mamaları övdüğü vakit rahatsız oluyorum. içinde ne olduğu belli olmayan royal canin, hills, pro plan gibi mamalara para vererek cari açığı arttırmaya devam etmek istiyorsanız bu sizin tercihiniz. ama gerçekten ülkesine hizmet eden, barınaklara mama bağışlayan üstelik yerli bir firma hakkında bilmeden yorumlar yaptığınız zaman benim ağzım daha da bozulacaktır..

bu firmanın mito ürünü karışık tahıllı bir üründür. ayrıca hayvana tahıl katkılı mama yedirmek ile et katkılı mama yedirmek arasında hayvan sağlığı açısından hiç bir fark olmadığına dair araştırmalar mevcuttur. araştırın. mamanın içindeki protein değerine bakacaksın. protein yeterli düzeyde ise mamanın, tahıldan mı etten mi olduğunun hiç bir önemi yoktur. sonuçta kuru mama evcil hayvanların kabullendiği bir besindir. biz zaten hayvanları evcilleştirerek onları vahşi yaşamlarından uzaklaştırıyoruz. dolayısıyla sindirim sistemleri adaptasyona uğruyor. sen hayvanı vahşi yaşamından koparıp eve tıkıyorsun. o saatten sonra o hayvana yaş mama vermedikten sonra verdiğin her hangi bir kuru mamanın tahıllı mı etli mi olduğunun bir anlamı yok. bir arkadaş da firmanın fotoğraflarında mısır, pirinç türevi tahıl yığınları gördüğünü belirterek et kullanıp kullanmadıkları konusunda şüpheye düşmüş. eti, mısır ve pirinç gibi yığamazsın soğuk hava depolarında saklarsın. o yüzden fotoğraflarda görmemen normal.

edit: (entryleri birleştirme)
    daha önce tahıllı mamanın uzun vadede hayvana zarar vermeyeceğini yazmıştım. ama tahıllı mama hayvanın iç organ yağlanmasına sebep oluyor. dolayısıyla uzun süreli kullanımında zararlı olduğunu kabul ediyorum. sonuçta sağlıklı hayvan fit olandır.

bazen bu mamalar ishal yapabiliyor. ayrıca mama satışı yapmayan bir veteriner arkadaşım içinde fazla tuz bulunduğunu bu yüzden de kedilerin çok sevdiğini(hani çocuklar cipsi çok sever ama cips zararlıdır ya) lakin uzun kullanım sonucu böbrek taşı ve karaciğer sorunlarına sebep olabileceğini belirtip uyardı. eğer içiniz rahat etsin istiyorsanız bazen temizmama.com ürünlerini bazen de orijen, acana, pro plan, hills, royal canin gibi markaları tercih edebilirsiniz. zaten sürekli olarak aynı marka mamayı hiç bir veteriner önermiyor. ben ise hiç tahıl olmayan az karbonhidrat yüksek protein içeren orijen markasını tercih ediyorum.
  • mamalarını zaten kedilerim severek yiyordu (ayrıca çok sağlıklılar maşallah), fiyatları zaten çok uygun, siparişlerim hep çok hızlı geçiyordu elime. tüm bunlardan dolayı temizmama.com'u zaten çok severken, şu haberi duyunca kalbimin baş köşesine kuruluverdi:

cafe de kedi:

"uzun zamandır cafemizde kedilerimizin tükettiği mamaları temin ettiğimiz temizmama.com firması cafemize destek olmak istediğini, cafemize 1 yıl boyunca da kum ve mama bağışlayacağını belirterek bizleri çok mutlu etti...

çok uzun zamandır birçok kötü şeyle karşılaşan cafemizin başına gelmiş en güzel şeyi gerçekleştiren temizmama.com ekibine sonsuz teşekkürler..."
  • yetişkin bir british short hair ile birlikte yaşıyoruz. bugüne kadar kullandığım mamalar royal canin, proplan ve son olarak da hill's. özellikle hill'si veterinerimiz önermişti ama bizimkisi hill's kullanmaya başladığından itibaren çok sık ishal problemi yaşamaya başladı. ben de yine mama değişimi arama arifesinde temizmama.com ile karşılaştım, numune istedim, denedim bizim dana sevince verdim siparişi. 5 kiloya 30 lira veriyorum bir de kargo var 4-5 lira... ekonomik açıdan gerçekten rahatlattı, bizimkisinin ishal problemi son buldu... veterinerimiz ile durumu konuştum, o da aslında ithal mamaların dışarıda çok ucuz olduğunu kabul etti, eğer bizimkisi mamayı sevdiyse bundan devam etmem konusunda hiç sıkıntı olmayacağını söyledi, içeriğini inceledi, gayet iyiymiş diyerek onay da verdi...

diyeceğim o ki, şu an yanımdaki koltukta fosur fosur uyuyan beyefendi halinden memnun... gerisi de hiç umurumda değil zaten.!
hesabın var mı? giriş yap