şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ing. ılımlılık... a$ırıya kaçmama...

  ayrica "hic icki kullanmama" anlamina da gelir... ve bir major arcana kartidir (bkz: tarot)
 • (bkz: tempera)
 • kartın tanımı: burada kastedilen itidal, karakterin düzeltilmesi anlamındadır. kanatlı bir melek, su kenarında bir ayağı suda, bir ayağı kıyıda, ayakta durmakta ve elindeki bir kupadan, diğer bir kupaya su dökmektedir. göğsündeki sembol, ateş elemanını simgeler, kupadan kupaya dökülen su hayatın özüdür. karttaki akarsu, zekânın aslı, geçmişin geleceğe doğru akması olarak tanımlanabilir. astrolojik yönden, yay burcuna karşıttır. erkek özellikli, ateş karakterlidir.

  kehanet anlamı: ölçülülük, ekonomi, adaptasyon, tutumluluk ve irade. işbirliği, iyi bir yönetim, yaşam, canlılık ve spiritüel uyanıklık. bazen, zengin bir evlilik.

  ters anlamı: başarısız işbirliği, ayrılım, çıkar çekişmeleri, dinsel konular. kötü tavsiyede bulunan arkadaşlar. potansiyelin acemice kullanılması.
 • 19. yüzyıl avrupasının birçok bölgesinde yaygınlaşmış, alkolü bırakma hareketi. bugün dünyada alkol tüketiminde başı çeken irlanda, finlandiya, rusya gibi ülkelerde görülmesi ve hatta başarılı olması ise 21. yüzyıl bakış açısıyla ironiktir.

  19. yüzyıl temperance hareketlerinin politik bir yönü yoktur. bu bir sosyal projedir ve her ailenin alkol problemini kendi içinde çözmesi gerektiği vurgulanır. amaç kişisel gelişimdir. alkol içmeyen bireyin daha başarılı olduğuna inanılırdı. 21. yüzyıl alkol yasaklarından bu yönüyle ayrılır.

  dönemi zihinlerinde canlandırmak isteyenler bir pub içerisinde kazandığı son parayı alkol yatıran adam ve o sırada pubın dışında kocasını kucağında bir çocuğu ile çaresiz ve üzgün bekleyen karısını hayal edebilir. bu portre "temperance movement" sonrasında temiz kıyafetiyle göze çarpan, işinde başarılı, gururlu koca ile karısının birlikte katıldıkları kitap kulüpleri, dini toplantılara dönüşecekti.

  hareketin ana nedeni sanayi devrimi ile başlayan köyden şehre göç ve şehirleşmedir. bugün belki bize çok basit gelse bile 19. yüzyıl dünyasında bu göç eden kesim için sosyal kurallara uymak güçtü. örneğin bir köylü için saat kavramı yoktur. hayat güneşin doğuşu ile başlayıp batışı ile son bulurdu. oysa şehirlerde iş başlangıç saatleri gibi takip etmeleri gereken yükümlülükler vardı. başka bir örnek ise kıyafet kurallarıydı. bu insanlar farklı ortamlarda nasıl bir kıyafet giyilmesi gerektiğini bilmiyordu. yüzyıllardır kırsal kesimde yaşayıp şehre yeni iş imkanları için göç etmiş kesim için bunlar hem bir yenilik hem de zorluktu. bu adaptasyon dönemini alkolü bırakarak hızlandırabileceklerini düşündüler. bu hareketin başını kiliseler çekti ve lokal kominiteleri yönlendirdi.

  bir başka teori ise bu hareketin üst klas tarafından empoze edilmiş olduğudur. tembel, alkolik işçilerin üretimi yavaşlatması, verimi düşürmesi beklenen bir sonuçtu. birçok patron işçilerin alkol içmesini yasaklamıştır. benzer bir şekilde çiftlik sahiplerinin bu yöndeki isteklerine çalışanların karşı gelme şansı bulunmuyordu.

  temperance hareketinde irlanda ile özleşmiş biri olarak father mathew veya tam adıyla theobald mathew unutulmamalıdır. cork halkı tarafından bir aziz olarak görülen father mathew'ın bu reformuna yüzbinler katıldı ve bir daha alkol kullanmamaya yemin etti.

  işin komik tarafı 19. yüzyılda hor görülen tipik alkolik, ayyaş irlanda köylüsü; 20. yüzyılda geçmişi ile bağlarını koparmamış, gelenekçi emekçi kardeşim diye övülmeye başlandı.
 • yeni albümü the earth embraces us all görünmüş, 2013 çıkışlı italyalı müzik grubu.
  vokalini ilk lust for oblivion ile dinlemiştim. yeni grup da cidden tam temperance ama bu kadar mı iddiasız işler çıkarılır. bi 10 sene daha nadasa bırakayım belki ilerde o güzel saçların hakkını verir chiara.