şükela:  tümü | bugün
 • colorado state university'de profesorluk yapmakta olan bir otistik. otizmle ilgili kitaplari bu konuda en aciklayici ve duzgun olanlar kabul edilmektedir.
 • errol morris’in first person serisi sayesinde tanıştığım nev'i şahsına münhasır sayın otistik bayan temple grandin hayvan refahı* ile de ilgilenir. misal, mezbahada işler tam olarak nasıl yürüyor bilmiyorum ama hayvanların dar bir yoldan tek sıra halinde giyotin gibi kesici bir alete doğru ilerlediklerini farzedelim, arkadan gelenler öndekileri kafaları çatır çutur kopup kan gövdeyi götürürken görüp strese girmesin, huzurlu ölüp, etleri yumuşacık olsun diye bu yolların dümdüz değil, hayvanların iki metre ötelerini görmelerine mani olacak şekilde kıvrımlı yapılmasını önermiştir.
 • resimlerle düşünmek kitabının yazarı.
 • 2010 yapimi tv serisinde claire danes'in canlandirdigi ozel bir insan.
  (bkz: http://www.ted.com/…d_needs_all_kinds_of_minds.html)
 • hboya 5 emmy kazandırmıştır.
 • izlenmesi gerekli bir hikaye olmasının yanısıra, claire danes için mutlaka görülmelidir.
  şaşırtıcı derece sıradışı ve olağanüstü oyunu filmin pek çok sahnesini tekrar tekrar izlememe sebep oldu.
  emmy kazanmasaydı, kazanana ''gel sen bi bakiim benim karşıma'' dicektim, o derece mükemmel bir oyuncuymuş bu kız.
  julia ormond da öyle bir anne olmuş ki, neden film izlemeyi sevdiğimizi hatırlatır insana. o kadar gerçek..
  hem film, hem yönetmeni (mick jackson), hem de 3 oyuncusu (david strathairn, julia ormond, claire danes) emmy kazanmıştır.

  ''different, but not less''......
 • garip bir kadın. kendisini türkçe alt yazı seçeneği de bulunan şu video ile tanımıştım aylar önce:

  http://www.ted.com/…d_needs_all_kinds_of_minds.html

  otistik oğlu olan bir tanıdığım var. kendisinin feysbuk üzerinden düzenli olarak otizimle ilgili paylaştığı videolar sayesinde otizim hakkında bilgi sahibi birisiyim. hatta yukarıdaki videoyu da gene bu tanıdığım sayesinde izlemiştim.
  kendim de bu gruptaydım: biliyorum ki otistik durumu, spastik, down sendromu, vb. durumla eş değer biliyor herkes. otizmin, zekanın normalin altında kabul edildiği diğer farklılıklarla alakası olmadığını görmek için öncelikle yukarıdaki video izlenmeli, sonrası da aynı isimli filmi torrent sitelerinden indirilip izlenmelidir.

  hani herkesin bildiği yanlışları yerle bir eden şeyler vardır ya, bu kadın o şeylerdendir.
 • an itibariyle ntv'de oynuyor. kaçırmayın.
 • sahip olduğum zekamdan, farksızlığımdan ve tembelliğimden utanmama sebep olacak yetenekte bir kadınmış. emmy ödüllü bu filmin tekrarı şüphesiz ki ntv'de veya cnbc-e / e2 gibi kanallarda verilecektir. lütfen izleyin, izlettirin.

hesabın var mı? giriş yap