şükela:  tümü | bugün
 • kulaklarin yakininda; duyma ve haviza, konusma, informasyonlari algilama islevini yuklenir. ayrica temporal lob'un zarar gormesinde/ hucrelerin olmesinde cabuk sinirlenme, agresive davranislar gorulur.
  (bkz: parietal lob)
  (bkz: occipital lob)
  (bkz: frontal lob)
 • angular gyrus kısmına elektrik akımı uygulandığında astral seyahate çıkıldığı hissine sebebiyet veren pek bi mühim beyin bölgesi.
 • beyin korteksinin bölümlerinden biridir. konuşma merkezidir. aynı zamanda, insanların yüzlerini hatırlamamızı sağlayan bir kısımdır. "denge"ye katkıda bulunur. "kızgınlık, hoşnutsuzluk" gibi duyguların kontrol altından tutulmasına yardımcı olur.
 • birkaç sözcükten yola çıkarak kısa hikayeler uydurmak, çarşıda kafadan hesap yapmak ( ben buna flaş bellek testlerinde yapılan rastgele okuma varsayımı yapıyorum), bilmece ve sudoku özmek en iyi egzersizi imiş bu lobun.
 • fizyo-elektriksel olarak beynin en kararsız kısmıdır. duygu, motiv ve bellek ile ilgili yapılar içerir. bu nedenle ruhsallığın hunisidir. devreleri yakması* halinde kişi kısa süreli bilinç kaybı nöbetlerine* girebilir. ruhsal aşırılıklar yaratan bu nöbetler kişiyi hayal alemi içinde yaşatabilir.

  vakti zamanında kendisini hayaletlerin izlediğini söyleyen epilepsi hastası bir adamın eeg'si alınmış. adam hayaletlerin geliş gidişlerini kontrol edebildiğini söylüyormuş. eeg'ye sokup hayaleti çağırmasını istemişler, adam "evet geldi!" dediğinde temporal lobdan aşırı aktivite gösteren sonuçlar bulmuşlar. bunu da mistisizm ile tempoaral lob arasındaki güçlü ilişkiye yormuşlar.

  bu araştırmayı yapan zat-ı muhterem* sonradan dünyanın farklı coğrafi-manyetik alanlarının beyin fonksiyonlarındaki etkilerini de incelemişti.

  meraklısına
 • limbik yapıların gömülü olduğu lobdur.

  limbik bölge, temporal bölgede fonksiyon değişikliği yaratır. öfke, korku, sevinç, üzüntü gibi duyguların açığa çıkmasını sağlar.

  temporal lobun diğer bir işlevi ise görsel yorumlamadır. oksitibal lobun görme işlevine nazaran daha niteleyici bir görme işlemini ifa eder.

  temporal lobun içinde bulunan hipokampus'ta yüksek ateş sonucu lezyonlar gelişebilir. bu lezyonlar bağ doku hücrelerinin yerini alır. buna ''mezial temporal skaroz'' denilir.
 • geçici lob. zamansal lob. sonlu lob. dünyevi lob. laik lob. beden dışı, mistik tecrübelerde rol oynaması ise hayli ironik. şüphesiz ki çıkarılacak dersler, alınacak ibretler vardır.
 • burayı tutan hastalıklar:

  1- hsv1'e bağlı gelişen ensefalit.

  2- posterior reversible ensefalopati sendromu'dur. genelde yaşlılarda hipertansif kriz ile birlikte olur. bilinç bulanır ve tempora-oksipital bölgede mr'da ödem görülür.
 • bu kısımdan kaynaklanan epilepside ilaç tedavisinin başarı oranı düşüktür.
 • temporal lobun hassiyetle uyarılması yakınımızda yabancı bir varlığın bulunduğu algısı yaratır.bu bölgeye elektrik verilerek yapılan deneylerde bu algının oluştuğu görülmüştür. uyku felci ya da karabasanda yabancı varlığın sanrısı bununla ilişkilidir.

hesabın var mı? giriş yap