şükela:  tümü | bugün
 • yuzlerce yil once portekizden japonya'ya gelmis bir yiyecek. kizartma sekli portekiz yapimi ile cok buyuk farkliliklar gostermese de, kullanilan soslar elbette portekizden daha farklidir. oncelikle diger soslarla tadi hafiflestirilmis soya sosu ozlu bir tempura sosu ya da kaya tuzu ve yesil cay tuzu karisimina batirarak yersiniz.
  genelde, balkabagi, patlican, sogan gibi sebzelerden tutun, her turlu deniz hayvanatina kadar onlarca malzeme kullanabilirsiniz. batiracaginiz karisim cok basittir. sadece un ve su ile yapilan bir karisim olsa da kivamini tutturmak zor olacaktir. sperm kivaminda desem kimsenin icinden dur ulan ben de yapayim nasil bir seymis demek gelmeyecegi icin demiyorum ama baska bir tanimlama da su saatte aklima gelmiyor... afiyet olsun
 • japon usulu sebze, balik ve deniz urunu kizartmalari. bu yemek aslinda 16. yuzyilda japonyaya ugramis portekizli misyonerlerden alinmistir. yumurtaya ve una bulanan sebzeler susam yaginda kizartilir. yenebilecek en hafif kizartmadir herhalde. pilav ustu * yenilenine tendon denir.
 • sushiye soğuk bakanları japon mutfağına ısındırma yollarından biri.
  * (bkz: eri$te)
 • cogu zaman, un, kabartma tozu ve tapioca nisastasi ile yapilan bulamaca batilarak derin yagda kizartilan, deniz urunleri ve sebzelerdir.
 • yapimidaki puf noktasinin bulamacin soguklugu oldugunu duydugum, kizartma cesidi. buzlu degil fakat buz soguklugunda olmaliymis bu, sebzeleri ve deniz urunlerini batiracagimiz bulamac.
 • genelde sebze veya deniz urunleri bu bulamaca batirilarak kizartilir ama bir de bunun tatlisi varmis. ilk defa bir japon restoranindan memnun olarak ayrilmama vesile olmustur ------ tempura ice cream.

  bu tempura karisimi hazirlandiktan sonra iyice dondurulmus dondurma bu bulamaca batiriliyormus ve 30 saniye kadar kizartiliyormus, ve cok cok guzel oluyormus, yummy!
 • hamsikuşu... olmaz mı? olur. yerli tempura. mis. *hamsikuşu yemedim ama olay bu gibi geldi bana...kısmet olursa ilerde bi karşılaştırma yaparım*
 • un, maden suyu, tuz, karbonat bu sosun temelidir. içine yumurta koyulursa kızartma ağırlaşır ama daha kolay kızarır.
 • nasıl bir şey olduğunun bir de catherine tate'ten duyulması gereken gıda maddesi.

  http://www.youtube.com/watch?v=jojj5xh0ug0

  not. youtube'daki normal sayfasında ses geldi, görüntü gelmedi. video penceresinin hemen altındaki popup seçeneği tıklanınca ise sorunsuz seyredilebiliyor.
 • yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, kızartılacak malzemelerin batırılacağı bulamaçın, sürekli olarak çok ama çok soğuk tutulmasıdır. bu süreklilik de, bulamaç kasesinin, bol buzlu su dolu bir kaba oturtulmasıyla sağlanabilir.

  ikinci en önemli husus ise, kızartmanın yapılacağı sıvı yağın çok bol miktarda ve çok kızgın olmasıdır. bir parti tempura yapıldıktan sonra yağa mutfak termometresi batırılarak yağın ısısı kontrol edilir, gerekiyorsa 180-190 dereceye gelene kadar tekrar kızdırılır.

  hemen her türlü sebzeden tempura yapılır. karides de iyi sonuç verir. yukarıdakilere riayet edilirse, hemen hemen hiç yağ çekmemiş, dışı kıtır kıtır kızarmış, içi gevrek ve rengi solmamış bir tempura yemek mümkün olacaktır.