şükela:  tümü | bugün
 • 1. kara yosunu.

  2. deride kabarmalara yol açan, egzama gibisinden bir hastalık olup, kendisinden muzdarip olanlara şöyle de eğlenceli tedavi yöntemleri önerilir:

  bir su bardağıı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı sarı ballıbaba katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülüp öğleden önce yuduralanarak içilir, * bir miktar taze saçkıran otu yıkanıp, temizlendikten sonra nemli halde mikserden geçirilip bir tülbent yardımıyla sıkılıp elde edilen özsuyu söz konusu hastalıkla bölgenin üzerine sürülerek kullanılır. * bir kova dolusu (5 lt.) soğuk suyun içine iki avuç atkuyruğu katılıp on iki saat bekletildikten sonra kaynatılarak, süzülüp banyo suyunun içine katılır ve yirmi dakika boyunca banyo suyuna yatılır. * gün içinde aralıklarla on adet kadar aslandişi (sapları) yenir. saplar çiçekleri ile birlikte yıkandıktan sonra çiçekler kopanlır ve saplar yavaş yavaş çiğnenerek yenir. * bir miktar taze ardıç yaprağı yıkanıp, temizlendikten sonra nemli halde mikserden geçirilip bir tülbent yardımıyla sıkılıp elde edilen özsuyu ile havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir tatlı kaşığı ardıç tohumu iyice karıştırılıp söz konusu hastalıkla bölgenin üzerine sürülerek kullanılır. * bir miktar taze sinir otu yaprağı yıkanıp, temizlendikten sonra nemli halde mikserden geçirilip bir tülbent yardımıyla sıkılıp elde edilen özsuyu söz konusu hastalıkla bölgenin üzerine sürülerek kullanılır. * bir litre suyun içine bir avuç dulavrat kökü katılıp kaynatılmasının ardından on iki saat bekletilir ve süzülerek kalan su söz konusu hastalıklı bölgenin üzerine sürülerek kullanılır. * bir miktar temizlenmiş aynısefa çiçeği bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. gerekteğinde söz konusu hastalıklı bölgenin üzerine sürülerek kullanılır. * bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı şahtere katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek sabah kahvaltısından önce yarım kahve fıncanı içilir. * bir miktar taze kırlangıç otu yıkanıp, temizlendikten sonra nemli halde mikserden geçirilip bir tülbent yardımıyla sıkılıp elde edilen özsuyu söz konusu hastalıkla bölgenin üzerine sürülerek kullanılır. bitkinin zehirli olmasından ötürü dikkatli kullanılmasında yarar vardır. * bir parça şap iyice havanda dövüldükten sonra bunu sulu bir merhem haline getirecek kadar saf zeytinyağı ile karıştırıp söz konusu hastalıklı bölgenin üzerine sürülerek kullanılır. * bir miktar taze menekşe yaprağı yıkanıp, temizlendikten sonra nemli halde mikserden geçirilip bir tülbent yardımıyla sıkılıp elde edilen özsuyu söz konusu hastalıkla bölgenin üzerine sürülerek kullanılır. * bir miktar taze şakayık çiçeği yıkanıp, temizlendikten sonra nemli halde mikserden geçirilip bir tülbent yardımıyla sıkılıp elde edilen özsuyu söz konusu hastalıkla bölgenin üzerine sürülerek kullanılır.
 • deride kabartılarla kendini gösteren hastalık. tırnaklar kesildiğinde ellerin yıkanmaması durumunda ortaya çıkacağı varsayılır.
 • üzerine bir miktar sigara külü sürüldüğünde de geçeceği düşünülür.
 • okuyup üflemenin* ardından, önce orta parmakla duvara üç fiske vurulup ardından temriye olmuş bölgeye üç fiske daha vurulması suretiyle geçeceğine inanılan ve çoğu zaman sahiden de geçen deri rahatsızlığı.
 • (bkz: temre)
 • fethiye'de terme, söyleniş olarak termee dedikleri deri lezyonu. bunları iyileştiren çoğu kadın olan otacılara parpıcı denir, denilegelir.
  (bkz: parpılamak)
  (bkz: halk hekimliği)
 • en sık etkeni trichophyton rubrum olan tıpta tinea corporis ismiyle bilinen mantar hastalığıdır.diğer etkenleri arasında t.verrucosum,m.canis,e.floccosum da bulunmaktadır.kaşıntılı,yuvarlak,kenarları kırmızı ortası soluk lezyonlara sebep olur