şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1982 anayasası'na göre seçim kanunu yapılırken uyulması gereken iki ilkeden biridir. diğeri de şudur: yönetimde istikrar.
 • 1995'te tc anayasasına giren ilkedir.

  yönetimde istikrar ilkesi ile birlikte uygulanmadığı taktirde, son derece adil bir seçim sistemi olsa da, meclise (misal) 50 parti girdiğinde karar alma aşaması bir o kadar güçleşecektir.

  bu nedenledir ki türkiye'de 1961 anayasası'ndan itibaren baraj sistemi uygulanmaktadır.
 • anayasanın 67. maddesinin son fıkrasında "seçim kanunları, temsilde adalet ve yönetimde istikrar ilkelerini bağdaştıracak şekilde düzenlenir" şeklinde kendine yer bulmasına rağmen en büyük düşmanı yönetimde istikrar ilkesidir.

  zira temsilin adaletli olduğu yerde yönetimin istikrarı söz konusu olamaz.

  bu noktada gücü elinde bulunduranların halihazırda sahip oldukları üstünlükten temsil adaleti için fedakârlıkta bulunmakla "istikrar" kisvesi altında iktidarlarını devam ettirmek arasında yapacakları tercihin sonucunu tahmin etmek zor değil.

  uygulanmakta olan yüzde onluk seçim barajı, temsili sözde istikrara kurban ederken barajın istikrarı koruyup temsili zedelemediği yönündeki anayasa mahkemesi ve aihm kararları da "küçük" partilerin ölüm fermanı haline bürünüyor.

  görece küçük/radikal topluluklara seslenen "küçük" siyâsi partiler çok sevdiğimiz demokrasinin devletin bekâsını korumaya yönelik tedbirleri altında ezilip kalıyor.

  her şey başkanın sorusundan sonra havaya kalkacak fazladan bir el için ve bu yolda her şey mübah...
 • ülkemizde 2015 genel seçim sonuçlarında büyük ölçüde sağlanmıştır.

  son 4 seçim kıyası

  2002: oyların toplamda %72'sini alan kesimler mecliste
  2007: oyların toplamda %82'sini alan kesimler mecliste
  2011: oyların toplamda %89'unu alan kesimler mecliste
  2015: oyların toplamda %96'sını alan kesimler mecliste
 • demokrat parti bileşenlerinin entegre olması yönündeki tavsiyesi ile bahçeli tarafınca şartların karşılandığı beyan edilen kavram
 • temsilin yüzyıllar boyunca süren gelişiminin günümüz anayasalarında tezahür etme şekli.güzeldir.

  yönetimde istikrar dedikleri de bildiğiniz yürütmenin yasamaya karşı her zamanki isyankar ergen tavırları.sonradan büyüyüp sen bana yetki vermezsin ha diyerek halkın ve temsilcilerinin üzerine ateşler salabileceği durumlara evrilir.hoş değildir ama tarih tekerrürden ibarettir.

  edit:evet yargıyı da hacamat ettikleri doğrudur.