şükela:  tümü | bugün
  • 7 sene falan olmuştu öylesine bu nick ile kayıt olmuştum ekşi sözlüğe,neden aldım ne anlama geliyor bende anlamadım,neyse iyi günler!
  • nick altıma makale yollamış, nick altına yazmak zorunda hissettim.

yer çekiminin ömrü uzattığını iddia etmek, aşağıdakileri iddia etmek gibi bir şeydir.

- bir anneden doğmak, insanın yaşlanmasına sebep olur.
    - oksijenli solunum ömrü kısaltır, çünkü ros üretimine katkıda bulunur. keşke oksijen yerine daha az efektif bir final elektron acceptor' umuz olsaydı, mesela sulfur, demir, nitrat gibi. havadan sülfürik asit emecek şekilde evrimleşseydi enzimlerimiz.
    - bir temel fiziksel sabiti olan elektron yükünün sayısal değeri daha fazla olsaydı ömrümüz uzardı.
    - dna double yerine triple helix olsaydı ömrümüz uzardı. böyle olsaydı triple helix' in topolojik çözümü, heterochromatin ve euchromatin bölgeleri daha karmaşık sistemlerle tanımlanacaktı. karmaşık sistemlerin başarımı düşer ve sinyal gürültüsü artar. enzimlerin doğru yerleri bulup bağlanması bu gibi sebeplerle daha uzun sürecek, dolayısıyla hücresel prosesler yavaşlayacak. bunun sonucunda daha küçük, yavaş, salak ama daha uzun ömürlü olacağız.

bunların hepsi doğru, aç bak kontrol et, sebeplerini biliyorum bazılarına ufak açıklamalar yazdım. örnek olarak ben bilimsel kariyerimin 3 yılını reaktif oksijen türlerinin araştırmasına verdim. bu şeyleri senden 10 bin kat daha iyi biliyorum.

bilim mantıklı hipotezlere yapılan yatırımlardan ibarettir, yoksa istediğimiz aptallığa yatırım yapabilirdik.

mesela gezegenlerin insanlar üzerindeki etkilerini araştırabiliriz. emin ol quantum entanglement etkileri bu kadar çılgıncayken varken, gezegen-insan parçacık ilişkisi konusunda illaki sikim sokum bir sonuç elde edersin. fakat uygulanabilir mi? uygulanamaz. dolayısıyla saçma şeyler için kendimizi yormuyoruz. bilim adamları zaten en doğru alanlarda çalışmaya devam ediyor.

yer çekimi ömrü uzatıyorsa neden mars' a gitmiyorsun? sağda solda duyduğunuz saçma sapan popüler bilim zırvalarını tartışmayı istemem, tartıştırıyorsun ama. osuruktan makaleler yollayıp "bak makale" diyorsun. o makalelerin fazlasını yazdım ben.

fundamental fizik kavramları ve değiştiremeyeceğimiz temel kanunlar, kabullenişlerdir ve sağlık ürünü üretmede, tavsiye vermede kullanılamaz. bu temel kavramlar değişken olsalardı zaten yaşam evrimleşemezdi, demek ki bu kavramlar aynı şekilde var olmaya devam edecek. fakat, mars' a seyahat yaygınlaştığında (23. yy) bunları bir olasılık olarak tartışabiliriz.

amaaa, 23. yy' a kadar yaşamayacağız! o yüzden ya bilime bağış yap, yeni çalışmalar yapılsın ve bilim serpilsin; ya da anlamsız şeyleri sırf doğru diye savunmaktan vazgeç.

öte yandan, lifespan dediğimiz yaşam ömrü yerine healthspan denilen sağlık (fiziksel ve psikolojik sağlık) ömrü kavramı almaya başladı. ve bu sayede aging konusuna bakış açısı ciddi manada değişmeye başladı. yani bahsettiğin o tartışmalar şu anda kısmen çöp.

hepsinden öte, benim bilimsel araştırma konumu benden daha iyi bilecek değilsin.

benim nick altıma yazma, mesaj da yazma. cevap da verme. ben cevap yazdığın için yazıyorum, normalde kimsenin nick altına olumsuz yazmıyorum. nick altıma yazınca bana direk olarak saldırmış oluyorsun. saldırırsan cevabını vermek zorunda hissederim, ben de sana saldırırım. ayrıca sen ya da başkaları bana mesaj yazabilesiniz diye ekşi sözlüğe yazmıyorum.

ekşi sözlük de zerre umurumda değil bu arada.