şükela:  tümü | bugün soru sor
 • whatsapp'ı applamaya başlayan wechat'i yazan çinli firma. ayrıca çinlilerce yoğun kullanılan qq isimli msn bozması zamazingo da bu arkadaşlarındır.

  reklamlarda messileri falan oynatıp dünya pazarına oynamalarına falan bakılırsa, çin'in, çin dışında gümbürdetmede lider firması olma yolunda ilerlemektedirler.

  www.tencent.com
 • (bkz: pengyou)
 • en değerli marka sıralamasında 53 milyar dolarlık marka değeriyle 14. sırada yer alan şirket.

  mercedes, bmw, starbucks, samsung, toyota, facebook, ups gibi markalardan değerli imiş.

  http://fotoanaliz.hurriyet.com.tr/…li-markalar-2014
  http://www.millwardbrown.com/…andz_top100_chart.pdf

  (bkz: insan gerçekten hayret ediyor)
 • asya’nın en büyük şirketi.
 • tam adıyla tencent holdings limited, son 5 yılda piyasa değerini %1047 oranında arttıran hayvan şirket. şu an 149 milyar dolar büyüklüğe sahip ve dünyanın en değerli 9. şirketi. internet portalları, anlık mesajlaşma programları ve oyunlardan kazandıkları para ile facebook'tan bile daha çok kar elde ediyorlar: facebook 2013'te 1,5 milyar dolar kar yapmış, tencent ise 2 milyar doların üzerinde.

  (bkz: vay anam vay)
 • cloud servisleri tam 10 tb bedava depolama imkanı sunuyor. tabii sonuçta çin hükümetine bağlı bir şirketten bahsediyoruz, artık ne kadar güvenirsiniz orası size kalmış.
 • tencent qq ya da qq.
  çinli tencent holdings limited tarafından geliştirilen anlık mesajlaşma servisi.
  ocak 2015 itibarıyla 829 milyon aktif hesabın olduğu saptanmış.
  facebook'tan sonra en popüler sanal topluluk.
 • 10 tb cloud servisi veriliyor diye binbir zahmetle üye olunan ama 1 tb alan verdiği görülen, hadi onu da öpüp başımıza koyarız ancak web arayüz, pc ve mobile client dahil olmak üzere her butonunun çince olması nedeniyle onun da kullanılamadığı hizmet sağlayıcısı. ayarlardan arayüzü türkçe yapmayı geçtik latince yazılan herhangi bir dile çevirme şansı olsa kullanılırdı bu.

  edit: araştırmalarım sonucu dektop app'i ingilizce yapmayı başardım. şu sayfaya girip yönergeleri takip ettiğinizde kullandığınız uygulama ingilizce oluyor ve iyi kötü kullanılacak kıvama geliyor. yönergeler de neymiş diye tembellere onu da açıklayalım. şu dosyayı indirip unrar yapıyorsunuz. çıkan dosyaları bilgisayarınızdaki c:\program files (x86)\tencent\weiyundisk\ı18n\2052\ klasörüne atıp programı yeniden başlatıyorsunuz. işlem tamam. ancak hala 1tb kullanıyorum. hani 10 tb idi bu!

  not: link ölürse yapabileceğim bir şey yok.
 • riot games'i tamamen satın alan ve son yıllarda hayvan gibi şey yapan çin şirketi. bünyesinde de bayağı fazla şirket bulunduruyor.

  --- spoiler ---

  çin'in önde gelen internet firmalarından biri olan tencent'in başka oyun firmalarında da hisseleri var. bu firmalar arasında pocket gems, activision blizzard, epic games ve glu mobile bulunuyor.

  --- spoiler ---

  edit: anlatım bozuşukluğu.
 • supercell'in de çoğunluk hissesini alan çin internet devi. buna ek olarak miniclip'te de çoğunluk hisseleri vardır.

  2011 yılında riot'u 400m dolar gibi (geçmişe bakınca) bedava denecek fiyata satın alarak zaten ne kadar iyi yatırımcı olduklarını belli etmişlerdi.

  bundaki temel etkenlerden biri, free to play oyun tipinin uzakdoğu menşeli olması ve çin'lilerin 15 yıldır bu iş modeliyle oyun yapmalarından dolayı bütün batılı yatırımcılardan önce burdaki potansiyeli fark etmeleri. japon softbank'in de senelerdir azar azar topladığı supercell hisselerini clash royale'in çıkmasını bekleyip 3x fiyattan çıkmaları da takdir edilesi.