• kendisiyle askerliğimin ortasında tanıştım. ayazda tuttuğum 3 saatlik nöbetten sonra -kolum kaskatı kalmış olacak- parkamı askılığa asarken omzumdan o iğrenç ses geldi:

*çıkırt*

bir daha da zat-ı alimi terketmek bilmedi tendonitis.

düzenli ve sürekli spor yapan biriydim, omzumu defalarca zorlamışımdır. hatta ufak tefek sakatlıklar dahi olmuştur ama en fazla 2 haftada geçmiştir. ama geldi bu allahın belası beni parka asarken buldu...

şimdi kolum bedenime yapışık yaşıyorum sağolsun.
  • omzumda iki yıldır iyileşmeyen illet. bütün doktorlar aynı şeyi söyluyor;

ağrı kesici
    buz tedavisi
    dinlenme

sonuç: sıfır

özellikle omuzdaki tendiniti iyileştirebilen varsa, mesaj kutumu yeşillendirsin.

sonradan gelen edit: sonunda 3 doktorun isteğiyle mr çektirdim. yırtık pırtık yok. eklem içinde bol bol ödem var. biseps kasına bağlı tendon ayvayı yemiş. neyse durum vahim değil dediler. 10 seans fizik tedaviye gittim.

ilk hafta:
    omuza buz torbası içindeyken, 20 dakika elektrik verildi
    oradaki dolaşımı hızlandırmak çin ultrason uygulaması
    arkasından hanım kızımız kolu yukarı başın arkasına indirip kaldırdı.

ikinci hafta:
    yukardaki uygulamalara bir de güçlendirmek çin dambıl ve de lastik eklendi.
    duyduğuma göre bu işin ilacı ağırlıkmış. gerçekten de güçlendikçe daha hızlı bir iyileşme sürecine giriyor.
  • asla iyileşmez, mutlaka kronikleşir, ama beş yıl ama 15 yıl sonra mutlaka sizi bulur. sizi bulduğunda önce tenis raketinizi dolaba kaldırırsınız, sonra kartopu oynamaktan vazgeçersiniz, akabinde akabinde dolmuşa el etmek ıstırap olur, en son kapı açma sandalye ittirme gibi basit işleri de diğer elinizle yapmaya başlayınca tırıs tırıs doktora gidersiniz ki... aaaaa... yabışmış tendonlar!! hadi fizik tedaviye kol açmaya canlar..
  • bilekte isekarpal tünel sendromu taklidi yapabilen hastalık. kts olmamasına sevindiydim başta ama bakınca bu çok daha boktan bir şey. diğeri için bileğe çizik atıyorlar derdin bitiyor. bunda ise her şey muallakta. şimdilik atelli bileklik kullanıyorum, ilaç olarak da ağrı kesici ve vitamin. 10 gün içinde ağrım geçmezse fizik tedavi olmamı tavsiye etti doktor. zaten tekrar da edebiliyor meret. siz siz olun bilgisayar kullanırken bileklerinize çok dikkat edin, altına destek mestek koyun. bu arada belinize filan da destek yapın zira boynunuzda da kireçlenme olabiliyor. lan keşke çoban filan olsaydım anasını satayım, halimize bak? modern zaman biçareleri.
  • tendon iltihabı anlamına gelir ve kendisiyle tanışıklığım beş gün öncesine dayanır.

bir burun ameliyatı, bir de sezaryen geçirmiş, haftada bir migreni tutan, dünyanın en sakar insanı olduğu için gün aşırı düşen ve bir yerlerini yakan bir insan olarak diyebilirim ki, ben hayatımda böyle acı görmedim.

bundan sonra birine kafam bozulduğunda beddua etmek yerine "tendinit ol" diyeceğim.
    hem daha havalı duruyor, sövdüğümü de anlamazlar.
  • el bileğinden ön kola yayılan tarifsiz bir ağrı desen değil acı desen değil yanma desen değil, böyle hepsinin karışımı. sanırım ne yaparsanız yapın geçmiyor, günlük hayatın hayhuyunda kendini unutturuyor ama akşam çökünce, kendinizi dinlemeye başlayınca ağrı tekrar selam çakıyor.
    ne iyi geliyor onu da anlamadım, sıcak mı soğuk mu, atel mi atelsiz serbest hali mi. hiçbir mantığı yok. dr. house ağrısının tavan yaptığı bir bölümde başka bir tarafını yaralamıştı ki ağrı merkezi o ağrıya yönelsin diğerini pas geçsin. artık bunu bile düşünmeye başladım.
  • bugun ugruna yeniden doktora gittigim rahatsızlık. sanırım bu altıncı gidisim. doktorların ne yapacagını artık önceden biliyorum. bugune kadar kime gittiysem bir tane antienflamatuar hap, bir de yine antienflamatuar krem verip yolladı. tabi yine istirahat hikayelerini dinledim.

siz siz olun tendonlarınızı evladınız gibi sevip koruyun.
  • yaklaşık 3 haftadır günden güne artan bilek ağrısı nedeniyle bende olduğunu düşündüğüm hastalık.
    karpal tünelden de şüphelenmekteyim ama şu an oluşan ağrı durumu, araştırdığım bu hastalığa daha yakın gibi.

istanbul civarında bildiğiniz bu işin ehli bir doktor var ise yeşilleyin beni mübarekler.

edit: 3 sene oldu hala doktora gitmedim. o süreçte askere gittim ve özellikle askerdeyken o elimi kullanmamaya dikkat ettim. şu an iyi durumda ama elimi çok fazla kullandığımda ileride yeniden nüksedeceğinin sinyallerini vermiyor değil.
  • kemiğin kasa bağlanma yeri olan tendonun ve onu saran kılıfın inflamasyonudur(yangısıdır) en sık bilekte görülür. ama benim gibi lomber lordoz(bel düzleşmesi) için verilen arka bacak germe egzersizini çok yaparsanız veya tenis oynarken bacağınızı aşırı gererseniz quadriceps tendiniti olabilirsiniz. dizinizde tam patella(diz kemiği) üzerine noktasal bir ağrı var ve bastırınca bu ağrı yayılıyorsa,özellikle merdiven inip çıkarken zorlanıyorsanız quadriceps tendiniti olmuş olabilirsiniz. tedavisi: soğuk uygulama(denendi,işe yarıyor) istirahat(mümkünse) ve nsaii( flurbiprofen,ibuprofen,diklofenak içeren dikloflam,majezik,ibufen gibi ilaçlar) dir.
  • her gün aynı eklemi çalıştırıp, zorlayanlarda görülür.dikkat etmeniz gereken eklemler:tendonitis
hesabın var mı? giriş yap