şükela:  tümü | bugün
 • kas lifi
 • kırmızı kaslari kemiklere bağlayan bağ dokudan yapılma uzantılar.
  damar damar üzerine geldi yanılgısının sebeplerinden biridir. zira bastırınca damar olduğu zannedilen dokular gerçekte yorulduğu ya da incindiği için kısmen kasılı kalmış ağrılı kasların tendonlarıdır.
 • bu kas lifi yırtılması yada kesilmesi durumunda bağlı bulundugu kemiklere dogru içeri kacmaktadır ve doktorunuz mecburen kesigi genisletip tendonları bularak birbirine baglayıp operasyonu tamamlar.
 • ip gibi düşünün. varsa vardır ve kası tutar; incinip zedelenmesi neyse ne de, koptuysa ameliyattan başka çareniz yoktur. kendi kendine düzelmez zamanla, dinlenince falan.
 • epey uzun sure kaynatildiktan sonra yenir hale gelir.
 • bu tendon denen şey koptuysa sizi eziyet dolu günler bekliyor demektir.ameliyat şartır bu durumda.eğer ki tendonlar birbirlerine birleştirilecek durumdaysa daha kolaydır.fakat tendonlar birleştirilemiyorsa bu durumda takviyeye ihtiyaç vardır.bu da vücudunuzun herhangi bir bölgesinden alınmaktadır** .türkiyede uygulanır mı bilmem ama bazı ülkelerde kadavralardan tendon nakli de yapılmaktadır.her halukarda tendon ameliyatından sonra yaklaşık 1 ay atel kullanmak şarttır.sonrasında ise 1 aydır atelde kalan organ,hareketsizlik sebebiyle kaskatı olduğundan,zorlu bir fizik tedavi süreci gerekir.velhasıl tendonlar incitilmemeli,kesilmemelidir.yoksa hakikaten çok acı çekilir.
 • ana tendonun kısa olması halinde hayatınızı zehir edebilecek bağ. her adımla bir, kalça kemiğinden atlamaktan dolayı meydana gelen ödem yüzünden fıtık sorununuzu bile unutabilirsiniz. ve hatta quasimodo* gibi dolaşmaya başlarsınız, bacağınızı sürüye sürüye... kitlenen bacağı hareket ettirmek imkansız hale gelir ve acı içinde gözlerinizden yaş gelerek gittiğiniz doktor "vurucaz neşteri kalçaya başka yolu yok" dediği anda bir torba buzu alıp kaçmaya başlarsınız. kaç bakalım leyli hanım, nereye kadar.
 • kiriş, kas liflerini kemiğe veya başka bir yapıya bağlayan fibröz bağ dokusu
 • bunun zedelenmesi halinde çekeceginiz acı birinin kemiginizi alıp yavaş yavaş ezmesi ile aynıdır.* 1.5 hafta ayak baş parmağımı bileğime bağlayan kemik çatladı zannediyordum, meğerse tendon zedelenmesiymiş. sinsidir bunlar, hasar geldi mi önce bir şey yok zannedersiniz ama zorlamaya başladıkça çıkar acısı, nereyi bağlıyorsa artık orayı oynatamamaya kadar çıkar acısı, bayılacak gibi oluyordum ben mesela yürürken. ama yine de her sabah yanılgıya düşüyordum geçti diye. bu yüzden ideal tedavisi dinlenmek, ağrı kesici jelle günde iki kere ovmak ve parasetamol türevlerinden almaktır.
17 entry daha

hesabın var mı? giriş yap