şükela:  tümü | bugün
  • ters çevrilmiş tekenenin içindeki tavuğun tenekenin etrafını saran yavaş ateşte pişirilmesi ile ortaya çıkan orgazmik yiyecek.
    trakya'da daha sık yapılmakla birlikte her yerde yapılıyor sanırım.
    pişirilişi ve sonucu şurada görülebilir:
    https://twitter.com/…lkan/status/856621750242684930
  • nasıl olmaması gerektiğine dair bir video aşağıdaki linkten izlenebilir.

https://www.facebook.com/…/videos/1339860392796439/
  • bir anım aracılığıyla nasıl yapılmaması gerektiğini anlatıyorum.

askerdeydim. oda arkadaşım olan astsubay bu işlere biraz meraklıydı. sürekli mangal yapmaktan da epey sıkılmıştık. bir gün muhabbet açıldı yaparız yapamayız derken malzemeleri aldık, bizim diğer eküriyi de çağırdık giriştik işe.

tavuğu bir güzel terbiyeledik oturttuk sopaya, koyduk teçhizatın içine. tenekenin yan tarafında yaktık ateşi. yalnız ateşi biraz abartmışız sanırım, bildiğin üstünden atlamalık hıdrellez ateşi oldu. sonra ateş hemen geçmeye başladı. "bu ateş buna yetmez." diyerek odunluktan bi tane kapı* bulduk, parçaladık kapıyı bir posta daha harladık ateşi. o da geçince "artık olmuştur" diye düşünerek korları kenarda toplayıp tenekeyi kaldırdık.

tavuk fosilleşmiş. kemiklerini bile yakmışız. 1.5 kiloluk tavuk 50 gram kalmış. aradık lahmacun söyledik.
  • kamplarımın vazgeçilmez yiyeceğidir. tarif kısmına gelecek olursak,

ben bu tavuğu yapmak için züccaciyeden özel bir aparat aldım tabaklı falan. bunun dışında bize bir de sıvı yağ tenekesi gerekli. bunu da lokantalardan temin ediyoruz.

tavuğu önce tuz, baharatlar ve varsa zeytinyağı ile iyice ovuyoruz. tavuk aparatına ayakları aşağıda ve çapraz şekilde oturtuyoruz.

toprak zemini düzleştiriyoruz. aparatı bu zemine yerleştirdikten sonra ağzını çapak kalmayacak şekilde açtığımız tenekeyi üstüne geçiriyoruz. toprakla alt kısımları kapatıyoruz.

yukarıdaki işlemden sonra en önemli şey ateşin yoğunluğu. çalı çırpı lazım bunun için. toplamda 35 dk falan sürer pişmesi ancak 20-25 dk yaktığımız çalı çırpının sönmemesi önemli. son 10 dklık sürede ateşin sıcaklığında bırakıyoruz.

dediğim gibi 35 dk sonunda (tavuğun büyüklüğüne bağlı olarak artı eksi 5 dk daha) tenekeyi yavaşça üstünden kaldırıyoruz. nar gibi pişen tavuğun keyfini çıkarıyoruz.

isteğe bağlı olarak tavuk abaratının tabağına domates patlıcan vs koyabilirsiniz.