şükela:  tümü | bugün
 • kanarya adalarinda ispanyol $ehri, ba$kenti santa cruz de tenerife. pluton'un ogullarindan.
 • kanarya adalari'nin yuzolcumu olarak en buyuk adasi.
 • dünyanın en büyük hava kazasının olduğu yerdir aynı zamanda. http://aviation-safety.net/…ials/tenerife/index.htm
 • dünyanın en büyük hava kazasının 27 mart1977 tarihinde havada değilken yaşandığı yerdir.iki adet boeing 747-birisi klm diğeri pan ama ait-kafa kafaya çarpışmıştır.gidecekleri meydana bomba ihbarı yapınca kule bunlara geriye taxi yapmalarını söyler.klm önde pan am arkada ilerler.klm pist başına gelir ve kaybettiği zamanı kazanmak için hemen kalkış izni ister.ama bu sırada pan am tam önündedir aslında tahminen görüşün kısıtlı olmasından pistten taxi yoluna çıkışı kaçırmıştır.kule ise pan am ın pistten çıkmış olduğunu düşünerek klm ye kalkış iznini verir ve 580 kişinin öldüğü korkuç kaza gerçekleşir.
  ölünün soğuk yüzünü - iki saniye boyunca-sadece pilotların yaşadığı ender yolcu uçağı kazalarından biridir.
 • kanarya adalarinin en buyuk universitesine ev sahipligi yapan volkanik ada. (bkz: universidad de la laguna) guneyi turistik ve sıkıcı, kuzeyi ogrenci agirlikli ve daha sıkıcıdır. buyuk beklentilerle gitmeyin asla.
 • adeta iki ayri mevsim hukum surer bu adada. guneyinde hava oldukca kurudur, buna bagli olarak bitki ortusu de bir seye benzemez. plajlarindaki kum siyah volkanik kumdur. ancak turistik isletmelerin cogu da bu taraftadir. kuzeyi ise daha daglik ve yagislidir, buna bagli olarak da cesitli tonlarda yesille birlikte renk renk cicekler, tropik bir adada oldugunuzu hatirlatir.

  antalya, datca, hadi biraz daha acilalim, yunan adalari dururken buraya deniz gunes tatiline gidenin aklina sasarim.
 • adada elini sallasan 100 bin kertenkeleye carparken hic yilana rastlanilmamasi da ilginc bir anektotdur. botanik bakimindan ada cok zengindir, sayet la laguna universitesi biyoloji bolumunde profesor olan bir arkadasimin babasi bu adada uc tane yeni bitki turu bulmus ve onlari isimlendirmistir.
 • rio karnavalindan sonra dunyanin en buyuk 2. karnavalina ev sahipligi yapan ada. subat basinda baslayan karnaval yaklasik 10 gun boyunca devam eder.
 • bünyesinde birçok tarihi yapıyı barındıran, kanarya adalarının en büyük adası üzerinde konuşlanmış bir şehir. şehrin eski merkezi la laguna aynı zamanda tenerifenin tarihini gözler önüne serer. la laguna'da 16. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar yapılmış birçok yapıya rastlayabilirsiniz. bu binalardan birçoğu bugünlerde müze olarak hizmet vermektedir. 18. yüzyılda yapılmış bir bina olan "hotel aguere" oldukça güzel bir mimariye sahiptir ve la laguna'nın merkezinde bulunur. kanarya adalarına yolunuz düşerse burada kalabilirsiniz. la laguna'dan, adanın merkezi konumunda bulunan santa cruz de tenerife'ye gitmek isterseniz tüm şehri dolaşan ve yapımı iki yıl önce tamamlanan tramvay hattını kullanabilirsiniz. santa cruz de tenerife nüfus yoğunluğu olarak adanın en kalabalık bölgesidir. adanın hem tarihi güzelliklerini hem de modern yüzünü yansıtır. adanın güneyindeki plajlar oldukça güzel olmakla birlikte deniz biraz soğuktur.

  adada görmeniz gereken diğer yerler ise el teide ve loro park'tır. el teide adanın merkezinde bulunan ve 3718 metre yüksekliğe sahip, bin yıldır aktif olmayan bir yanardağdır. zaten kanarya adalarının tamamı volkanik hareketler sonucunda oluşmuş takımadalardır. el teide'yi ziyaret etmek isterseniz yanınıza sizi sıcak tutacak giysiler almanızı tavsiye ederim, zira adanın deniz seviyesiyle olan sıcaklık farkı yaklaşık 20 derecedir. tabii ki dağın tamamına araçla tırmanmak mümkün değil bu yüzden teleferik sistemi kurulmuş. ancak teleferiğin sizi götürdüğü yerden kraterin en üst noktasına kadar ulaşmak isterseniz yaklaşık olarak 30 dakika patikayı takip ederek tırmanmanız gerekmekte.

  loro park ise adanın doğal yaşam parkıdır ve bünyesinde birçok hayvanı barındırır. özellikle eğitimli orca ve yunusların gösterilerini izlemek penguenlerin fotoğraflarını çekmek oldukça eğlencelidir.

  özet olarak tenerife dünya üzerinde görülmesi gereken güzel yerlerden biridir.