şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • nolan'in civilization 5 oynadigini gostermis film.

  saka bir yana simdiye kadar her filmi efsaneydi. umarim bu sefer sicmaz. palindrom malindrom isine girdiyse yine bir ters zaman acisi, capraz olay orgusu, asimetrik mekan kullanimi gibi seylerle izletirken beyin sikecek ve tartismalara yol acacaktir. ustune bir de biraz film-noir, biraz oyun teorisi, biraz fizik bilimi vs. de ekleyecek ve afiyetle izleyecegiz. daha once nolan filmi izlemeyenleri caresiz sekilde 'simdi bu adam kimdi, bir bok anlamadim' diye yuzune fener tutulmus tavsan gibi birakacaktir.
 • sineme çekimi teaser bile acayip heyecanlandırdı. bu senenin acilen bitmesi lazım.

  https://gofile.io/?c=jmjlo8
 • merakla beklediğim nolan filmi.
 • nolan her zaman olduğu gibi tüm düşüncelerimizi yeniden sorgulamamıza neden olacak bir film ile hazırlanıyor. casting için alışkanlıklarının biraz dışına çıkmış sanki...
 • bekliyoruz umarım güzeldir
 • ey edip adanada pide ye *
 • dunkirk'ten sonra beklenti yine eski seviyesinde filmler çıkarması nolan'ın. tarihi filmler çok tarzı değilmiş bunu gördük zaten. kötü film değildi dunkirk ama söz konusu nolan olunca beklenti de nirvana oluyor.
 • önümüzdeki yıl çıkacak olan christopher nolan filmi.

  film seneye temmuz ayında çıkacakmış. bütçesi ise nedir diye baktım. tahmin edin? 240 milyon dolar diyen bildi. inception ve interstellar 160 küsur milyon dolarla çekilmişti. bu iki filmden pay biçersek ne kadar ütopik bir film izleyeceğimizi düşündükçe senenin gelmesini iple çekiyorum.

  afişten ve first teaserdan anladığım kadarıyla palindrom bir mevzudan bahsedecekler diye düşünüyorum. bilmeyenler için söyleyeyim. palindrom, tersten okunuşu, düz olarak okunuşu ile aynı olan kelimelere denir. ata, nazan, ece, kazak vs. gibi isimler tersten de düzden de okunsa aynıdır.

  filmin ismi ne? tenet. yani "ilke". yani siyasi ya da dini herhangi bir fikirsel bütünlüklerin esas amacına "tenet" deniyor. afişte tenet kelimesinin sonundaki "t" harfi ters olduğu için, afiş 180 derece herhangi bir noktaya döndürülürse, aynı yazıyı elde ediyoruz.

  youtube'da sinema çekimi olarak sızdırılan teaserda ise siyahi bir abimiz, sorgu odası gibi bir yerde, kurşun geçirmez cama denk gelmiş üç adet kurşun izini eliyle yokluyor. bir sonraki sahnelerde fast forward olarak güvenlik güçlerini görüyoruz.

  tenet ismine gelirsek. film muhtemelen zamanın ilkeselliğinden bahsedecektir. aklınızda birbirine tamamen paralel, iki zıt yöne giden x ve y doğruları hayal edin. x doğrusu geçmiş zamana doğru gidiyor. y doğrusu ise gelecekte olacak olanları gösteriyor. sıfır noktası ise olayların patlak verdiği kritik nokta.

  filmde elinde bir çanta tutan ajan abimiz, y noktasındayken olayları düzeltmek için sıfır noktasına doğru gidecek, fakat x noktasında olan benliği, sürekli hatalı eylemler yaptığı için y noktasındaki zamanda kırılmalar meydana getirecek ve olaylar karman çorman bir hale gelecektir.

  tabii bunların hiçbiri de olmayabilir. christopher nolan değişik senaryoları denemeyi seven aşmış bir yönetmen. sürpriz yapabilir.

  sanıyorum yine memento tadında değişik, beyin yorucu bir film izleyeceğiz.
 • acaba sondan ya da baştan izlenirse aynı olacak film mi yapılıyor diye düşündüren nolan hazretlerinin yeni filmi.