• meali çoğunluk tarafından yanlış ya da farklı tahmin edilen kelimedir.
    aslında çok güzel kelimeymis yaw...
  • yüksekten alçağa; göksel olandan süfli olana doğrudur. yağmurun yer yüzüne inişi bir tenezzüldür. tenezzül, rahmet ve hayattır. ancak bu tenezzülün kıymetini de ancak verimli topraklar bilir. bire bin verir. misal beton bu tenezzüle aldırış etmez, ondan hiçbir canlılık sadır olmaz. ama şimdi düşününce yağmurun onlara nüzulü bile canlı hayatına hizmet eder. kil bile dolaylı olarak bir işe yarar.

yücelikleri afetsiz indir allah'ım.
  • alçalmak gibi bişey. örnek bir cümle şeyedelim: beni ne doktorlar ne bilmemkimler istediydi de, ben tenezzül edip yek tekinin cihetine nazar eylemediydim.
  • (bkz: tenasul)
  • nuzul (iniş) kelimesinden gelir, alçalmak demektir.
  • "hiçbir düşünce iletişimin dışında duramaz, onu yanlış yerde, yanlış bir uzlaşma içinde dile getirmek, doğruluğunu da yok etmek olur. gittiğim her film, bütün uyanıklığıma karşın, biraz daha aptallaştırıyor beni, biraz daha kötüleştiriyor. (...) alçakgönüllülük ve tenezzül birdir. (...) aydın için, biraz olsun dayanışma gösterebilmenin tek yolu katı bir yalnızlıktır şimdi. insanların çektikleri acılardır asıl paylaşılması gereken." theodor w. adorno- minima moralia
  • alçakgönüllülük, tevazu.
  • o seviyeye, duruma inme; alçalma demektir. aynı kökten (nzl) türeyen tenzil alçaltma, mevkisini, konumunu düşürme; menzil alçalma yeri, alçalınacak yer demekken nezle ve nüzul kelimeleri de bu köktendir ki nüzul kelimesinin doğrudan karşılığı da inmedir.
  • indirme, alçalma demektir ve arapça nazala - inmek kökünden gelmektedir.
    nezle de bu kelime ile alakalıdır. eskiden hastalıkların gökten indiğine inanıldığı için.
    menzil inecek yer, tenzil indirme, nevazil (gökten) inenler, nezlenin çoğulu.
    nazilli ilçesinin ismide buradan gelmiş olabilir. konanlar anlamında.
hesabın var mı? giriş yap