şükela:  tümü | bugün
 • şu günlerde (bkz: #şiirturanda) hashtagi ile laleli sokaklarında gördüğüm slogan.
  güncel türkçe ile tanrı, bizimledir demektir. türkçü kesim tarafından kullanılan bu söz kulağa da hoş geliyor sanki.
 • öz türkçe ile yazılmış bir slogan.
 • (bkz: gott mit uns)
  çakma nazilik.
 • tengri biz menen bu hayatta en sevdiğim kelimeler bütünüdür. başlık altında kısıtlı açıklamalar yapılmış. ben ise; biraz daha değinmek isterim.

  tengri kelimesi öz türkçe olarak tanrı demektir. bunun kökeni ise islamiyet öncesi türk tarihindeki göktanrı* inancından filizlenmiştir. ayrıca tarihimizde bilinen, türk adının ilk kez geçtiği yazılı eser olarak adlandırılan orhun yazıtları'nda da ilk okunan kelime tanrı olmuştur. göktürkçe olarak yazılan eserdeki tengri kelimesi, tanrı olarak yorumlanmıştır.

  ''biz menen'' kelime öbeklerini incelediğimizde ise; bizimle, bizim yanımızda gibi anlamlar oluşturmaktadır. yani bütünleştirdiğimizde, türk ırkını kast ederek ''tanrı bizimle'' anlamı aktarılmak istenmiştir. bir nevi slogan olarak adlandırabileceğimiz gibi türk ırkının diğer ırklardan daha cesur ve diğer ırklara oranla tanrıya daha yakın olması betimlenmek istenmiştir. nitekim; attila'ya tanrının kırbacı denmesi ya da osmanlı ordusuna, onlar tanrı'nın askerleri'dir, gibi söylemler bu söz öbeklerini pekiştirmiştir. bu maksat ile bir motive cümlesi olarak da adlandırabiliriz.

  nitekim çanakkale savaşı'nda da bu kelimeler bütünü ''allah bizimle'' olarak kullanılmış ve savaş meydanında da sıkça tekrarlanmıştır.
  ilerleyen yıllarda ise ı. dünya savaşı'nda müslüman halklardan darbe yediklerini hatırlayan ve islam birliğinde her zaman kaybedenin türk halkı olacağını savunan, devamında türk birliğinin; islam birliğine kıyasla daha çok kuvvet getireceğini düşünenler ise ''tengri biz menen'' cümlesini yaşatmak istemiştir.

  aynı zamanda bilinen ilk kullanımlarından bir diğeri ıı. dünya savaşı'nda, savaşmak zorunda bırakılan ve büyük kayıplar veren türkistan lejyonu tarafından olmuştur.
  türkistan lejyonu; özbekler, kazaklar, kırgızlar, türkmenler, karakalpaklar, balkarlar, karaçaylar, azeriler, dağıstanlılar, inguşlar olmak üzere türk toplumlarından oluşturulmuştur. hatta türkistan lejyonu için hazırlanan logo ve dikilen üniformaların kolları bu şekilde hazırlanmıştır.

  günümüzse ise türk milliyetçisi kimseler tarafından sıkça kullanılmaya devam eden söz öbekleridir. bir başka yazılı slogan halini alan, göktürk alfabesi ile yazılan türk kelimesi kadar anlam ifade etmektedir.

  edit: görsel yenilendi.
 • tarihçiler kuran-ı kerim'de geçen benzer ifadenin gök tanrı inancıyla söylenegelmiş eski türklerin bu deyişinden alıntılandığını söylemektedir.
 • eski türkçe'de "tanrı bizimle" anlamına gelen söz öbeği. türkçüler tarafından kullanılır. islamcıları sarımsak gören vampire çevirir.