şükela:  tümü | bugün
 • bir bulgardan öğrendiğim, şu anki geleneklerimizin bir kısmının kökeni olan, orta asyadaki türk inancı. ingilizcesi tengriism dir. türkler, moğollar ve batı çin halkları dışında bulgar ve macarları da tarihte etkisi altına almış inanç. daha detaylı bilgi için:
  http://tr.wikipedia.org/wiki/tengricilik
 • göğün ve yerin toplam yedi kat olduğuna inanılan köktengri dini. (bir yerden tanıdık geldi mi?)

  tek tanrılı bir dindir ki zaten bu unsurun türklerin, islam'ı kabul ediş döneminde etkisi olduğu okulda öğretilen kalıplardandır.

  kitaplı dinlerden değildir; şamanizm etkileri görülür fakat önemli ayrılıkları da vardır.

  tengriciliğin esaslarına bakarsak:

  -umay, erlik han, ülgen gibi tanrı ve tanrıçalar, köktengri'nin özel melekleri olarak da kabul edilebilir.

  -tengriciler, doğaya çok önem verirler. doğada bir dengenin olduğuna, bu dengenin değiştirilmesi durumunda insanların ve diğer canlıların zarar göreceklerine inanılır.

  -tengriciler, hayvanların ve bitkilerin de ruhları olduğuna inanırlar.

  -tengriciler, doğadaki diğer maddelerin de ruhları olduğuna inanırlar.

  -bazı dağlara, ormanlara ve ırmaklara kutsal değerler yüklerler.

  -tengriciler, bazı gezegenleri, uyduları, yıldızları, yıldız kümelerini ve diğer astronomik cisimleri kutsal sayarlar.

  -tengricilikte erkeğin toplumdaki statüsü kadınınkinden üstün değildir.

  güneş, ay, ateş ve su, tengri'nin gücünün sembolleridir. insanların gök'e dua ederek elde ettiklerine inandıkları buyan adlı enerji, güneşin göğün neresinde durduğuna bağlı olarak değişir. en fazla buyanın yeni ay ve dolunayda elde edilebildiğine inanılır.

  senenin en uzun gününün yaşandığı ve gündüz ile gecenin eşit olduğu günler, en önemli bayramlardır. yılbaşı, 21 aralık'tan sonra gelen ilk yeni ayda, kızıl güneş bayramı 21 haziran'dan sonra gelen ilk dolunayda kutlanır.
 • bu gün ki panteizm yani evrentanrı inancı tabanlıdır.
  köklütengri yani kökümüz olan bütün, şeklinde yaklaşılır. buradaki kök ağaç kökünden ziyade, zamanla gök kelimesine dönüşen gökyüzü-uzay-kozmos kombinasyonudur.
 • kadınların 4 erkeklerin 5 ruhu olduğuna inanılır. hayvanlarında 2 veya 3 ruhu olabilir.
  liderlerinin ve büyük savaşçılarının ruhu onlar öldükten sonra da insanları korudukları inanılır ve yarı-tanrılaştırılır. (hatta bazen yaşarken)

  tengricilik tek tanrılı bir din değildir. islamla alakası yoktur. bu devletin bizim inanmamızı istediği yalanlardan bir tanesidir.
  tengricilik de yapılan adak ritualleri paganizmde yapılandan da pek farkı yoktur.

  şu anda yaptığımız geleneklerin neredeyse hepsi tengricilikten gelir.
  nazar boncuğu, lohusa kadının başına kırmızı kurdele bağlanması, dilek ağaçları, ölünün 7, 40 ve 52. günlerinde yapılan anma (mevlüt) törenleri, yeni doğan bebeğin kırkının çıkmasının beklenmesi, tahtaya 3 kere vurulması(kötü ruhların konuyu duymasını önlermiş), gidenlerin arkasından su dökmek (su gibi git su gibi gel), 40 sayısının kutsallığı ve yerin yedi kat altına girdim sözü gibi.
 • tengricilik "tek tanrılı" bir din olmadığı gibi, kök tengri (mavi gökyüzü) kavramının da ibrahimi dinlerdeki tanrı'yla zamanında asimilasyonu kolaylaştırmak için yapılmış zorlama isim benzerliği dışında zerre alakası yoktur.
 • türklerin din adı altında asimile olmadığı inançtır. türkleri her zaman diri tutmuştur.
 • çok tanrılı bir dindir ve adını panteonun baş tanrısı, sonsuz mavi göğün efendisi tengri'den almıştır. yeniden canlanacak olması ihtimali dahi, tanrı ismininin kullanımına tahammülü bile olmamış müsloşları, zangır zangır titretmektedir.
 • islam ile yakindan uzaktan alakasi olmayan ata dinimiz. tek tanrili bir din olmamasinin yani sira kadina ve dogaya verilen onem bakimindan islam ile tamamen zittir. onlarca nesil dinlerimiz cok benzerdi o yuzden islama gectik yalani ile kandirilmistir.
 • içecek ismi gibi lan bu...
hesabın var mı? giriş yap