şükela:  tümü | bugün
102 entry daha
 • gül gibi panteizm varken başlıkta dönen bu tür tartışmalar amatörü eğlendirir.
 • gerçekten de "kurucu kadrosu tengrici olan ve tüm dinlere eşit mesafede bir cumhuriyet"in vatandaşı olduğuna ciddi ciddi inananlar var. bu yüzden her daim islamcı hükümetlerin stepnesi olmaya devam edeceksiniz. bu yüzden ufku açık kürtlerin çeyreği kadar bile siyasi anlamda mevzi kazanamayacaksınız.

  bu devletin türklüğü de sadece ve sadece vatandaşlık bağıyla algıladığını düşünüyor olmanız gerekir. buna da ciddi ciddi inanmanız gerekir normalde. islamı anayasal tanımıyla "devletimiz laik. islamla alakası yok." demeniz doğrudur (metin üzerinde). ama aynı şekilde türklüğü anayasal anlamıyla kabul etmezsiniz ama. "devletimiz ulus-devlettir türk devleti değildir" diyemezsiniz. (anayasada ırk olarak türklükle alakalı tek satır yok iken) vatandaş olan, devletin nazarında sizinle tamamen "eşit" sayılan kürtlere 2.sınıf vatandaş gözüyle bakıp, azeri türklerine "gardaşımız" diye salyanızı akıtırsınız.

  dünden beri yazdım. ne arapçılığım, ne dinciliğim kaldı. ama çatlasanız da patlasanız da sizin bakışınız islamcıların bakışıyla birebir aynı. onlar din, siz etnik anlamda aynı sapkınlığın içindesiniz. formasyondan, kurumsallaşmadan ve sistem davranışından zerre haberiniz yok. bu yüzden hep bir peçete gibi popülist partilerce kullanılacaksınız. merkez-sağ partilerin, ulusalcıların peçete gibi kullandığı oy depolarısınız.

  bu devlet din devleti değil. fakat sapına kadar "türk ve islam devleti"dir. bu yüzden ortadoğuda "türkmen kardaşlarımızın" hakkını ararız, asyada kafkaslarda "soydaşlarımızın" taciz edilmemesini dileriz, bu yüzden balkanlarda "müslüman dindaşlarımız" boşnaklar, arnavutlar gibi osmanlı tebasının hamisiyiz. bu yüzden yine "dindaşlarımız" afrika'nın kuş uçmaz kervan geçmez bölgelerinde türk bayrağı dalgalanır.

  bu devletin ve ülkenin matematiğini, toplumsal harmonisini ve kimliğini asla ama asla anlamadınız. anlamayacaksınız da bu gidişle.
 • (bkz: circle jerk)
17 entry daha