şükela:  tümü | bugün
 • gece vakti herkesin başına gelebilecek, rahatsız edici bir durumdur. rahatsız edici bir durumdur, çünkü bomboş sokakta arkanızdan yaklaşan sesler her an bıçaklanacakmışsınız hissini verir. bundan da rahatsız edicisi vardır;
  gece vakti kendinizi bir kızın arkasında yürürken bulursunuz ve kızın tedirgin olduğunu farkedersiniz. ardından kız tedirgin olduğu için, onun önüne geçmek istersiniz, ancak kız da tedirgin olduğu için hızlanıp çabuk gitmek ister ve siz hızlandıkça o da hızlanır. iyiden iyiye takip ediyomuş gibi olursunuz. bu gibi durumlarda en iyisi yolu değiştirmektir, ya da beş on dakika bir yerde beklemektir.
 • temsili efekti "lanlanlanlanlanlanlaan" olan durumdur.
 • sebepsiz ve sebepli gerilime en iyi çare dönüp iki laf etmek olan tecrübe
 • (bkz: paranoya)
 • adımlar yavaşlatılır. hız azaltılır. arkada yürüyen kişinin öne geçmesi sağlanır. artık roller değişmiştir. yol uzunsa bir süre sonra önde yürümek zorunda kalan kişi bir bahane bulup yavaşlar. arkadaki mecburen öne geçer. yol uzadıkça bu paradoks ta sürer gider böyle. halbu ki o iki kişi cesaretlerini toplasa, tanışsa, kaynaşsa, yola iki kişi olarak güvenle devam etse bu rezillik başlamadan bitecektir.
 • arkanizdaki şahsın ayak seslerini duyarsınız başta pek sallamazsınız mesafe uzadıkça sçtk demeye başlarsınız.geriye doğru dönüp bakmak ondan tırstığınızı belli edeceği için çaresiz yürürsünüz.yürüyüşünüzde gözle görülür değişiklikler meydana gelir arkanızda ki sizin bu halinize götüyle güler (bkz: götüyle gülmek)

  daha ilginci siz arkanizda ki ayak seslerinden tırsarken sizin önünüzdekinin de sizin ayak seslerinizden tırsmasıdr.en öndekinin arkasına döndüğünde nooluyoruz lan tren mi yapıyoruz? demesi kuvvetle muhtemeldir. (bkz: tren yapmak)
 • eğer önümdeki bir kadınsa, taciz vb. olasılıkların aklına geleceğini ve huzurunun kaçacağını düşünerek mutlaka adımlarımı hızlandırır, önüne geçerim. geçerken de bu ülkenin kadınlarını böyle bir kaygılı ruh haline soktuğumuz için içten içe utanırım.
 • ülkedeki kezbanlara, erkekleri taciz vb. olasılıklar nedeniyle adımlarını hızlandıracak kadar kaygılı bir ruh haline soktukları için içten içe kızmak gerekirken bazı gerizekalıların meriçliği elden bırakmayıp yine kadınlara yaranmaya çalıştığı durumdur.
 • arkadaki insanın hal hareket davranışı çözülmeye çalışılır, bazen gölgeden,bazense bir şekilde bakılarak. tam yaklaştığı anda daha tetikte yürünür, geçip gittiğinde biter gibi.
  roller tersine dönüp hele de önde bir kadın yürüyorsa hem o kadını tedirgin ettiği suçluluk duygusu, hem de bir tepki verip ne olacağı belli olmayan bir durumla karşılaşma endişesiyle, hızla öne geçip gitme isteği uyanır.
  bahsettiğim iki durumda defalarca başıma geldi fakat korkulacak olumsuz bir durum olmadı. %90 bir şey olamaz, olursa da ne olacağı belli olmaz.
 • hep bunlar yeterli türkçe dersi alınmamasının neticeleri. nedir yahu arka arkaya yürümek. birinin arkanızdan yürümesi olmalı.