şükela:  tümü | bugün
 • fileye ulastiginda derin bi nefes alan, ancak kisa bi sure sonra salt kendileri icin varlik gosteren top toplayici veledler tarafindan yerlerde surundurulen sari ve yesil tonlarinda top cesidi.
 • en hizli tenis topu en hizli masa tenisi topundan daha hizlidir. masa tenisi topunun ebatlarinin buyumesiyle ortalama hizi biraz azaldigi icin bu fark daha da acilmis olmali hatta. (bkz: bunlari biliyor muydunuz) (bkz: masa tenisi topu)
 • voleybol topunun kardeşi masa tenisi topunun abisidir. toptur.
 • tasarımcılar için müthiş bir görseldir o güzel renkleriyle.
 • kendine has bir kokusu olan tek top turudur. ne surerler, o koku neden bu kadar uzun kalir bilinmez. (bkz: dunlop)
 • kadıköy kadife sokak'ın tek büfe tarafında antikacının birinde kullanılmış ama hala zıplayabilen tenis topları ucuza denene denene alınabilir. kırmızı bi leğenin içinde sarı sarı hemen göze çarpar, kaçırmak imkansız...
 • sürekli kaybolan, peşinden koşturan nesne.
 • sürekli olarak bir rekabet içine sokulan, beğenilme ve sen siktir senden iş çıkmaz denilme arasında gel gitler yaşayan, ahlaksız ve fair playden yoksun faşist oyuncular tarafından iyisine öncelik tanınan, topların en endişelisi, en zavallısı, ama yinede en yufka yüreklisi, en gururlusu.

  servis atacak olan oyuncu arkasını döner, oradaki topçu çocuklardan top ister. karizmatik bir edayla raketinde sektirdiği topların ikisini avucunun içine alır. avucunda yumuşak bilek hareketleriyle döndürür, bakar, tüyünü inceler, bokunu püsürünü inceler. neticede bir tanesini beğenmez, hatta eğer çok kıl gitmişse geri gönderir bir tane daha ister. en beğendiği topu bırakır, diğerini cebine sokar. bu ne demektir? açık seçik hakarettir o topa. senden iş çıkmaz, senin tüyün bozuk demektir. şimdi ilkini kullandıktan sonra, sıra öbürüne geldiğinde siz o toptan hayır beklermisiniz? gıcıklığına çizginin dışına çıkmazmısınız? ama yok işte. dedik ya, tenis topu gururludur, asildir, anlık öfkelerle kendi görevini hiçe saymaz, sayamaz. sineye çeker herşeyi, sesini çıkartmaz.

  tenis topu topların en şahanesidir.
 • yagmurlu havalarda veya islak kortlarda oynandiginda havlarinin islanip diklesmesi nedeniyle "horozlasti" seklinde sifat takilir.
  horoz olan toptan hayir gelmez cunku islak topun kurumasi ile birlikte topun ic basinci dis basinca esitlenir.
  havasi inik top sekmez, tenisci de sinir yapar, rakete carptiginda tok bir ses yerine lopcuk bir ses cikartir.
  once horozlasmis sonrasinda da havasi inmis tenis topu o saatten sonra kopek-gillerin agizinda bir oyuncak (bkz: bobi git eski gunleri getir bana) olabilir baska da bi ise yaramaz.