şükela:  tümü | bugün
 • tenkisatin kisaltilmisi.
 • osm. indirim.
 • thanks şeklindeki ingilizce teşekkürün, türkçe'de aldığı son hal.
 • devlet kurumlarında sıkça rastlanan, devlet osmanlıca'sında yerini alan güzide bir kelimedir. genelde bir yerden alınıp diğer yere aktarılma için kullanılır. misal personel kadrosu tenkis ediliyorsa, kadro bir birimden bir başka birime aktarılır. bütçede tenkis yapılıyorsa bir harcama kaleminden diğerine aktarım yapılır.
 • miras hukukunda mirasbirakanin, mirascilarin sakli paylarina tecavuz etmesi halinde gundeme gelen hukuki kurum. dogru oranti yapmasini bilen ve miras hukukunda olume bagli tasarruflarin mantigini anlamis herkesin yapabilecegi basitlikte bir hesaba sahip. tabi bizde hukuk hocalari sozel kokenli oldugundan her seyi bir formule dokme merakiyla ogrencinin kafasini karistirirlar.
 • ayrıca kamu bütçe yönetiminde de yıl sonunda kullanılmayan ödeneklerin iptal edilmesi için kullanılan tabirdir.
 • kişinin ihlal edilen menfaatinin, giderilmesidir. davası vardır bir de bunun. tenkis davası. basitçe anlatayım size babanızdan miras kaldı ancak babanız har vurup sağa sola yaşarken dağıtmış ya da miras açıldı size bir nane bırakmamış bu durumda endişeye kapılmayın, kanun babanız size miras bırakmasa bile sizin için koruduğu bir pay vardır. adı saklı paydır. işte saklı payım ihlal edildi hakkıma tecavüz edildi diye yaygara koparıp dava açarsanız. saklı payınızı alıp menfaatinizdeki tecavüzü bertaraf edersiniz. hukuk yok mu diyenlere alın var kullanmasını bilenlere. her zaman danıştığınz bir avukatınz olsun hukukta bir tek ölüme çare yoktur.
 • "medeni kanun, bir taraftan kişiye ölümünden sonra geriye bırakacağı terekesi üzerinde hak sahibi olabilecek kişileri belirleme özgürlüğü vermiş; diğer taraftan ise bu tasarruf özgürlüğünü yasal mirasçılardan altsoy, anne, baba ve sağ kalan eş lehine sınırlamıştır. bu sınırlama ile mirasbırakanın iradesiyle bertaraf edemeyeceği yasal mirasçılık ve ortadan kaldıramayacağı miras payları öngörülmüştür. mirasbırakanın tasarruflarıyla terekede hak sahibi olmalarını önleyemeyeceği yasal mirasçılara saklı paylı mirasçılar denilmektedir."*

  "mirasbırakan, tasarruflarıyla saklı payları ihlal etmemek zorundadır. emredici kanun hükümleriyle korunan saklı payları ihlal eden tasarruflar geçersizdir. ancak bu geçersizlik kendiliğinden ortaya çıkmamaktadır. saklı paylı mirasçıların, mirasbırakanın tasarruflarının saklı payları ihlal ettiğini ileri sürmesi gerekmektedir. saklı paylı mirasçılar bunu ileri sürdüğünde, ilgili tasarruflar saklı payları ihlal ettikleri ölçüde geçersizleşecektir. diğer bir ifade ile mirasbırakanın tasarrufları, tasarruf oranına denk gelen miktarlara indirelecektir. buradan yola çıkarak, tasarrufların saklı payları ihlal ettikleri ölçüde geçersizleştirilmesi, azaltma veya eksiltme anlamına gelen tenkis kavramıyla ifade edilmektedir." *

  toplam ölüme bağlı tasarruflardan hangi oranda tenkis gerçekleştiriliyor ise her bir ölüme bağlı tasarruftan da aynı oranda tenkis yapılmalıdır.