şükela:  tümü | bugün
 • hakkında başlık olmamasına hatta hiç yazı girilmemesine oldukça şaşırdığım muhteşem bir japon animasyon filmi. masallarda yaşanmış hissi uyandırıyor..
  lapata, güliverin gezileri..
  pazu ve sheeta'nın masalı..
  çocuklarınızla izleyin...harika..
  imdb 250'de 8.0 puanıyla 240.cı sırada bulunuyor benim puanım ise 10/10
  izlediğim site: https://www.altyazilifilm/...iz/gokteki-kale-izle.html
 • hastası olduğum bir çizgifilm/animasyon. özellikle soundtrack açısından da ayrıca hayran olunası bir yapıt. sanırım ilk defa küçükken trt de izlemiştim ve o zaman da daha önce izlediklerimden çok farklı gelmişti. şimdi de tadı başkadır benim için
 • arada açıp açıp soundtrack coverlarını dinlediğim anime. ayako ishikawa tarafından yapılmış şöyle kusursuz bir keman cover'ı var.
 • küçükken trt'de denk gelip izlediğim, büyüdükçe her sahnesinden başka anlamlar çıkardığım, huzur bulduğum miyazaki başyapıtıdır.

  bu anime, küçük yaş grubundan büyük yaş grubuna, her kesime hitap eden bir animedir şahsi kanaatime göre. kendisinin efsane olması yetmiyor gibi müzikleri de ayrı güzeldir. strese birebir. tıpkı diğer animeler gibi. eh tabi aşktan beklentilerinizin himalayalar'a çıkmasını baştan kabul edin siz. gerçi ben de çok etkileniyor olabilirim, emin değilim.

  mesela ben hâlâ gökyüzünde bulutların arasında bir yerde laputa olduğuna inanıyorum, nedense beni mutlu ediyor. bir gün ankara semalarında görünecek, biliyorum.
 • (bkz: castle in the sky)

  sadece müzikleri için bile izlenebilecek şaheser.

  laputa - castle in the sky

  keşke hayao miyazaki ile tanışmış olsaydım. hayatta beni anladığını hissettiğim tek insan olabilir.

  ek olarak hayao miyazaki fanı olup da kötü kalpli birisine hiç rastlamadım. üzmeyin bu güzel insanları :)
 • studio ghibli'nin ilk yapımı olan animasyon. hayao miyazaki tarafından yazılıp yönetilmiş.

  bugün, yaklaşık 30 sene sonra bile halen sinemadaki etkileri süren bir yapım. örneğin 2018 yapımı ölümcül makineler, miyazaki'nin eserlerinden esinlenilerek yapılmış ve özellikle gökteki kale esintileri ayan beyan ortada olan bir film.

  bugünkü popüler kültür ürünlerinden ziyade daha çok geçmişin heidi, şeker kız candy tadını aktaran bir animedir. bahsettiğim yapımları sevenler izlemeli kanımca.

  1986 yapımı olmasına rağmen halen keyifle izlenebilen, tatlı bir film. bu kadar eski olup neden hala izlenebilirliği var konusunu şuradan okuyabilirsiniz.
 • filmin müziği, bizim de fazıl say’ın japon komedyenle kapıştığı programdan aşina olduğumuz, joe hisaişi bestesi olan innocent adlı şarkıdır, "kimi o nosete" olarak da bilinir. joe hisaişi, studio ghibli’nin müziklerini yapmış iyi bir bestekar ve piyanisttir.
 • en sevdiğim studio ghibli filmi sanırım bu. müziklerini dinlerken hüzünleniyorum.