şükela:  tümü | bugün
  • thomas lanier williams. amerikalı yazar, özellikle her biri sonradan holivud klasiği de olan oyunlarıyla tanınır. oyunlarında temalar genelde hayal ve gerçeğin, hatıralar ve yaşananların, fragile dişiler ve kırıcı erkeklerin karşılaşmasıdır. her biri okuması ayrı oyunlar seyretmesi zevk verici filmlerdir. a streetcar named desire, cat on a hot thin roof ve the night of the iguana oyunlarının en ünlülerindendir.
  • 1911-1983 yılları arasında yaşamış olan amerikalı oyun yazarı. güney puritanizmi içinde büyümüştür. babası agresif bir yapıya sahip olan tüccar, annesi ise iyi bir eğitim almış nazik bir ev hanımıdır. rose adındaki kardeşinin geçirdiği ağır ameliyat kararına karışamamasının büyük suçluluğunu duymuştur. oyunlarında geçmiş her zaman için kendi geçmişi gibi problemlidir. ana tema hep romantik olmayan bir dünyadaki umutsuz romantik olmuştur. toplumsal sorunlarla pek ilgilenmemiştir. şiddet, gerilim, beden ve ruha yapılan tecavüzler oyunlarında önemli yerler tutar. kendi içinde farklı bir ülkedir williams. beden ve ruh arasındaki freudçu bir savaşı anımsatır oyunları. bireyselleşme, materyalizm ve endüstri çağının acımasızlığını eleştirir. gerçek ve illüzyon arasındaki gerilim, stil, teknik ve diyaloglarda açıkça görülür. en önemli oyunlarından biri olan "the glass menagerie"de kardeşine karşı duyduğu suçluluk tema olarak belirgindir. bir diğer ünlü oyunu ise kanımca* a streetcar named desire'dır.
  • h p lovecraft hayranı olup, yazarlığa ilk adımını weird tales'de yayımlanan "vengeance of nitocris" adlı lovecraft özentisi bir öyküyle atan, daha sonraları iyi bir oyun yazarı kesilip, hiç utanmadan iki de pulitzer kazanan kişi.
  • 71 yaşındayken, burnuna, burun spreyi sıkmak için başını arkaya yatırdığında, ağzına düşen sprey kapağı boğazına takılmış ve boğularak ölmüştür efenim.
  • bir e.e. cummings şiirinin "nobody not even the rain has such small hands" dizesi ile açılışını yaptığı "the glass menagerie" oyunun yazarı..depresif, yetenekli tipik bir new orleans insanıdır. insanları yalanlarla kandırmak yerine onlara doğruyu söyleyerek acı vermeyi yeğler daha doğrusu savunur.
  • (bkz: sirca kumes)
  • realisme yeni bir boyut kazandırmış mukemmel oyun yazarı. onun oyunlarında gercekcilik goruntude degil, insanların iç dunyalarındadır. bu yonuyle fotografik gercekciligi savunan ibsenle sosyal gercekçiligi savunan williams karşılaştırılmıştır cogu kez.
  • bu aksam hakkında yazdıgım odevimi bitiremezsem kufredecegim sahıs.
  • amerikan tiyatro yazınının bence 3 büyük temsilcisinden biri. diğerleri (bkz: arthur miller)ve (bkz: eugene o'neill)'dir.
  • spora çok yeteneksiz ve eşcinsel olduğu için orta okul ve lisede beden derslerini ekmeye çalıştığını ve arkdaşlarının onunla çok dalga geçtiğini, korkunç bir konuşmacı olduğunu ama daha o yıllarda bile çok iyi şeyler yazdığını, içinde bastırdığı cinselliği başarılı bir oyun yazarı olduktan sonra fazlasıyla yaşadığını okumuştum bir biyografik yazıda...