şükela:  tümü | bugün
  • hüloooğğğ zihniyetinin "sbs" yerine getirdiği yeni sınav sistemi.

yahu şu akp'de akıllı tek adam kalmadı mı dedirten sistemdir.

8. sınıfta yapılan tek sbs sınavı öğrenciler üzerinde stress yapıyor diyorlar. buldukları çözüm 3 yılda 36 sınavla çocukların "sınav manyağı" yapılması

dersaneleri kaldıracağız diyorlar ancak sınav sayısındaki artış nedeniyle dersane sayısını katlayacaklar. eskiden beri öğrenciler yerine anne ve babaların yaptığı projeler de teog sisteminde puana etkili olacağından dersanelerin projeler bölümü açarak büyümeleri sürpriz olmayacaktır.

mezuniyet notu teog'a % 30 oranında etki edeceğinden öğretmen notunun değerinin özel derslerle paraya çevrilmesinin de yolu açılmaktadır.

yılda bir yapılan sınavda bile soru güvenliğini sağlayamayanların öğrenci başına 36 sınavın güvenliğini nasıl sağlayacaklarını da düşünün artık. muhtemelen öğrencilerin kendi sınıf ve öğretmen ortamında yapılacak sınavlarda kopya ve kayırmanın önüne nasıl geçecekleri de meçhuldur. dereceye giren çocukların öğretmenleriyle birlikte kameralara poz verdiği bir sistemde hangi öğretmen bu şanstan mahrum olmak ister ki.

10 yıldır bu iktidarın eğitim sistemiyle bu kadar uğraşmasının altındaki nedeni anlar gibi de oluyorum.

bu hükümet 10 yıl içinde her yere girdi ve hakim oldu, her yere..ordu, yargı, basın, sermaye...

bir tek yere hakıim olamadılar, bu ülkenin saygın üniversitelerine... nereler derseniz üniversite sınavlarında ilk 50 binle girilen okullar olarak da genişletebilirsiniz.

mevcut eğitim ve sınav sistemiye bir türlü yandaşlarını bu üniversitelerde etkin hale getirememenin sıkıntısını yaşıyorlar. bu üniversiteler gençlik hareketi içinde motor olmalarının yanı sıra mezun olmalarıyla iş ve sosyal yaşamın önderlerini yaratıyorlar ve ne yazık ki akp bu alanda sıfır çekiyor.

bu üniversitelere hakim olamadıkları sürece türkiyenin geleceğindeki yerlerini tehlikede gören köktendinci akp zihniyeti çareyi lise ve üniversite seviyesinde giriş sınavlarının kalitesini düşürmekte buldular gibi. karambol bir sınav sistemi yaratarak iyi üniversitelerdeki yandaş sayısını artırmaktan başka bir çareleri de kalmamış gibi geliyor bana.

akp zihniyetinin hakim olduğu bir üniversitenin de ne kadar bilim üreteceği konusuna da değinmiyorum artık. ama akp için farketmez nasıl olsa. seyrek bıyıklı asabi şahsiyetin önderliğinde destan yazan zihniyet için zaten "kendilerinden sonra tufan"

edit: teog uygulamasının açıklandığı ilk bir kaç gün geçişin kademeli olacağına ilişkin hiç bir açıklama yoktu. gelen yoğun eleştiriler üzerine, fatih projesi ile ilişkilendirilerek geçişin kademeli olacağı açıklandı. dindar nesil yetiştirme amaçlarına ulaşıncaya kadar eğitimle oynama düşüncelerinde bir değişme yok.
  • temel eğitimden ortaöğretime geçiş'in kisaltmasi. fatih projesine kadar sinavlarin sadece 8. siniflar icin yapilmasi dusunuluyor. bu sistemde yerlestirme puani 700 uzerinden hesaplanmasi dusunuluyor. 6. ve 7. siniflar icin yapilacak sinavlar fatih projesine kadar gundemde degil.
  • dincilerin ne kadar azdığını ve artık ne derece cüretkar davranabildiklerinin adeta ispatı olan sınav sistemidir.

ben bir ağabey, bir baba olarak bile çocuğumun, kardeşimin neye inanması gerektiği yönünde bir telkinde bulunmazken; onun fikri hür, vicdani hür olarak yetişmesini isterken devlet kim oluyor da sbs de din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden sorular soruyor? bunu anlamak mümkün değil.

birde ahlak bilgisi diyorlar. dincilerin ağzından çıkan ahlak sözcüğü beni inanılmaz derecede irite ediyor.

allah aşkına sınavda ne soracaksınız çocuklara:

sahih hadislere göre muhammed ayşe ile evlendiğinde ayşenin yaşı kaçtı mı diyeceksiniz?
    ya da alınıp satılabilen, hediye edilebilen, istenildiği kullanılabilen mal(kadın köle) nedir diye sorup cevap olarak cariyeyi mi bekleceksiniz?
    ve ya dinden çıkan olursa gövdeden ayrılması gereken uzuv nedir diye sorup kafa cevabını mı bekleyeceksiniz?

ulan ülke ülke olsa gidersin mahkemeye hakkını savunursun. ancak ülkede adalet yok ki. aihm kararlarına rağmen hala bu dersin zorunlu tutulması yetmezmiş gibi, şimdi de utanmadan bu dersten soru soracaklar sınavda.

lysde de sorsun o zaman din sorularını, hatta yetmez amk üniversitede mecburi ders olsun.

böyle sikko bir zihniyet olur mu?
  • yazılının daha ciddi versiyonu olan teoğ saatler sonra yapılacak. aklımın - mantığımın yetmediği bu sınav iki gün ardarda. eski sbs, imaj değiştirilmiş haliyle teoğ için öğretmenler, öğrenciler ve akabinde veliler ciddi hazırlıklar yaptılar. işin ironik yani bende bu sınava bir öğrenci hazırladım. robert'a girmesi umuduyla çocuğu bunalttıkça bunalttık. en son psikolojisi pek iyi değildi, son bıraktığımda hayatın anlamını sorguluyordu.
    garibim...
    plansız bir eğitim sisteminin ürünü yaşananlar oysaki. her bakan değişikliğinde sistem değişmesi gerektiği inancı devam ettikçe de bu tarz plansızlıklar ortaya çıkabiliyor.
    öğrencilerin tüm yaşama sevincini süpüren sınavın uygulanış şeklide insanın uykusunu kaçırır cinsten. iki gün eğitim - öğretime ara verilecek. ülkenin tamamında okullar tatil edildi. tüm öğretmenler görevlendirildi. ayrıca branş öğretmenlerine mazallah kopya verirler filan diye kendi branşlarından sınav olduğu gün görev verilmedi. sınıf öğretmenlerine iki gün görev verildi. çünkü sınıf öğretmenleri ingilizceden, matematikten, türkçeden filan anlamaz. en azından ben bunu anladım. ayrıca bana sorsalardı, sınavın yapılacağı gün konusunda parlak bir fikrim vardı.
    - haftasonu torbaya mı girdi efendim?
  • 8.30 itibari ile baslayacak yeni sinav sistemi. sbs'ye oglumu kurban vermistik, kizima da teog kismet oldu. yani ismine bakinca, ne bileyim yakisikli bir erkek adi gibi geliyor ama, degil. sonucunun ne olacagi belli olmayan, deneme yanilma usulu kondurulmus yeni sinav sistemi..
    burdan butun cocuklara can-i gonulden basarilar dilerim...
  • giren öğrencilerin din kültürü sorularının zorluğundan yakındığı, anladığım kadarıyla kuran kursuna filan giden öğrencileri kayırma üzerine düzenlenmiş bir sınav sistemi.

buyrun
  • konunun ilk entrisinde belirttiğim şekilde iktidar elit üniversitelere kendi kadrolarını yerleştirme planı çerçevesindeki adımları birer birer atmaktadır.

bugünkü din bilgisi sınavında soruları zor tutarak öğrencileri bu derse daha çok önem vermeleri konusunda zorlayacakları ortaya çıkmıştır. imam hatipli öğrenciler ve seçmeli derslerde din ağırlıklı tercihlerde bulunan öğrenciler din bilgisi sınavında ortalama 4-5 soruluk bir avantaj sağlarlarsa bu matematik ve fen ve türkçe'deki 2-3 soruluk eksiklerini rahatlıkla telafi edecekler ve iyi liselere girişte bir avantaj elde edeceklerdir. lise seviyesinde de aynı politikayı sürdürerek mutlu sona ereceklerini düşünüyorlar.

işin garip tarafı, 3-4 gün önce bir meb yetkilisinin gelecek yılın sınavında din dersinden soru sorulmayacağını belirtmesi ile bu sene din dersinde çıtanın yüksek tutulması çelişmektedir. insanın aklına yapılan açıklamanın gelecek tepkileri azaltmaya ve insanları uyutmaya dönük olduğunu getirmektedir.

hükümetin dersanelerle ilgili operasyonu da aynı etkenlerle yürüttüğü de açıktır. dersaneler asıl olarak laik ailelere ya da islami anlayışları erdoğan'dan farklı olarak batı ile uzlaşmaya dayalı cemaat mensuplarına destek olmaktadır. dersanelerin önü tıkandığında erdoğan yandaşlarının önü açılmış olacaktır, hesap bu..

başarılı olacaklar mı ? hayır. şu anda ortaokullarda en sevilmeyen dersi din dersi olduğu konusunda bir saptama yapsam yanlış olmaz. çünkü çocuklara hiç hitap etmiyor.sebep-sonuç ilişkisine dayanmayan bilgiler çocuklara inanın "orta dünya" kadar çekici gelmiyor. meb en fazla ateisti bu dönemde orta okullardan mezun edecektir, bu da işin ironik tarafı..

ne olacaktır. akp'nin ampülü eğitim politikaları sonucunda patlayacaktır. bu belli oldu. akp'nin bu politikaları başarılı olursa türkiye'nin batacağından, yine akp'nin sonu gelmiş olacaktır. tabi temennimiz türkiye'ye bir zarar gelmeden akp belasından kurtulunmasıdır.
  • bugün sosyetik bir sitenin içerisinde bulunan bir okulda gözetmen olarak bulunduğum sınavlardan ilki.
    bugünkü sınavlar sırasıyla türkçe, matematik ve din kültürü ve ahlak bilgisi idi.
    bugün yapılan sınavlarda bu üç dersin öğretmenleri görev almadı. sınıf öğretmeni zır cahil ya hiç bi bok bilmez denilerek iki gün de görevlendirildi.
    bir nevi doğru da. 96-97 de 30 bin üniversite mezunu sınıf öğretmeni olarak istihdam edilmişti. bazen yanıma gelenler olmuyor da değil bu öğretmenlerden. matematik dersi ile ilgili. fransızca öğretmeninden sınıf öğretmeni yaratırsan olacak o kadar.
    gelelim sınavın ilk günüyle ilgili izlenimlere.
    okul müdürü hariç diğer tüm personel başka okullarda görevlendirilmiş.
    okul sınav komisyonu daha önce bu sınavlarda görev yapmamış kişilerden oluştuğundan kağnı gibi ağır ve vakur!! hareket etti.
    öğrenciler kendi sınıf arkadaşlarıyla beraber sınava girdiklerinden kimisi bu sınavın ciddiyetinin farkında olmayıp şaklabanlık yapmaya yeltendi.
    olan da sırf bu sınav yüzünden gece uyuyamayan diğer öğrencilere oldu.
    türkçe sınavını 10 dakikada bitiren bir kızın kağıdını kontrol ettiğimde sıfat-fiil sorusunu yanlış yaptığını fark ettim. türkçe öğretmeni görevlendirilmediğinden ben de bilemeyeceğimden bir şey söyleyemedim. yalnız sınav sonrası söyledim yanlışını.
    matematik sınavında da aynısı başka kişi için yaşandı. sınav sonrası söyledim kafanı duvara vurabilirsin diye.
    din kültürü sınavı biraz ağırdı.
    cevabı say, tavaf gibi olan sorular vardı. ders kitaplarının içeriğini bilmediğimden bir yorum yapamayacağım.
    sınav sorularını da fotolamadım. belki yarın fotolar paylaşırım imgur üzerinden.
    unutmadan yarın da ingilizce öğretmenleri görevlendirilmeyecekler ingilizce sınavı olduğundan halbuki ben ingilizce de biliyorum.
  • kasım bitmiştir nisana kadar maraton devam