şükela:  tümü | bugün
  • dini benimseyen ve tanri adina hukum suren devlet sekli.
  • tanrı'nın yeryüzündeki hakimiyeti şeklinde ortaya çıkan dingilsi yönetim sistemi.
  • bu yönetim şeklinde doğrudan doğruya tanrı'nın hakim olduğu varsayılır ve hükümeti tanrının verdiği emirlere göre yönettiğini iddia eden yönetici/yöneticiler bulunur.
  • genel anlamıyla “tanrısal yönetim” demektir. din otoritesinin politika otoritesinden üstün geldiği prensibine bağlıdır. görevler kişilerin dinsel hiyerarşideki yerlerine göre icra edilir. laik devletle zıttır. iki düşünceden dolayı illiberaldir. birinci: özel ve toplumsal farkları gözardı eder, dinsel kurallar hem özel yaşamı hem de politikayı etkiler. ikincisi: çoğunluğun isteği çok önemli değildir çünkü dinsel yaklaşım vardır ve maddi güç dinsel bilgilikten ortaya çıkar.
  • (bkz: oligarsi)
    (bkz: monarsi)
  • dine dayalı bir yönetim biçimi.

(bkz: şeriat)
  • hule tanrının tek yönetici, mutlak bir kudret sahibi biricik varlık olduğunu, iktidarın tanrı'dan geldiği ve bu iktidar ya da gücün, yalnızca tanrının yeryüzündeki elçisi tarafından kullanıldığı inancına dayan siyasi toplum düzeni.
  • dinerkillik.
  • iktidar sahibini tanrı olarak gören yönetim şeklidir.bu anlayışa göre her türlü egemenliğin kaynağı tanrıdır(la hukm illa l'illah:egemenlik yalnızca tanrıya aittir).devletin meşruiyeti ancak onun iradesinin yeryüzünde gerçekleştirilmesine aracı olmaktan geçer.bu kuramda devlete itaatsizlik tanrıya itaatsizlik anlamına gelir.çünkü devletin yasaları kutsal kitapta yazan tanrının sözleridir.
    iki türlüsü görülmüştür.iktidar sahibi ya kendisini tanrı olarak göstermiştir(firavunlar,eski mezopotamya devletleri,imparatorluk dönemi roma) ya da tanrının yeryüzündeki temsilcisi,vekilidir(eski avrupadaki krallar ve bazı islam devletlerindeki halifelik anlayışı)
    teokratik yönetim anlayışına göre,bu yönetim altında yaşayan halkların mutlak refaha ulaşmış olması gerekir.çünkü egemen güç tanrıdır ve yasalar tanrının yasalarıdır.tanrı yanılmazdır ve koyduğu toplumsal yasalar her koşulda en iyi olandır.ancak tarih teokratik devletlerin de yıkıldığını göstermiştir.