şükela:  tümü | bugün
  • mahsuni şerif türküsü yorumlamış. sever sayarız ama o erotik tını türkünün ruhuna gitmemiş sanki. yeni albümü gelsin ama alır dinleriz ayrı.

boşu boşuna
  • 32’lik teyze yaşımda beni ergen gibi davranmaya sevk eden adamdır.
    lise yıllarım teoman’la geçti. öyle böyle bir hayranlık değil ama. eğer göz yanılması değilse “sağ gözünün altında, minimal bir et beni var, aynısı bende de var, bu bir işaret olmalı” şeklinde yıllarca mutlu mutlu gezmişliğim var. ayrıca bununla birlikte konserine gidemediğim için 3 saat ağlamışlığım da var (konser bitti, adam gitti, benim ağlamam bitmemişti o vakit). neyse gel zaman git zaman, üniversite vs derken bir türlü konseri denk gelip gidemedim yine.
    yakın zamanda bir konserine gideceğim. eğer mümkün olursa (daha doğrusu kabul ediyorsa kendisi) kulise girmeyi zorlamaya çalışıyorum. düşündükçe midemde kelebekler uçuşuyor. sabah uyanır uyanmaz şarkılarını açıyor, gün boyu konseri düşünüyorum falan. hafiften sinirlerim bozulmaya başlamadı da değil hani.

edit büdüt: kendileri kulise ya konserden 5 dakika önce geliyormuş ya da direkt sahneye çıkıyormuş. konser bitiminde ise mekanı doğrudan terk ediyormuş. konserden yalnızca bir gün önce bu bilgiyi edinmem, en azından koca bir ayı, bir umut, mutlu geçirmeme sebep oldu yine de. hayır ağlamıyorum, gözüme toz kaçtı.
  • amcama benzettiğim kişi.
  • gençliğim, gençliğimiz. teoman'a sahip çıkalım arkadaşlar bir neslin hayatı anlayışını şekillendirdi nerdeyse. ama 50 yaşına gelmiş hatta söyleyeyim o nesilde 30larında...

teo sigara, alkol fln bırak artık, sağlıklı yaşa bak çocuğunda var. pls.
  • 2 saat önce tüm sosyal medya hesaplarında "12 ocak 2018" paylaşımını yapmış türkiye'nin tek rock star'ı.

ne yaparsa yapsın yeni albümünün 9 şarkısı boktansa kalan 1 şarkısı efsane olacaktır.
  • türk müzik piyasasının en mincare adamı.
  • ben en çok teomanı dinledim. bütün albümlerini bütün şarkılarını. en çok onun hakkında entry girip en çok onun konserlerine gittim.

teoman bence kendilerini taklit ederek (sanatta tüm iyi şeyler taklitle başlar, zamanla kendi çizgisini bulur) büyüdüğü efsane songwriterların (cohen, dylan) izinden hala gidiyor. onların olgunlaşma çağına girerken ( dylan'ın blood on tracks albümünden sonraki halleri mesela) geçirdiği dönüşümü de bu albümle tamamlayacaktır diye düşünüyor ve ümit ediyorum. ki kendisi de gülenay hanımla yaptığı röportajda, sürekli müziği bırakma denemelerine ilişkin "sorun müzikte değil, bendeymiş" demişti. belki bu yüzden belki de sadece sezgisel olarak şu 12 ocakta çıkacak albümün tüm bu depremlerinin nihayeti olacak albümü olacağını düşünüyorum.

bu yüzden heyecanlıyım, yine. şimdi ben burada 'teoman, modern türk müziğinin en iyi müzisyenidir' desem bu söz, hemen dalgaya alınır, liselilik ve ergenlikle suçlanırım, o yüzden demiyorum. bu sadece kişisel bir görüş.

bu yüzden halen ümitliyim, bu yüzden şimdilerde tüm külliyatını tekrar dinliyorum, bu yüzden 12 ocak geldiği zaman, derhal dinleyeceğim tüm şarkılarını.

ve seveceğime de eminim. çünkü son iki albümünü bile defalarca dinledim. piyasadaki sair işlerden çok daha kaliteliydi çünkü. yekten, daha hala bir derdi olduğu hissediliyordu.

daha önce bahsettiğim bu dönüşümleri geçirmek de ancak, harbi müzisyenlerin, harbi sanatçıların işidir. çünkü bu hal, yaptıklarını sadece kendi kriterlerinr göre değerlendirebilecek kadar kişilikli insanlara özeldir.

velhasıl, fazlı teoman yakupoğlu modern türk müzik endüstrisinin artık nesli iyice tükenmiş en kişilikli adamlarındandır, belki de birincisidir.

müstakbel albümü de sırf bunu yansıtacağına kesin gözüyle bakıldığı için, son zamanların en başka albümü olacaktır.

ve evet en az bir şarkısı, yine yeni yeniden efsane olacak, ama benim gibi sevenleri tarafından hepsi dinlenecektir.

haydi teo...

edit: gsgsgsgsgsgs uyardı, eski şarkıları tekrar söylücekmişş. olsun ona da dedim, hepsini gene çatır çatır dinlicem. bir de, belki bu şekilde bahsettiğim dönüşümü daha net görebilirizz

yalnız bi düşündüm de, galiba şimdi daha çok heyecan yaptım. (bkz: koyu antoloji)
  • 12.01.2018'de çıkartacağı koyu antoloji albümü hakkında şu açıklamayı yapmış:
    "bu albümün insanları eğlendirmesini amaçlamadım. hayalim; bu albümün, evde, tercihen gözler kapalı, dikkatlice dinlenmesi. benim yazmayı sevdiğim şarkı formunda, içerik de çok önemli olduğundan, dinleyicinin şarkı sözlerime konsantre olmasını istiyorum."
  • eski şarkıları yeniden yorumlamaya başlamışsa yeni üretim yapamıyor demektir.

cepten yemeye başlamak bir sanatçının düşüşünün önemli belirtisidir.

düşüşte.
  • en sevdiğin müzik insanı kim sorusunun benim için cevabıdır.

şimdiye kadar müziğe kazandırdıkları efsane olması için yeterlidir. bundan sonra cepten yese de olur.