şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: kuram)
 • (bkz: teorik)
 • bugün var yarın yok fani sözü.
  inanmamak gerek bu teorilere falan. bilimadamları çok alçakgönüllülerdir, ondan keşiflerine sürekli teori derler mi sanırsınız; vay sizin halinize o zaman.
 • iki anlama gelen bir kelime, ki bu anlamlar birbiriyle çelişmektedir:

  1. bir tahmin veya hipotez. (örnek: "dinazorların neden yok olduğuna dair çeşitli teoriler var")
  2. organize olgular veya açiklamalar bütünü. (örnek: "kuantum teorisinde de işin boku çıkmış be abi")

  bu anlam karmaşasi bazı yanılgılara sebebiyet vermektedir. kuantum teorisi, gorelilik teorisi, evrim teorisi gibi bilim dunyasinin mihenk taşları, bazi insanlar tarafından, hala uzerinde kanitlar toplanan, yeteri kadar test edildiginde bir gun kanun konumuna yukselebilecek hipotezler olarak algilanmakta, "bunlar daha kanitlanmadi guzel kardeşim", "varsayim bunlar sonuçta" gibi yanlış tepkilere yol açmaktadır.

  bu teoriler gerçekte "organize gercekler ve aciklamalar"dir. bir gun kanun olarak adlandirilmalari gibi bir durum söz konusu değildir. özellikle kuantum teorisi ve gorelilik teorisi gibi modern fizik icinde yer alan konular, newton'un kanunlarindan daha fazla kez test edilmi$tir. kanun sozcugunun kullanimi zaten tarti$malidir. bilimin amaci kesin kanunlar, evrensel gercekler bulmaktan ziyade bilimsel prensipler cercevesinde evreni aciklamak, yeni keşifler dogrultusunda bu prensipleri geliştirmektir.

  yani kuantum teorisi, evrim teorisi gibi teoriler, varsayimlarin oldukca otesinde olup, cok (cok!) sayida ampirik bulgunun hesabini (genelde az sayida ilke ile) verebilen butunsel yapilardir.

  teorilerimizin dogrulugu hakkindaki tartişmalar icin: (bkz: bilimsel realizm) (bkz: bilimsel anti realizm)
 • satrançta, daha önceden oynanmış bir hamle, ya da varyamtın tümünü anlatmak için kullanılır.
  ör: "bu hamle teoride yok. yenilik sanırım."
 • teorileri sevmeyen bir insansaniz bile eminim ki ilginc etimolojisini ogrenince, teori kelimesi size de artik keyifli gelecektir. yunanca "theoros"a dayanir sozcugumuz. eski yunan'da peloponez'deki olimpiyatlari seyretmeye gelen "yabanci"lara theoros denirmis. "theoroia"da bu theoros surekasinin davranisina verilen admis. nedir bu davranis derseniz, oyuna katilmadan tribunlerden seyretmek'ten, haricten gazel okumaya, kenardan konusmaktan mac yorumculuguna kadar eglenceli bir yelpazede karsiliklar bulabilirsiniz. bu bilgiyi aktardiktan sonra en cok teori ureten bilim insanlari olan sosyalbilimcilerin fikralasmis reflekslerini de ekleyeyim de tam olsun: "kahrolasica gercek! ortaya cikti ve canim teoriyi berbat etti!"
 • 1.gerçekleştirmeyi istediğimiz şeylerin bilgisidir.

  2.bilimsel olarak doğruğu kanıtlanmamış yada kanıtlanamamış olan.
  kanunlaşmamış olan.
 • bir teoriye göre, eğer herhangi biri, bu evrenin varoluş sebebini ve neden burada
  olduğunu anlarsa, evren birdenbire yok olup, yerine çok daha anlaşılmaz birşey alacaktır. bir başka teori ise bunun zaten gerçekleştiğini ileri sürer.
 • doğruluğunun kanıtlanmasından ziyade yanlışlığı kanıtlanamamış önermedir
 • "bütün ülkelerin işçileri ve ezilen uluslar, birleşin!" sloganına sahip olan dergi.
  son sayısında milliyetçilik ve devrimcilik kapağıyla dikkatleri çekiyor. milliyetçiliği tarihsel olarak ele alıp geçirdiği aşamaları değerlendiren ve somut olarak türkiye gerçeğiyle bağlantısını ortaya koyan, dogmalara düşmeden açıklayan ve en önemlisi atatürk'ün devrimci geleneğiyle ve türkiye halkının yurtseverliğiyle birleştiren tarihsel olgulara dikkat çekiyor, yazılara yer veriyor. merak uyandıran ve bilgiyi derinleştiren dergi.
hesabın var mı? giriş yap