şükela:  tümü | bugün
  • 16 ağustos'ta vizyona girecek trabzon'da yaşam konulu komedi-dram filmi. 1980 yılının orak ayında geçen bir öykü aktarılacakmış seyirciye. doğu karadeniz yöresine yönelik çekilen komedi filmlerinden farklı olarak bel altına fazla inmeyecek gibi duruyor.
  • akçaabat'ın çiçeklidüz köyünde geçen bir hikayeye sahip film.
  • belki de bölge insanını ilk kez doğruya en yakın ve bozulmadan anlatabilecek karakterlere sahip*,
    filmin oyuncu kadrosundaki 86 oyuncunun 80 tanesinin daha önce hiç kamera yüzü görmediği*
    sadece bir komedi filmi olmaktan uzak, içinde yöre insanının yaşadığı insan ilişkilerini ve dramı da barındıracak,
    son olarak 12 eylül askeri darbesi ile son bulacak filmdir.

filmin afişi ve fragmanı.
  • beklentilerim gayet düşük olarak izledim. ilk kez bir doğu karadeniz filmi izlerken ağza takılmadım. uy başuma gelenler'den sonra ilk kez böyle bir şey oldu. filmin tanıtımlarında "80 tane oyuncu ilk kez kamera görüyor, 6 oyuncu da amatör tiyatrocu" deniliyordu yönetmen ismet eraydın tarafından . ancak filmde belki de sırıtan karakterler kendisi ve sabri ağa rolündeki oyuncuydu. özellikle deli karakterini oynayan oyuncu efsane oynamış. türkiye'de en fazla kazanan oyuncuyu getirseler bu kadar gerçekçi olur muydu; sanmıyorum. bir de defineci abimiz var, efsane bir karakter. amatör ruhla çekilen bir film için çok çok iyi.

doğu karadenizliler ya da daha doğrusu doğu karadeniz'in köylerinde büyüyen nesil geçmişini hatırlamak için, doğu karadenizliler hak ettikleri gibi sinemada yansıtılmak için ve son olarak da ülkem insanları doğu karadenizli karakter yaratmak adına maymun yaratanlara ilerleyen dönemde prim verilmemesi için bu filmi seyretmeli.
  • kadrosunun amator oldugu besbelli olan ancak genel itibariyle izlenmesi gereken, onceleri komik sonralari huzunlu, guzel ayrintilara yer verilen filmdir.
  • karadeniz şivesine gıcık olanlar için baştan kaybeden bir filmdir.
  • fragmanını izledim boktan bir filme benziyor. vasat türk sinema izleyicisine dayatılacak dandik bir film.
  • sinematik anlamda amatör bir yapım; ama belki de sempatisini amatörlüğünden kazanıyor. senaryodaki kopukluklara rağmen oyuncuların samimiyeti ve doğallığı filmi sevimli kılıyor. şahsen ben ilk defa bir karadeniz filmi izlerken gerçekten köylerimizi geziyormuş gibi hissettim.

karadeniz ruhuna, kültürüne ve şivesine ilgi duyuyorsanız sizde de çıkarken keyifli bir tat bırakabilecek bir filmdir tepe'nin uşakları.
  • mükemmel derecede samimi, dogal, keyifli ve duygusal film.şiddetle tavsiye etme sebebim ise yapmacık şiveden eser olmaması.
  • benim açımdan aynı coğrafyaya ait bir film olan bal'ı izledikten sonra hiç gitmedi. ama yine de
    vizyondaki bir çok pahalı prodüksiyondan iyi, en azından samimi.