• hızlı tarif:

ellerini yıka
    ***2 yumurta
    ***1,5 su bardağı yoğurt ya da süt (çıtır yapar)
    ***1 çay bardağı zeytinyağı
    ***çeyrek şişe soda
    derince kapta iyice çırp.
    fırının tepsisini margarin sürerek yağla
    1. yufkayı ser
    harcı fırçayla yufkanın her yerine yedirerek sür.
    ortanca yufka katmanının harcını sürdükten sonra peynir rendesi+maydonoz vb döşe homojen.
    kalan yufkaları da ser harçlarını sür.
    fırına koymadan önce dilimle.
    susam ve çörek otu serp.
    170 derecede pişir.
    çıkarırken yanma dikkat et.
    azıcık beklet.
    afiyet olsun.
  • sanki diğer börekleri hamam tasında pişiriyormuşuz gibi pişirme gereciyle adlandırılan börek. sigara böreği gibi kızartılanlar dışında hepsi illa ki tepside yapılmaz mı? su böreği de tepside yapılır, gül böreği de tepside yapılır, kol böreği de tepside yapılır. tepsi böreğinde börek tepsinin şeklindedir, tepsi yuvarlaksa börek de yuvarlak, tepsi dikdörtgense börek de dikdörtgendir. ama böreği diğerlerinden ayıran içeriği, malzemesi, içi ile dışının nasıl buluştuğu falan olmalıdır bence, kırk çeşit kek tarifi var ama hiçbirinin adı kek kalıbı keki değil mesela.
  • sabah kahvaltısında iyi gidiyor da sonra fena oturuyor mideye.
  • zamanında paketli satılanları çok pratik olduğundan sık tercih ettiğim.

dün markette görüp "bildiğin yıl olmuştur yemeyeli, yarın kahvaltıya da uğraşmam" mottosuyla bir tane aldım. allah'ın böreği olduğundan arkasını çevirip besin değerlerini okumamamın bu kadar canımı sıkacağını düşünmemiştim tabii.

fırına atmadan önce protein oranına bir bakayım dedim: 8 gram. bildiğimiz unda 10 gram bulunurken kıyma içeren börekte 8 gram bulunması bu noktada bir rezillik olamaz tamam. klasik hazır gıda durumu.

ama o şeker oranı nedir be kardeşim?! ulan kurabiyede daha az şeker var! şaka mısınız lan siz?

kahvaltıda yarım kilo kurabiye yesem daha az şeker alırdım geri zekalı herifler! börekte 26 gram şekerin işi ne lan?!

yok abi, evde kendi poğaçanı yoğurmaya devam.

ellerim dert görmesin.
  • yarım tepsi yiyebileceğim börektir. sıcak sıcak önüme gelirse affetmem.
  • genelde evde fırında yapılan; peynirlisi çok yapılsa da, kıymalı - patatesli karışık olanına bayıldığım börek çeşidi...
  • (bkz: borek yemek)
  • hazır satın alınılan yufkalısından ziyade elde acılmıs hamur ile insanı boyuttan boyuta zıplatabilecek inanılmaz besin cesididir.
    (bkz: o derece)
hesabın var mı? giriş yap