şükela:  tümü | bugün
 • akvaryum'un kara canlilari icin olanidir.

  genellikle surungen, anfibiyan ve bocek turlerinin beslenmesi icin, camdan yaratilan suni ortamlara verilen isimdir. bu suni ortamlar, icinde yasayan canlinin turune gore sekillendirilmis ve gerceginden birebir kopya edilmis ortamlardir.

  teraryumlarin icindeki isi olsun, $u olsun bu olsun, hersey manuel olarak ayarlanmaktadir.

  teraryum yapimi, kimilerinde bir hobi halini almistir. tarihleri cok eskilere dayanan teranyum, herhalde akvaryum'dan bile daha eskilere dayanir.

  kafasi karisanlar icin bir de detay verelim; icinde memeli canlilarin beslendigi teraryumlari yalnizca hayvanat bahcelerinde gorebilirsiniz. evlerde goreceginiz kafesler, teraryum olmaktan cok uzaktir. cunku ne isi ayari vardir, ne baska birsey vardir. iki gazete kagidi, bir yemek kabindan olusan kafeslere "teraryum" denemez bu nedenle.
 • teraryum yapimi, o kadar eskilere dayanir ki, gunumuzde bile bunu bir sanat olarak icra eden insanlar vardir.

  binbir sekillerde yaptiklari teraryumlar, genellikle kitsch gorunuslu olsalar bile, bazen cok ilginc olabilmekte, sanki bir barok mimarisinden esinlenmis schonbrunn havasi katmaktadirlar.

  yine de cok fazla sirin sirin bezenmis, ufak bir kulubeye benzetilmis teraryumlari sahsen sevmemekteyim. tercihim duz, sade bir cam dortgenkenar kutudan yanadir. onemli olan dis gorunus degil, tamamiylen ic dekorasyondur bana sorarsaniz.

  ille de dortgenkenar olmasina gerek yoktur tabii, ancak isik kirilmalarini onlemek icin duz bir camekan olmasi tercihtir mutlaka.
 • (bkz: terrarium)
 • kara kaplumbağası, iguana, tarantula vs. gibi karada yaşayan hayvanları evde beslemek için oluşturulan yaşam ortamı. akvaryumun susuz olanı.
 • akvaryumdaki suyu boşaltıp çeşitli tropik kara canlılarını yaşatmaya çalışan bünyelerin tez zamanda keşfetmelerini umduğum bir nevi yuvadır efendim.
  dıştan ilk bakıldığında akvaryumu andırırlar. fakat 4 tarafı camla monte edilmiş standart bir görüntüye sahip değillerdir. içinde bulunan canlının yaşaması için gerekli ortamı tamamen sağlayacak şekilde dizayn edilmişlerdir. en önemli farkı hava sürkilasyonu sağlamasıdır. söz gelimi içinde beslediğiniz canlı tarantulaysa, bu canlı için gerekli hava akımı için üst camda, ve ön kapağın alt tarafında havalandırma ızgaraları bulunur. yahut tropik-yarı tropik iklimde yaşayan güneşe muhtaç canlılar için(bukalemun, iguana, b.dragon v.s) uv(a-b) lamb ve daha genişbir alan, tırmanması için daha yüksek bir ortam, daha çok hava alma imkanı yaratılmalıdır. terrarium ebatları ve iç dekorasyonu sahip olduğunuz canlıya göre tasarlanmalıdır. sözün özü akvaryumla terrarium farklı işlevler görür. doğal yaşamını karada geçiren bir canlıyı akvaryuma hapsedip, ömründen çalmayın diye mesaj veresi geliyor insanın.
 • kaplumbağa, kertenkele gibi hayvanlar için gerekli koşulların oluşturulduğu camdan ya da kafes şeklinde yapılan yaşam alanı. bir nevi susuz akvaryum.
 • etimolojik olarak; latince kökenli, türkçede toprak anlamına gelen "terra" sözcüğü ile türkçede bina, yer anlamlarına gelen yine latince kökenli "-rium" ekinin birleşmesiyle oluşan kelime.
 • uygun fiyata bi dodecahedron fanus bulabilirsem hemen yapımına başlayacağım mini bir sürüngen habitatı diyebilirim.
 • matteo cibic studio tarafından tasarlanan şık bir kaç örneği burdadır
 • (bkz: https://www.pinterest.com/invitroart/)
  (bkz: https://www.facebook.com/invitroart)

  çok sevdiğim kadim dostumun ürettiği besbebek hallerini buradan görebilir ve evlat edinmek için sayfasından irtibata geçebilirsiniz.