şükela:  tümü | bugün
  • budizmin rasyonel, hatta bazılarına göre bilimsel hali. bence bilim, hangi bilim? dünyada her çağda hakim bir analiz yöntemi olmuştur... örneğin buddha'nın yaşadığı dönemde orta asyada hindu astrolojisi kitleler tarafından kabul gören ciddi bir bilimdi. neticede herkes kendi gördüğüne doğru der.

    öğretiler, buddha'nın sözleri ve derslerinden derlenmiş tripitaka (üç sepet) ten oluşur. bu sepetler buddha'nın ölümünden hemen sonra kategorilerine göre ayrılmış öğretilerin yazıldığı kağıtların muhafaza edildiği araçtır.
  • theravada (yaşlıların yolu) varligini sürdüren en eski budist felsefe okuludur. en yaygın benimsendiği yer güneydoğu asya'dir. bu mezhebin mensupları nirvana'ya ulaşmak üzere kisisel yaşamlarında buda'nin öğretilerini uygulamaya çalışırlar. theravada budistleri arhat'lar (degerli varlık) ve buda'lar ( aydinlanmış kisi) arasinda ayrim yaparlar. arhat konumuna cogunlukla keşişler ve rahibeler ulaşabilir. theravada toplumu keşişler ile siradan müminler arasindaki işbirliğine dayanır.
    theravada budist okulunun dayandigi kaynak pali metinlerdir. sanskrit'le yakından akraba bir ortaçağ hint diliyle yazilmis olan bu metinler, 3 kategori altında düzenlendiği icin tipitaka (3 sepet) olarak bilinir. buda'nin konusmalarini, budist keşiş tarikatlarına iliskin kuralları ve çeşitli felsefi yorumları içerir. kaynak: (bkz: bilgi küpü) ntv yayınları
  • birçok asya ülkesinde yayılımını hızla sürdüren budizm koludur.nibbana ,bodhi ve boddhisattva isimli üç temel öğretisi olup,ingilizce eğitim veren nadir manastırlara sahiptir.
  • ebeveynini kaybeden budistler kısa süreliğine aile üyelerini onurlandırmak için birkaç ay keşiş hayatı yaşarlar.

    sit there steady sit there wise.
hesabın var mı? giriş yap