şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ramazan ayi boyunca her aksam kilinan 33 rekatlik namaz.
  yanilmiyorsam sunnet idi.
  (bkz: ferrari imam)
 • küçükken gece dışarı çıkabilmek için teravih namazına gidiyorum şeklinde söylenen yalan
 • iftarda yemeğin ölçüsünü kaçıran insanların 33 rekat kılarsam belki fazla yağ birikimi olmaz diyerek kılmak için bir bahane daha bulduğu namaz.
 • bütün ramazan ayı boyunca kılınan bu namazın hiç bir gününü aksatmadığınız taktirde*ilk doğduğumuz gün gibi temiz ve saf olacağımızı söylemişti bizim caminin hocası en son gittiğimde teravih namazına.*
 • bir sene boyunca farz olan bes vakit namazi kilmayan bircok kisinin ramazanda kacirmamaya ozen gosterdigi sunnet olan namaz.
 • hocanin feyki derler icerisinde bir allahuekber vakasi vardir ki, her seferinde birkac kisiyi yerlere yatirir (secdeye vardirir).
 • nafile bir namazdır. kılarsanız sevap fakat kılmazsanız günahı yok. illa 20 rekat kılmaya da gerek olmayan namaz. 4 rekatı bitirip çıkmak mümkün diyorlar.
 • sünnet namazlar içerisinde cemaatle kılınan tek namazdır. hz muhammedin hayatı boyunca teravihi cemaat ile kıldığu vaki değildir. zira teravih az önce de dediğim gibi bireysel eda edilen bir ibadetti. hatta hz. peygamberimiz bazı zamanlar, hepimizin 20 rekat diye kabul ettiği ve kıldığı teravih namazlarını 8 rekat kılardı.
  tabi peygamber efendimizin vefatından sonra bu sünnet hz ebubekir döneminde de devam etti. lakin hz ömerin hilafeti sırasında bazı rehavet belirtileri bariz bir biçimde ortaya çıkınca ömer bir ictihadda bulunma lüzumu hissetti ve teravih namazlarının cemaatle kılınacağını ilan etti.
  çünkü onun gönlü, sevgili peygamberinden yadigar kalmış teravih namazlarının gün gelip unutulmasından yana değildi. o yüzden kanımca bazı teravih namazları evde kılınmalı hz peygamberimizin sünnetine tam riayet etmeli geri kalan zamanlarda ise cemaate devam edilmelidir.
  ama şöyle bir handikap da var... malum teravih bir sünnet namaz. maşallah ramazanın geldiği teravih namazları sayesinde dolan camiler ile belli oluyor. bu güzel, ama aynı hassasiyeti farz namazlarda da göstermek lazım gelir. çünkü üzerimizde farz namaz dururken nafile namaz kılmaz şer'an caiz değildir.
  bakıyorum da bazı bölgelerde teravih namazlarına devam etmeyen kimselere zındık gözüyle bakılıyor... ve o şekilde davranılıyor handiyse... olmaz. olursa bile saçma olur, absürd olur.
  ha bir de aklımıza gelmişken kardeşim, imam efendi sana söylüyorum... tadil i erkana riayet etmeden kıraatın canına okuyarak ve afedersin geriden soluyarak kıldırılan namazdan hayır mı gelir? gelir mi ey cemaat size de soruyorum. gelmez tabi, siz de bilirsiniz ama "ne yapalım efendim, talep böyle" dersiniz. el hak doğrudur. tıklım tıklım doluyorsa bir cami vardır bir hikmeti. bir zamanlar imam efendilerin adı dallas imama çıkmıştı bu memlekette. neden mi? o dönemin asmalısı dallas diye bir dizi vardı. diziyle teravih çakışırdı da ondan.. ee bir yanda dizi bir yanda namaz insan gerisinden solumasın da ne yapsın... kardeşim yazık bu ümmete. adam gibi namaz kıldırın. dizinize böbreğinize başlatmayın...
 • dinen yaptıgımız bi cok seyin arap kulturundeki adetlerce yorumlanmıs yada bizden 100 yıl once yasamıs insanlar tarafından sacma sapan yorumlanmıs olabileceginden suphelenmemi saglamıstır bu namaz ,zira yasca buyukler bari teravihi kıl derler farz namazı muamelesi yaparlar buna senden istenen tek sey dort rekat yatsının farzıdır ozunde ama gunumuzde teravih namazı farz namazlardan bile ustun mutlaka kılınması gereken,kılmayanın ayıplandıgı bi namaz haline geldi.hayır bide aileler cocuklarını ogle ikindi aksam namazlarına gitmeye zorlamazlar hatta umurlarında olmaz ama teravihe zorla yollarlar.cocuklar icinse superdir bu olay en arkaya gecilip yanındakileri guldurmeye kasarsın,mutlaka namaz sırasında camide kıs kıs gulme sesleri duyulur bide yaslı dedeler vardır bastonlu teravih namazından sonra gulen cocukları kovalayan.en sevdigim olayı ilahilerdir hayatımda duydugum en melodik ritmle soylenen allahumme salli ala seyyidine muhammedinin nebihi ummuhi ve ala alihi ve sahbihi ve sallim diye.kadınlarda gelirler buna ust katta kılarlar carsafla ortulur onların kıldıgı yer hocayı falan goremezler!kadir geceleri kacardım hep zira hatimle falan kılınır o zaman teravih namazı.