şükela:  tümü | bugün
  • ülkemizde bir süre uygulanıp daha sonra kaldırılan bir oy verme usulüdür.

    özellikle milletvekili seçimlerinde uygulanırdı.her parti, milletvekili adaylarını (merkez yoklaması veya ön seçim ile) tespit eder ve bir liste halinde ilan ederdi.bu adaylar, oy pusulalarına parti adı altında ve partinin bildirdiği sırada yazılırdı.adaylardan birini tercih eden seçmen, adayın ismi karşısındaki kutucuğu işaretler ve o partiden o adayı seçtiğini belirtirdi.en fazla tercih işareti alan aday,(diğer şartlar da gerçekleşmiş ise) milletvekili seçilirdi.tercih yapılmaz ise parti listesine itibar ile 1.sıradaki aday tercih edilmiş sayılırdı.
  • 20 ekim 1991 milletvekili genel seçimleri'nde uygulanmıştı.
    parti seçmenlerinde ayrışmaya yol açam gibi bir sakıncası vardı. hatırlarım; o seçimde bizim köylü bir adayla başka bir ilçeden aday vardı, ve apartmanımızda her ikisinin üçer beşer destekçisi vardı. seçim sürecinde komşuluk ilişkileri bozulmuştu. eski haline de dönmedi pek.
  • rte'nin 1991 yılında refah partisiyle oy alıp da meclise girememesinin sebebidir.
  • internette detaylı bilgiye ulaşamadığım.gerçekten merak ettiğim oy verme sistemi.bu sistem denenirken seçmen olmak isterdim.geri gelse "iyi olur mu?"diye düşünmüyorum değil.