• the collector'daki hali ile jude law-daniel craig karışımı gibi duran aktör.. kitabı okuduktan hemen sonra izlediğim için bende malesef hayal kırıklığı uyandırdı bu filmdeki performansı.. kitabı okusaydım beğenir miydim bilmiyorum.. zaten frederick clegg olamayacak kadar yakışıklı bi adam..
  • çok gençlik hali ile edgar allan poe'nun üç öyküsünün senaryolaştırılıp üç ünlü yönetmence beyaz perdeye aktarıldığı partlardan birinde baş rol oynamışır. the collector daki performansı buradakinin yanında sıfır kalır. poe etkisini oyunculuğunun her aşamasında hissettirir. fellini yönetimiyle, spirits of the dead yorumunda terence "budur" der daha taaa 1960larda. ee maşallah.
  • dogu londra'nin cocugu olan terence abimiz 60'li yillarin ikonu olmus bir sahsiyettir.

o donemlerin esas hatunlari olan julie christie ve brigitte bardot gibi sahsiyetleri goturmus olmasi bir kenara dursun, daha kariyerini basinda herman melville'in anjelik kahramani billy budd'ini canlandirarak oscar'a aday olmustur. modesty blaise, poor cow ve far from the madding crowd'daki rollerinden sonra zamanin supermodeli jean shrimpton'dan ayrilmasinin da travmasi ile 60'larin sonunda hindistana gocmus ve on sene kadar ortadan kaybolmustur. eve donusu sonrasi superman'daki efsane general zod karakterini canlandirmasi ile tekrardan sinemaya saglam bir donus yapmis ve 1984'de kendisinin en iyi performansi olarak one cikan the hit'deki willie parker rolunu oynamistir. ondan sonra bir suru orta butceli yapimlarda rol almis ve doksanlarin sonlarina dogru inzivaya cekilmistir.

gecen sene elektra'da sensei rolu ile tekrar karsimiza cikan terence abimizin en buyuk uktesi muhtemelen james bond'u hic canlandiramamis olmasidir. yakisir miydi, bal gibi yakisirdi.
  • aşmış ingiliz aktör. geçenlerde steven soderbergh 'in the limey (1999) filmini izlerken dikkatimi çekti kendisi. izlediğim önemli filmleri; teorema (1968), spirits of the dead (1968), adventures of priscilla queen of desert (1994), the real mccoy (1993), the hit (1984), death in the vatican (1982), una stagione all'inferno (1970). bi nevi christopher walken gibi bişi.
  • superman 1 -2 'de de oynamiş... steven soderbergh demişken, full frontal'da da rol almiş amcam... severek izliyoruz...
  • collectordaki perfonmansı ve catcher in the rye yorumlarıyla insanı buz kestiren, çileden çıkaran aktör.
  • superman 1 ve superman 2 filmlerinde general zod'u oynamış olan oyuncudur. superman 2 de ortalığı kasıp kavurmuş ve abd başkanı'na diz çöktürerek de ayrı bir karizma yapmıştır.
  • ipana jel mavisi gözlü adam. the collector filminde izlerken hem beğendim hem de ürperdim lan. 20'li yaşlarının sonunda pek öpülesiymiş.
  • karizma bir sese sahip ingiliz aktör.

(bkz: bowfinger)
    (bkz: yes man)
  • star wars'da da oynamiştir kendisi, valorum rolünde... ma femme est une actrice'te de "ohaa o ingiliz aktör mü?" rolünde oynamiştir... kral adamdir...
hesabın var mı? giriş yap